Περί Τέχνης

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
tzanakos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 305
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:16 pm

Περί Τέχνης

Post by tzanakos »

θελω να απαντησω στα περι τεχνης αλλα νομιζω οτι σπαμαρω ηδη...παντως,don,θα θελα να μ πεις μερικες ταινιες π θεωρεις εργα τεχνης για να καταλαβω
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by eΝy »

tzanakos wrote:θελω να απαντησω στα περι τεχνης αλλα νομιζω οτι σπαμαρω ηδη...παντως,don,θα θελα να μ πεις μερικες ταινιες π θεωρεις εργα τεχνης για να καταλαβω
Φαινεται οτι δεν γνωριζεις καθολου τον don. Η απαντηση σου:
Ο Νονος, scent of a woman, ironman, sin city, mickey rourke, clive owen, james din, paul newman, marlon brado, κρασια, ιταλιδες (γυναικες κι αμαξια), ρολογια, ....
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Διάτανος »

άμα δεν έχει εφέ και μπαμ μπουμ μία ταινία δεν είναι ωραία
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
tzanakos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 305
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:16 pm

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by tzanakos »

μαλιστα...
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Don Molina »

Έργο τέχνης είναι το Sin City, είναι το Scent of a Woman είναι το Vanilla Sky.
Είναι οι ταινίες του Michael Mann.
Είναι αισθητικά αριστουργήματα με λεπτομέρειες και ύφος.

Αυτά είναι τέχνη.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by blackjohnny »

παρ'ότι δεν έχω δει την ταινία..επειδή και μόνο παρατήρησα επίθεση με μεγάλο μένος στην ταινια αυτή θέλω πολύ να τη δω.Απλά να καταθέσω κάτι.Δεν είναι απαραίτητο (και ευτυχώς) να είναι όλες οι ταινίες διασκέδαση και γκλαμουριά...Υπάρχουν και άλλα είδη ταινιών που έχουν πολλά να πουν και στόχο έχουν συχνά να προβληματίσουν.Βέβαια αυτό προϋποθέτει μια αντίστοιχη παιδεία και φυσικά διάθεση για προβληματισμό!Εγώ πολύ συχνά δεν έχω όρεξη να ψυχοπλακωθώ και να προβληματιστώ..αλλά σέβομαι τις ταινίες που το προσπαθούν αυτό.Και ακόμα περισσότερο τις ταινίες που σε κάνουν να σκέφτεσαι μετά..Δεν είναι όλα τόσο επιφανειακά πάντα...
relax..it's over...you belong to me....
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Διάτανος »

σωστός.
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by eΝy »

Αν θες κάτι που να σε κάνει να σκέφτεσαι, διάβασε φιλοσοφία.

Ο ρόλος της τέχνης είναι να ευφραίνει τη ψυχή, όχι να την διαστρέφει. Σε κάθε έργο πρέπει να υπάρχει κάποιας μορφής "κάθαρση" στο τέλος και χαρακτηριστικό των avant guarde ταινιών είναι η απουσία κλεισίματος του κύκλου. Και καλά για να σε αφήνει με 'ερωτήματα'. Πάνω σ αυτή τη μαλακία βασίζονται και αφήνεις την ταινία ψυχοπλακωμένος και λες "α για να μου άφησε ξινίλα, είχε κάτι να πει".

Άμα δείτε μονάχα τι κατεστραμμένες προσωπικότητες γυρίζουν αυτές τις ταινίες θα καταλάβετε. Είχε τύχει και μέσω μιας κοπέλας είχα ψιλογνωρίσει μερικούς έλληνες κουλτουριάρηδες σκηνοθέτες και ηθοποιούς.. Για τον πούτσο τελείως. Αγράμματοι τελείως, μπλεγμένοι με γκόμενες-πρεζόνια, μένουν σε κάτι τρύπες στο κέντρο και συζητάνε για "την οργή που θα ξεχυθεί στους γκρίζους δρόμους" πίνοντας κρασί. Και μην φανταστείτε καμιά αργεντίνικη ποικιλία από κανά κτήμα...


Θες ποιοτική ψαγμένη ταινία; Δες Woody Allen. Ο τύπος είναι ιδιοφυΐα. Αλλά ξεκολλάτε με τον κάθε αμόρφωτο που δεν τελείωσε καλά καλά το Λύκειο και προσπαθεί να χωρέσει σε ένα φιλμ αυτό που έχει "να πει".
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by blackjohnny »

eNy wrote:Αν θες κάτι που να σε κάνει να σκέφτεσαι, διάβασε φιλοσοφία.

