Περί Τέχνης

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by maurh_8uella »

blackjohny wrote: Ο γούντι άλλεν γαμάει!αλλά δεν είναι ο μόνος.Όπως δεν είναι ο μόνος ο Κισλόφσκι(που η θύελλα τον έμαθε και τον αναφέρει με κάθε ευκαιρία :P). Και έχω δει πολλές πειραματικές και μη-εμπορικές ταινίες που δυστυχώς δε γίνονται ευρέως γνωστές επειδή δεν είναι πιασάρικου στυλ.
Ο Γούντι Άλλεν εκτός του ότι γαμάει όπως λες, γαμάει και την θετή του κόρη!!!!!!!. Για την ακρίβεια την έχει παντρυετεί κιόλας... Εμένα προσωπικά αυτό με αηδιάζει και με κάνει να τον αντιπαθώ σφόδρα! Σίγουρα είναι καλός σκηνοθέτης και ηθοποιός, αλλά σαν προσωπικότητα του παγκοσμίου στερεώματος είναι καραγκιόζης! Αυτή είναι η γνώμη μου... Τώρα για τον Κισλόφσκι τον ξέρω εδώ και καιρό, μπορεί να τυχαίνει και να τον αναφέρω συχνά, αν και δεν νομίζω. Έχει πάντως ωραίο επίθετο, όπως και οι Αρονόφσκι και Κρόνενμπεργκ...

Τέλος να συμφωνήσω με αυτά που γράφεις για την τέχνη και να υπενθυμίσουμε ότι επαναλαμβανόμενα patterns τύπου "κάθαρση", "το καλό πάντα νικάει στο τέλος", "climax" ή "twist of events" εμφανίζονται μόνο στη λογοτεχνία στο θέατρο και στο σινεμά, και όχι σε άλλες μορφές τέχνης όπως ζωγραφική, γλυπτική, μουσική, κλπ. Άρα γενικότερα η τέχνη δεν ευφραίνει την ψυχή, προσφέρει ψυχαγωγία! ( Γεια σου ρε 3η λυκείου με τα φροντιστήρια στην έκθεση!)
Last edited by maurh_8uella on Thu Jun 24, 2010 9:27 pm, edited 1 time in total.
Διφορούμενο
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 546
Joined: Tue Feb 09, 2010 10:20 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Διφορούμενο »

οχι στην μουσικη?
:roll:
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Διάτανος »

σαν τον χίτσκοκ ΚΑΝΕΝΑΣ κύριοι
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by maurh_8uella »

Διφορούμενο wrote:οχι στην μουσικη?
:roll:
Γιατί ταυτίζεσαι εσύ με κάποιον ήρωα και βιώνεις μαζί με αυτόν τα πάθη του και λυτρώνεσαι μαζί με αυτόν στο τέλος? Τέλος πάντων επειδή δεν θέλω να είμαι απόλυτος να το δεχτώ ότι ενδέχεται να υπάρχει κλιμάκωση ή twist σε κάποια κομάτια κλασικής μουσικής, ίσως.... Εσύ που διαφωνείς?
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Minus »

ταινιαρα!!!! ελειπε μια τετοια ελληνικη παραγωγη..

αφου την ειδα, εριξα και ενα ματαδορ απο αλμοδοβαρ για να ερθω τελειως στα ισα μου

αντισυμβατικη, ανωμαλη, ρεαλιστικη και διεστραμενη...

ευγε!!
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by eΝy »

Minus wrote:ταινιαρα!!!! ελειπε μια τετοια ελληνικη παραγωγη..

αφου την ειδα, εριξα και ενα ματαδορ απο αλμοδοβαρ για να ερθω τελειως στα ισα μου

αντισυμβατικη, ανωμαλη, ρεαλιστικη και διεστραμενη...

ευγε!!
lol

:D :D :D
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by eΝy »

Ψυχαγωγία = άγω την ψυχή

Το θέμα είναι που θέλεις να οδηγηθεί η ψυχούλα σου; Γιατί "τέχνη" μπορείς να βαφτίσεις και αυτό που έκανε ο άλλος ο παλαβιάρης που άφηνε τα σκυλιά να ψοφάνε της πείνας.

Προσωπικά η τέχνη θέλω να με φτιάχνει, όχι να με χαλάει. Αν θελήσω ποτέ να χαλαστώ πάω και γράφομαι και στην ΚΝΕ να κλαψομουνιάζω όλη μέρα για το πόσο άδικο είναι το καπιταλιστικό σύστημα και πόσο γρανάζια είμαστε όλοι. Ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω... Η ζωή είναι μικρή και θέλω να είναι ωραία.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Minus »

++111

εμενα ο ευρωπαικος κιν/φος οπως και οι διαστροφες αλλα γκριναγουεη και αλμοδοβαρ με αρεσουν..

οποτε ο κυνοδοντας μου αρεσε.. κοιτα βεβαια με εξεπληξε το γεγονος οτι ενας ελληνας εκανε κατι τετοιο.. αν ηταν βελγικη ας πουμε δεν ξερω αν θα με ενθουσιαζε τοσο..

αν ηταν αυστριακη θα ταν απλα δελτιο ειδησεων χαρ χαρ χαρ
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
tzanakos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 305
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:16 pm

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by tzanakos »

θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο να εξηγησει κανεις τι ειναι τεχνη και ποιος ο σκοπος της.προσωπικα πιστευω οτι δεν εχει καποιο αυτοσκοπο.η φραση ''ευφραινει την ψυχη'' που φοριεται πολυ δεν ειμαι σιγουρος οτι την χαρακτηριζει απολυτα γιατι αν παρουμε σαν παραδειγμα βιβλια του καμυ ή εργα ζωγραφικης του γκογια δεν ευφραινουν την ψυχη(τουλαχιστον οχι ετσι οπως εγω το αντιλαμβανομαι,δηλ να δημιουργουν ευχαριστα συναισθηματα).και οσον αφορα τους καμενους που αναφερει ο eny δεν με απασχολει καθολου αν ο καλλιτεχνης εχει τελειωσει το λυκειο ή το harvard,με νοιαζει το εργο του να μιλαει.και ο νιτσε ηταν ενας καμενος,αντικοινωνικος που τριγυρνουσε στα μοτελ της ευρωπης και μοτσαρτ ηταν ενας αμορφωτος χωριατης,χωρις να σημαινει φυσικα οτι οποιος ειναι ετσι ειναι και καλλιτεχνης.πολυ δυσκολο θεμα πιασαμε παντως...αυτο π ξερω σιγουρα ειναι οτι scent of a woman,sin city,vanilla sky:they cut asses...
@eny:ενταξει αν θελω να προβληματιστω διαβαζω φιλοσοφια,αν θελω να ψυχοπλακωθω γραφομαι στην κνε,αν θελω να γελασω μαζευομαι με τους φιλους μ και λεμε ανεκδοτα,αν θελω να ενθουσιαστω βλεπω σε επαναληψη το ματς greece-nigeria,αν θελω να περασει απλα η ωρα μ παω για καφε...και ο κινηματογραφος τι μας χρειαζεται????
Διφορούμενο
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 546
Joined: Tue Feb 09, 2010 10:20 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Διφορούμενο »

eNy wrote:Ψυχαγωγία = άγω την ψυχή

[...] και θέλω να είναι ωραία.
+1 και απο μενα
maurh_8uella wrote: Εσύ που διαφωνείς?
προφανως δεν αντιλαμβανομαστε με τον ιδιο τροπο την μουσικη. δεν θα αγγιξω αυτο το θεμα (οχι τωρα τουλαχιστον).
ειπαμε ... κολοκυθοπιτα
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”