ebay αγάπη μου

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

ebay αγάπη μου

Post by Don Molina »

Ακούω μονίμως κλάψες και παράπονα για το πόσο ακριβά είναι τα πάντα στο Ελλαδιστάν.
Ακριβά τα gadgets, ακριβά τα ανταλλακτικά για τ' αυτοκίνητα, ακριβά τα παιχνίδια για τις κονσόλες, ακριβά τα ρούχα, ακριβά τα γυαλιά, ακριβά τα πάντα.

Και πάντα αναρωτιόμουν γιατί κάποιος να κάθεται και να τον πηδ@ν€ οι εξυπνάκηδες νταβατζήδες που αποφασίζουν πράγματα με λιανική $130 στην Αμερική να μας το σερβίρουν €130 κι εδώ αντί για τα €100 της ισοτιμίας.

Δεν είναι γιατί η Ελλάδα έχει γαμημένο τελωνείο. Το τελωνείο γαμιέται κατά κύριο λόγο στους ιδιώτες που φέρνουν λίγα λίγα και μόνοι τους και κλασσικά στα αυτοκίνητα κλπ. Για τους εισαγωγείς κλπ ισχύουν normal πράγματα και πληρώνουν ότι πληρώνουν κι οι αμερικάνοι για να εισάγουν το οτιδήποτε απ' έξω.

Ο μόνος λόγος που τα $130 γίνονται €130 είναι γιατί γουστάρουνε οι Ελληνάρες επιχειρηματίες να βγάζουν 30% περισσότερο κέρδος από το κέρδος που βγάζουν οι πωλητές στην Αμερική (για το συγκεκριμένο παράδειγμα).
Τα ίδια σκατά και για τις λίρες, τις οποίες νομίζουν ότι τις αγοράζουμε στο 1.5 ενώ τις αγοράζουμε στο 1.2 με το ζόρι...



Η λύση?

Image

Μπείτε στο ebay και ψάξτε. Σίγουρα θα βρείτε αυτό που ψάχνεται, και σίγουρα θα το βρείτε σε καλύτερη τιμή από οπουδήποτε αλλού. Πωλούνται από CNC 5αξονικά μέχρι κινέζικα ανταπτοράκια για τα εκατομμύρια καλώδια που πλέον έχουμε στα σπίτια μας. Από ανταλλακτικά αυτοκινήτων τύπου "διακόπτης παράθυρου - .99$" μέχρι πανάκριβα καρασπάνια αυτοκίνητα όπως αντίκες AC Cobra ή ένα BMW M1 Procar που έφυγε προ εξαμήνου με τιμή εκκίνησης τα $100.000...


Μερικές συμβουλές μόνο για τους πρωτάρηδες:

1) Για να διευκολύνετε την αναζήτησή σας χρησιμοποιήστε σωστά κωδικούς όποτε χρειάζεται. Και δουλέψτε με τα φίλτρα της αναζήτησης στ' αριστερά της ιστοσελίδας.
Έκοψε διαφορικό το παλιό BMW 318 του πατέρα σου και θες να το βρεις? Μην γράψεις BMW 318 θα σου βγάλει 5.000 αποτελέσματα. Γράψε "ΒMW e36 318 diff" και θα σου βγάλει ακριβώς αυτό που ψάχνεις.
Ψάχνεις ν' αγοράσεις iPad? Δούλεψε τα φίλτρα και διώξε από μπροστά σου τα 1000000 μαλακισμένα αξεσουάρ τύπου φορτιστής, θήκη, άλλη θήκη, βάση κλπ.


2) Όταν βρείτε κάτι που θέλετε, φροντίστε να το βρείτε σε τουλάχιστον 2-3 listings. Συγκρίνετε τιμές, ρωτήστε όλους τους πωλητές για μεταφορικά και κοιτάξτε τι σας βολεύει. Επίσης παρακολουθείτε όλους μέχρι το τέλος τους και δείτε ποια τιμή σας φαίνεται καλύτερη ευκαιρία. Επίσης ψάξτε για το ίδιο πράγμα και στο ebay.co.uk και στο .de και στο .it και γενικά ψάξτε το και σε άλλες χώρες. Ακόμα κι αν δεν ξέρετε την γλώσσα google is your friend (translate.google.com).