Ο ρόλος της τέχνης είναι να ευφραίνει τη ψυχή, όχι να την διαστρέφει. Σε κάθε έργο πρέπει να υπάρχει κάποιας μορφής "κάθαρση" στο τέλος και χαρακτηριστικό των avant guarde ταινιών είναι η απουσία κλεισίματος του κύκλου. Και καλά για να σε αφήνει με 'ερωτήματα'. Πάνω σ αυτή τη μαλακία βασίζονται και αφήνεις την ταινία ψυχοπλακωμένος και λες "α για να μου άφησε ξινίλα, είχε κάτι να πει".

Άμα δείτε μονάχα τι κατεστραμμένες προσωπικότητες γυρίζουν αυτές τις ταινίες θα καταλάβετε. Είχε τύχει και μέσω μιας κοπέλας είχα ψιλογνωρίσει μερικούς έλληνες κουλτουριάρηδες σκηνοθέτες και ηθοποιούς.. Για τον πούτσο τελείως. Αγράμματοι τελείως, μπλεγμένοι με γκόμενες-πρεζόνια, μένουν σε κάτι τρύπες στο κέντρο και συζητάνε για "την οργή που θα ξεχυθεί στους γκρίζους δρόμους" πίνοντας κρασί. Και μην φανταστείτε καμιά αργεντίνικη ποικιλία από κανά κτήμα...


Θες ποιοτική ψαγμένη ταινία; Δες Woody Allen. Ο τύπος είναι ιδιοφυΐα. Αλλά ξεκολλάτε με τον κάθε αμόρφωτο που δεν τελείωσε καλά καλά το Λύκειο και προσπαθεί να χωρέσει σε ένα φιλμ αυτό που έχει "να πει".
παιδιά η τέχνη είναι κάτι το πολύ δύσκολο να οριστεί.Συμφωνώ ότι κυκλοφορούν και βλακείες με την ετικέτα του ψαγμένου..αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σωστό να γενικεύουμε σε αυτό το θέμα.Δηλαδή κάτι που για κάποιον αποτελεί τέχνη..για κάποιον άλλον είναι για τα σκουπίδια.Ψάχτε πώς αντιμετώπισαν τον Τζάκσον Πόλακ στην εποχή του..όπως και πολλούς άλλους (ακραίο παράδειγμα-δεν εννοώ ότι και εδώ έχουμε τέτοιας ποιότητας δημιούργημα αφού άλλωστε δεν το έχω δει).Απλά μου έκανε ping το απόλυτο ύφος πολλών σχετικά με τις ταινίες και την τέχνη.Η τέχνη είναι κάτι το ελεύθερο..εκεί που νομίζεις πως τό'χεις..στην πραγματικότητα δεν τό'χεις..(δεν υποστηρίζω ότι ξέρω πολλά από τέχνη..αλλά έχω μια επαφή καλή νομίζω).Και όσον αφορά τις ταινίες έχω δει πάαρα πολλές πολλών διαφορετικών σκηνοθετών και ειδών και κουλτούρας.Ο γούντι άλλεν γαμάει!αλλά δεν είναι ο μόνος.Όπως δεν είναι ο μόνος ο Κισλόφσκι(που η θύελλα τον έμαθε και τον αναφέρει με κάθε ευκαιρία :P). Και έχω δει πολλές πειραματικές και μη-εμπορικές ταινίες που δυστυχώς δε γίνονται ευρέως γνωστές επειδή δεν είναι πιασάρικου στυλ.
relax..it's over...you belong to me....
Διφορούμενο
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 546
Joined: Tue Feb 09, 2010 10:20 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Κυνόδοντας (dogtooth)

Post by Διφορούμενο »

blackjohnny wrote:παρ'ότι δεν έχω δει την ταινία..επειδή και μόνο παρατήρησα επίθεση με μεγάλο μένος στην ταινια αυτή θέλω πολύ να τη δω.
φιλικη συμβουλη: πριν το κανεις δες το trailer που εχει βαλει ο berge στο πρωτο ποστ.
εγω (δυστυχως) το εκανα και η μονη μου απορια ηταν "αυτιστικα ειναι?" αλλά νιωθω ασχημα γιατι με αυτον τον τροπο προσβαλω τους αυτιστικους. :|

κατα την γνωμη μου:περι ορεξεως... :roll:
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”