ebay αγάπη μου

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ebay αγάπη μου

Post by soti »

zke wrote:Αν βάλω prepaid στο paypal, απλά κανει link την κάρτα και δεσμεύει ένα πόσο κάθε φορά που γίνεται αγορά ή δεσμεύει ότι έχει μέσα η κάρτα;
Δεσμεύει μόνο το ποσό της εκάστοτε συναλλαγής. Αν αγοράζεις προϊόν (ebay ή στέλνεις μέσω paypal χρήματα για goods σε λογιαριασμό) τότε τα τέλη τα επιβαρύνεται ο πωλητής. Αν στείλεις απλώς χρήματα, τότε επιβαρύνεσαι εσύ τα επιπλέον τέλη. Συνεπώς, αν αγοράσεις κάτι μην στείλεις έτσι απλά χρήματα, επέλεξε ως αγορά/προϊόν (goods ). Παίζει ρόλο αν γίνει αργότερα και στραβή και προχωρήσεις σε καταγγελία. Αν δεν υπάρχει ολόκληρο το ποσό διαθέσιμο, τότε δεν γίνεται αποδεκτή (ολοκληρώνεται) η συναλλαγή.
Αν κάνεις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα, π.χ. δολάρια ή λίρες, να γνωρίζεις ότι το paypal "βαράει" στις ισοτιμίες και έχει χειρότερες από αυτές των τραπεζών. Παράδειγμα, αν το Ευρώ έχει τιμή 1,30$ τότε η τράπεζα θα σ'το χαλάσει με 1,27 και το paypal με 1,24!!! Θα χρειστείς δηλαδή παραπάνω απ'οτι ίσως υπολογίζεις. Βγάζουν και από τις ισοτιμίες.
Όσο για την prepaid, την θεωρώ την πιο σίγουρη λύση απ'όλες τις απόψεις. Δεν μπλέκεις άλλους λογιαριασμούς ή κάρτες στις διαδικτυακές (ευάλωτες;;;) συναλλαγές σου, δεν μπορούν να σου φάνε παρά μόνο αυτά που υπάρχουν μέσα και το κυριότερο, δεν μπορείς να ξοδέψεις περισσότερα από αυτά που έχεις ή θα βάλεις προσεχώς. Είναι ασφάλεια αν πρόκειται να ξεφύγεις εύκολα με αγορές. Τώρα για τα 1 ή 2 Ευρώ χρέωση (ανάλογα με τα ποσά που βάζεις κάθε φορά), οκ, είναι θέμα εκτίμησης. Εμένα προσωπικά δεν με χαλάει.
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: ebay αγάπη μου

Post by zke »

Νομίζω ότι οι κάρτες που έχω τώρα δεν γίνονται δεκτές στο Internet, οπότε για την ωρα prepaid! Δε νομίζω ότι θα βάζω και συνέχεια λεφτά, οπότε το 1€ δε με ενοχλεί ιδιαίτερα! Αν χρειαστεί μάλλον θα ανοίξω κανά λογαριασμό και θα βάζω πάνω κάτω το πόσο που χρειάζεται να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ebay αγάπη μου

Post by soti »

zke wrote:Νομίζω ότι οι κάρτες που έχω τώρα δεν γίνονται δεκτές στο Internet, οπότε για την ωρα prepaid! Δε νομίζω ότι θα βάζω και συνέχεια λεφτά, οπότε το 1€ δε με ενοχλεί ιδιαίτερα! Αν χρειαστεί μάλλον θα ανοίξω κανά λογαριασμό και θα βάζω πάνω κάτω το πόσο που χρειάζεται να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
Να έχεις μόνο υπόψη ότι η αρχική ενεργοποίηση της prepaid θα σου κοστίσει 3-5 Ευρώ ανάλογα με την τράπεζα, αν θυμάμαι καλά. Μετά ισχύει ότι έγραψα, ακόμα και αν βγάλεις καινούρια λόγω λήξης ισχύος της πρώτης. Στην τράπεζα που θα απευθυνθείς, κάνε μια κουβεντούλα να σε κατατοπίσουν.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: ebay αγάπη μου

Post by a_nikos »

με το ebay.gr τι παιζει? ειναι μονο για αγορες απο τα ξενα ebay απλα στα ελληνικα? υπαρχει η δυνατοτητα πωλησης αντικειμενων?
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Post by castiel »

Δεν έχει κάποια διαφορά από το com απλα έχει προεπιλογή να εμφανίζονται αποτελέσματα από UK. Έρχονται πιο γρήγορα, αλλά είναι πιο ακριβά και έχουν έξοδα αποστολής (από Hong Kong κλπ είναι συνήθως πιο φτηνά και χωρίς έξοδα αποστολής, αλλά κάνουν περισσότερο να έρθουν)
Για πώληση υπάρχουν κάποια ποστ πιο πίσω

Tapatalked!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: ebay αγάπη μου

Post by zke »

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις πόσο έχουν πουληθεί αντικείμενα στο παρελθόν;; Με ένα απλό search μπορείς να δεις πόσα ζητάει ο κάθε seller, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πουλιούνται!
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ebay αγάπη μου

Post by soti »

castiel wrote:Δεν έχει κάποια διαφορά από το com απλα έχει προεπιλογή να εμφανίζονται αποτελέσματα από UK. Έρχονται πιο γρήγορα, αλλά είναι πιο ακριβά και έχουν έξοδα αποστολής (από Hong Kong κλπ είναι συνήθως πιο φτηνά και χωρίς έξοδα αποστολής, αλλά κάνουν περισσότερο να έρθουν)
Για πώληση υπάρχουν κάποια ποστ πιο πίσω

Tapatalked!
Εντάχθηκε πλέον στο .com και θα εμφανίζει πολλά περισσότερα προϊόντα.
zke wrote:Υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις πόσο έχουν πουληθεί αντικείμενα στο παρελθόν;; Με ένα απλό search μπορείς να δεις πόσα ζητάει ο κάθε seller, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πουλιούνται!
Θα κάνεις την αναζήτηση που θέλεις και μετά θα πάς αριστερά κάτω όπου αναφέρει "show only". Το "completed" είναι όλες οι δημοπρασίες και το "sold" δεν εμφανίζει τις άγονες δημοπρασίες, δείχνει δηλ. μόνο όσα αγαθά πουλήθηκαν. Δυστυχώς είναι μόνο για μικρό διάστημα, τρεις μήνες πίσω αν δεν κάνω λάθος.
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: ebay αγάπη μου

Post by zke »

soti wrote:
zke wrote:Υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις πόσο έχουν πουληθεί αντικείμενα στο παρελθόν;; Με ένα απλό search μπορείς να δεις πόσα ζητάει ο κάθε seller, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πουλιούνται!
Θα κάνεις την αναζήτηση που θέλεις και μετά θα πάς αριστερά κάτω όπου αναφέρει "show only". Το "completed" είναι όλες οι δημοπρασίες και το "sold" δεν εμφανίζει τις άγονες δημοπρασίες, δείχνει δηλ. μόνο όσα αγαθά πουλήθηκαν. Δυστυχώς είναι μόνο για μικρό διάστημα, τρεις μήνες πίσω αν δεν κάνω λάθος.
Πιο απλό απ'ότι περίμενα! Ευχαριστώ!
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”