3) Μην βαριέστε να ψάχνετε πολύ. Υπάρχουν περιπτώσεις πωλητών που δεν έχουν καλή περιγραφή του αντικειμένου, ή που λόγω ορθρογραφικού που το ebay δεν κατάφερε να προβλέψει ρίχνουν τ' αντικείμενά τους στα τάρταρα και δεν τα βρίσκει ποτέ κανένας.

true story:
Kάποιος πήρε για δώρο Χριστουγέννων από την γκόμενά του ένα PSP Go!. Καύλωσε το έβγαλε από το κουτί πάει να το πιάσει στα χέρια του και συνειδητοποιεί ότι έχει μεγάλα δάκτυλα. Αποφασίζει λοιπόν και το πουλάει στο ebay αλλά το περιγράφει με 2 γραμμές δεν έχει συμπληρώσει στοιχεία αποστολής και πολύ σωστά και γενικότερα το listing του είναι για το πέος.
Ξεκινάει λοιπόν δημοπρασία με τιμή εκκίνησης τις 125 λίρες (περίπου €150) και επί 2 βδομάδες δεν το αγγίζει κανένας. Σημειώνεται ότι το συγκεκριμένο δεν βρίσκεται κάτω από €200 στο Ελλάντα ενώ και στο ebay οι τιμές παίζουν από 170 λίρες και πάνω... Οι περισσότεροι αγοραστές βλέποντας μικρή περιγραφή και ηλίθιο τίτλο στο listing δεν αγγίζουν γιατί φοβούνται. Αν ψάξεις όμως τον τύπο, βλέπεις ότι πουλάει συχνά πυκνά μαλακιούλες, ότι έχει καλό feedback και ότι έχει στείλει και στο εξωτερικό. Τον ρωτάς λοιπόν πόσο κάνει να στο στείλει Ελλάδα, γιατί το πουλάει και αν είσαι στην αγορά για PSP παίρνεις καινούριο και αχρησιμοποίητο 50-60-70 φτηνότερο απ' όσο θα το έπαιρνες από κάποιον νταβά εδώ δίπλα.
Εγώ θα το έπαιρνα, αλλά έχω ήδη 2 :mrgreen:


4) Κοιτάξτε το feedback των πωλητών και διαβάστε προσεκτικά τις περιγραφές των listings. Όταν κάποιος πουλάει με 0.99 πληροφορίες για το πως θα πάρετε δωρεάν ένα PS3 από κάποιον 3ο μακριά. Όταν κάποιος πουλάει και έχει κάτω από 97% αποφύγετε. Αφιερώστε λίγο χρόνο, διαβάστε τις εμπειρίες άλλων πελατών και μάθετε από τα παθήματα άλλων.


5) Προτιμήστε χώρες της για ακριβά κι ογκώδη πράγματα. Γλιτώνετε μεταφορικά, δεν πληρώνετε τελωνείο, δεν σας τα τρώνε οι προμήθειες των μετατροπών σε συνάλλαγμα και τα πραγματάκια έρχονται και πιο γρήγορα.


6) Και τελευταίο και σημαντικότερο: ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ INTERNET ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ EBAY.
Ο κόσμος δουλεύει με ebay εδώ και τόσα χρόνια, αν ήταν γεμάτο απατεώνες και καθίκια θα έμενε ανοιχτό? Ή μήπως θα είχε το όνομα που έχει? Υπάρχουν επιχειρήσεις που δουλεύουν αποκλειστικά μέσω Ebay, άνθρωπου ζουν τις φαμέλιες τους από εκεί μέσα. Και στο κάτω κάτω, όσες πιθανότητες έχεις να σε γδύσει με μαϊμουδιές και αηδίες ένας μαλάκας στο παρακάτω στενάκι τις ίδιες έχεις και για κάποιον στην άλλη άκρη του κόσμου.
true story: Αγόρασα με 2.5€ 3 ανταπτοράκια mini-usb to 3.5mm για το κινητό. Προσέξτε:
3 ανταπτοράκια με 2.5€ all in. Μεταφορικά, τα πάντα.
Και στην Βερανζέρου θέλανε €5 για το ένα...
Δηλαδή ένας κινέζος μου έστειλε για τα μισά λεφτά 3 φορές περισσότερο προϊόν, και μου έκανε δώρο τα μεταφορικά από το γαμημένο Hong Kong! Και σε μια βδομάδα ήταν σπίτι μου (σήμερα το πρωί έφτασαν :mrgreen: ).

