ebay αγάπη μου

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
dreamwisperer
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 515
Joined: Thu Jul 01, 2010 2:02 pm

Re: ebay αγάπη μου

Post by dreamwisperer »

GOOD NIGHTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: ebay αγάπη μου

Post by castiel »

άνοιξα ένα λογαριασμό στη eurobank και έβγαλα χρεωστική κάρτα. έκανα και μια κατάθεση για να εχει λεφτά μέσα.
πήγα να φτιάξω paypal (καιρός ήταν).
συμπληρωσα πληροφοριες κλπ και εχω πατησει να κανει confirm την κάρτα, αλλά στο e-banking ακόμα δεν φαίνεται να μου εχουν πάρει το 1,50€ , εδώ και 5-6 ώρες.
α)ειναι φυσιολογικό να αργεί τόσο?
β)είναι απαραίτητο να γίνει confirm η κάρτα?

και μια άλλη ερώτηση. πρέπει να έχω κάποιο υπόλοιπο στον λογαριασμό του paypal για να κάνω τις αγορές μου? δηλαδή πρέπει κάθε φορά να μεταφέρω χρήματα από την κάρτα στο paypal ή το paypal τραβάει αυτόματα από την κάρτα?
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
xbasher
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 92
Joined: Mon May 03, 2010 7:10 pm

Re: ebay αγάπη μου

Post by xbasher »

στο paypal απλα δηλώνεις την κάρτα σου και σε κάθε αγορά τραβάει χρήματα από τον λογαριασμό της κάρτας σου.
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: ebay αγάπη μου

Post by SlasherG »

castiel wrote:άνοιξα ένα λογαριασμό στη eurobank και έβγαλα χρεωστική κάρτα και μια χρεωστική κάρτα. έκανα και μια κατάθεση για να εχει λεφτά μέσα.
πήγα να φτιάξω paypal (καιρός ήταν).
συμπληρωσα πληροφοριες κλπ και εχω πατησει να κανει confirm την κάρτα, αλλά στο e-banking ακόμα δεν φαίνεται να μου εχουν πάρει το 1,50€ , εδώ και 5-6 ώρες.
α)ειναι φυσιολογικό να αργεί τόσο?
β)είναι απαραίτητο να γίνει confirm η κάρτα?

και μια άλλη ερώτηση. πρέπει να έχω κάποιο υπόλοιπο στον λογαριασμό του paypal για να κάνω τις αγορές μου? δηλαδή πρέπει κάθε φορά να μεταφέρω χρήματα από την κάρτα στο paypal ή το paypal τραβάει αυτόματα από την κάρτα?

Eurobank χρεωστική??? μάστερκάρντ?? Την πάτησες. Το paypal δε δέχεται debit mastercard. Μόνο σκέτη mastercard ή maestro.

Έτσι έγινε με μένανε. Κανονικά τραβάει αυτόματα από την κάρτα στον λογαριασμό της τράπεζας το πέηπαλ, όμως με ντέμπιτ, δε γίνεται. Οπότε αυτό που κάνω είναι μεταφέρω χρήματα από λογαριασμό eurobank σε λογαριασμό paypal, και έχω αποθηκευμένα λεφτά εκεί.

Επίσης, από eurobank να πάρεις τηλέφωνο ή να πας, να σου δώσουν eurobank phone banking κωδικό (σαν ένα τετραψήφιο PIN, θεωρητικά πρέπει να σε έβαλαν να τους δηλώσεις κάποιο), κι επίσης, προκειμένου να κάνεις δουλειές μέσω πισι, θα χρειαστείς να τους πάρεις τηλ όσο είσαι στο πισι, να σου εκδόσουν ένα ''πιστοποιητικό''.

Επίσης πρόσεχε, κατά την εισαγωγή στο ebanking, αν βάλει το username σου, και τρεις φορές λάθος password, τότε μπλοκάρει και πρέπει να τους πάρεις τηλ.

Γενικά εγώ δεν είμαι και τόσο ευχαριστημενός με τη eurobank. Θα πρότεινα ίσως την πειραιώς.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: ebay αγάπη μου

Post by castiel »

είσαι σίγουρος για την κάρτα? αυτη τη στιγμή μου την έχει δεχτεί.. δεν έχω κάνει κάποια αγορά, αλλά δεν μου έχει βγάλει κάποιο σφάλμα..
το μόνο θέμα που έχω είναι ότι δεν μου δειχνει την κίνηση ακόμα... εκανα και μια αγορα από το play store, μου αφαίρεσε το ποσό, αλλά δεν δείχνει κάτι στην κίνηση.. τέσπα, θα πάρω αύριο τηλέφωνο..


(παίζει να φταίει ότι δεν εχω κάνει κάτι για να ενεργοποιήσω την κάρτα? δεν ξέρω αν χρειάζεται βασικά... όταν άνοιξα τον λογαριασμό, μετά πήγαμε με τον υπάλληλο σε ενα ΑΤΜ που ηταν μέσα στην τράπεζα, βάλαμε την κάρτα και μετά βάλαμε τα λεφτά.. βέβαια δεν πληκτρολογήσαμε το pin..)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

ebay αγάπη μου

Post by SlasherG »

Όταν βάζεις λεφτά από ατμ θέλει μία εργάσιμη να στα περάσουν, τουλάχιστον. Όταν μεταφέρεις λεφτά από λογαριασμό εξωτερικό, μία με δύο. Η μέρα ξεκινά στις οχτώ, και λήγει στις 17.00.

Ο υπάλληλος ήταν απλά μαλάκας. Σε έβγαλε έξω στο ατμ, να βάλεις λεφτά? εμένα μου τα πήρε και τα κατέθεσα από δικό τους μηχάνημα κατευθείαν.

Θα δεις με τον καιρό ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο. Πχ, αν κάνεις μία κατάθεση παρασκευή στις 17.01 , θα περαστεί δευτέρα πρωί, και μετά για να τα περάσεις σε πέηπαλ τετάρτη πρωί, ή έτσι γίνεται σε μένα. Οπότε αν θέλω να αγοράσω κάτι και δεν έχω ήδη απόθεμα, την πάτησα.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: ebay αγάπη μου

Post by castiel »

χμμ... παιζει να μην ηταν ΑΤΜ.. σε μηχανημα μεσα στην τραπεζα καναμε την καταθεση...
παντως μολις εκανα μια μικρη αγορα απο ebay μεσω paypal, όλα κομπλε.. δεν χρειαστηκε να μεταφερω λεφτα από την κάρτα στο paypal...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
rallis_pan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 21
Joined: Sat Sep 11, 2010 2:39 am

Re: ebay αγάπη μου

Post by rallis_pan »

Γενικά το e-banking της eurobank είναι αρκετά φιλικό και λειτουργικό,αλλά στις κινήσεις λογαριασμών είναι φεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεετα.Είναι πολύ της υπομονής.Μπορεί να αγοράσεις κάτι και να βγεί μετά από μία εβδομάδα αν τα αγοράσεις παρασκευή-σάββατο.Σε αντίθεση,το e-banking της εθνικής είναι σφαίρα αλλά θα σου σπάσει τ'αρχίδια ώρες ώρες για να βγάλει τις κινήσεις λογαριασμών.Όσο για το e-bay,παίδες ξυπνάτε.Μην κάνετε μάγκα τον κάθε λαμόγιο ημιμαθή μαστοράκο της γειτονιάς που το παίζει διευθυντής του αγωνιστικου τμήmατος της ferrari!!Το ίντερνετ να το φοβάται ο πατέρας μου και η μάνα μου είναι λογικό,το να το φοβόμαστε όμως εμείς που είμαστε όλη μέρα σ'ενα pc δεν έχει λογική.Από τότε που έχω βγάλει πιστωτική την έχω ξεκωλιάσει στις αγορές από το ίντερνετ κι ολα οκ.
a Pininfarina-built, Ferrari-powered, Stratos look-alike. This is the sort of thing that people rob banks for.
User avatar
Heihachi
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 143
Joined: Thu Apr 19, 2012 4:39 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: ebay αγάπη μου

Post by Heihachi »

για να βάλω αγγελία χρεώνομαι, ε?
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ebay αγάπη μου

Post by soti »

Heihachi wrote:για να βάλω αγγελία χρεώνομαι, ε?
Ναι, άλλα δεν είναι έτσι απλά. Υπάρχει μια απλή κα μικρή χρέωση για τοποθέτηση αγγελίας και μετά προμήθεια για την τελική τιμή κτήσεως του προϊόντος που θέλεις να πωλήσεις. Η προμήθεια είναι κλιμακωτή και διαφέρει στις περιπτώσεις της δημοπρασίας ή της εφ'άπαξ αγοράς. Ακόμα μπορείς να θέσεις ελάχιστη τιμή στην δημοπρασία, κ.α., πάντα με επιπλέον χρέωση. Θέλει λίγο σκέψη τι σε συμφέρει και πως να κινηθείς. Αν είσαι μέλος του ebay μπορείς να τα δεις όλα αυτά στο customer support, how to sell, quickguide και να ψάξεις. Δες για τα ebay fees (προμήθειες).
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”