Εμπιστευτείτε την ισχύ του Ebay να εφαρμόζει τους κανόνες του. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σας στείλει κάποιος κάτι, δεν υπάρχει περίπτωση να σας στείλει κάτι λάθος και να μην το διορθώσει άμεσα, δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσετε μαϊμού προϊόν.
To ebay κάνει τρελές επενδύσεις κάθε χρόνο στην αύξηση της ασφάλειάς του και κυνηγάει κόσμο που δεν πληρώνει, που δεν στέλνει και που γενικότερα δεν συμμορφώνεται. Γι' αυτό ποτέ δεν θα βρείτε και counterfeits.
Απαγορεύονται ρητώς για λόγους copyright, κι αν κάτι σας φαίνεται πολύ φτηνό είναι γιατί τόσο έχει. Η προσφορά και η ζήτηση δουλεύον άψογα στο Ebay, ακριβώς γιατί ως δημοπρασία ορίζει ο αγοραστής ακριβώς μέχρι πόσα λεφτά θα δώσει.
Αν βρείτε λοιπόν manufacture αυτόματο ελβετικό του 1965 με 80€ σε άριστη κατάσταση, είναι γιατί απλά κανείς άλλος δεν ήθελε να το αγοράσει.



Και αφού τελικά αποφασίσετε να κάνετε το μεγάλο βήμα και να πατήσετε το Bid έχω μόνο μία συμβουλή να σας δώσω:
ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΑΚΟΜΑ.

Όταν ένα προϊόν έχει 5 μέρες μέχρι να λήξει η δημοπρασία, δεν έχετε κανέναν λόγο απολύτως να πάτε και να το χτυπήστε από τώρα. Το μόνο που κάνετε είναι ν' αυξάνετε την τιμή του. Όταν θέλετε λοιπόν να το πετύχετε σε καλή τιμή περιμένετε μέχρι το τελευταίο τέταρτο και χτυπήστε το τα τελευταία 3-4 λεπτά. Το να το χτυπάτε από την αρχή απλά δεν έχει καμία λογική ;)

Case in point ένα γαμάτο IWC του 1ου Παγκοσμίου που δεν το ακούμπαγε κανένας για μια βδομάδα και τις τελευταίες 3 ώρες έπιασε ένα χιλιαρικάκι έτσι για να γουστάρουμε. Φανταστείτε να το χτυπάγανε από την αρχή τι θα γινότανε...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ebay αγάπη μου

Post by Λakedaimonas »

Δώσε eBay στο λαό!!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ebay αγάπη μου

Post by Spyrοs »

Αν μπορείς γράψε 2 λόγια και για το PayPal ή άλλους τρόπους πληρωμής!
Πώς προτείνεις να βάζουμε τα λεφτά? Pre-paid, λογαριασμό, πιστωτική? :roll:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ebay αγάπη μου

Post by TiGinetai »

Don Molina wrote:
5) Προτιμήστε χώρες της για ακριβά κι ογκώδη πράγματα. Γλιτώνετε μεταφορικά, δεν πληρώνετε τελωνείο, δεν σας τα τρώνε οι προμήθειες των μετατροπών σε συνάλλαγμα και τα πραγματάκια έρχονται και πιο γρήγορα.
Κάντο edit..Μάλλον ξέχασες κάτι.

Ρε συ εγώ φοβάμαι από ebay και γενικότερα από το ηλεκτρονικά καταστήματα..αν γίνει μλκια όπως διάφορες άλλες στο παρελθόν που έχουν ακουστεί ;

Όπως είπε και ο Σπύρος τρόποι πληρωμής ;
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ebay αγάπη μου

Post by Trist4n »

Debit card.
Εχει ολα τα πλεονεκτηματα της προπληρωμενης απο την αποψη οτι δεν εχει το μπελα της πιστωτικης, αλλα χωρις χρεωσεις αναληψης καταθεσης κλπ. τραβα στην Τραπεζα Κυπρου, εκει εβγαλα τη δικια μου και την εχω λιωσει. Απλα ανοιγεις ενα λογαριασμο και η καρτα για το ΑΤΜ κανει για ΠΑΝΤΟΥ στο νετ (πληρης VISA ειναι αλλωστε).

Σχετικα με το PAYPAL τι να πουμε ρε παιδια, ειναι πιο ευκολο κι απο το MSN. Απλα μπειτε και φτιαξτε account. Αναλογα το ποσο που πληρωνετε, ισως ειναι καλυτερα να πληρωνετε κατευθειαν με την καρτα κι οχι μεσω PAYPAL, γιατι σε πηδαει λιγο στις ισοτιμιες(το ξαναλεω, λιγο, οχι πανικος) και εχει και μια ταριφουλα μπολικη. ΑΝ αγοραζεις κοντα η πανω απο 100 ευρω, paypal δαγκωτο.

Απο το καλοκαιρι και μετα, απλα δεν εχω αγορασει απο Ελλαδα τιποτα που να κανει πανω απο 30 ευρω.
Τις πολυβιταμινες μου για την κολυμβηση απο Ιταλια. ΟΤΙ ΘΕΣ για τη μηχανη απο UK. Ειδικα στο θεμα της μηχανης με εχει σωσει τρελλα, εφερα δισκοπλακες, οργανα, καθρεφτες, μεχρι και λαστιχα. Τζιν, παπουτσια απο Αγγλια (κολολεει λογω ισοτιμιας....η μαλλον κολοΕΛΕΓΕ). Εννοειται κιθαρα απο Αμερικη. Συνολο εχω ακουμπησει πανω 2 χιλιαρικα μεσω νετ.

Εκτος απο μια καμερα που τη βρηκα στη στουρναρη στη ΦοτοΑγορα, σε πραγματικα εξαιρετικη τιμη. Και ναι, κανω διαφημιση. Αφου ο τυπος δεν ανηκει στη φαρα των κουτοπονηρων που περιγραφει ο Γιαννης, γιατι να μην τον παινεψω?

Παντως δε νομιζω πια οτι η καλυτερη λυση ειναι το EBAY. Αν εχεις χρονο και διαθεση να ψαχτεις, καλυτερη λυση ειναι τα εξειδικευμενα e-shops. Ψαξτε μεσω skroutz.gr για Ελλαδα. Μετραει ΠΟΛΥ. Για εξω....απο δρουιδη σε δρουιδη...

Πχ, wemoto.com για πραγματα για μηχανες, ASOS.com για ρουχα, thomann.de η dv247.com για μουσικα οργανα klp klp.
Last edited by Trist4n on Mon May 10, 2010 1:37 pm, edited 2 times in total.
I am going according to plan.
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ebay αγάπη μου

Post by Trist4n »

TiGinetai wrote:
Don Molina wrote:
5) Προτιμήστε χώρες της για ακριβά κι ογκώδη πράγματα. Γλιτώνετε μεταφορικά, δεν πληρώνετε τελωνείο, δεν σας τα τρώνε οι προμήθειες των μετατροπών σε συνάλλαγμα και τα πραγματάκια έρχονται και πιο γρήγορα.
Κάντο edit..Μάλλον ξέχασες κάτι.

Ρε συ εγώ φοβάμαι από ebay και γενικότερα από το ηλεκτρονικά καταστήματα..αν γίνει μλκια όπως διάφορες άλλες στο παρελθόν που έχουν ακουστεί ;

Όπως είπε και ο Σπύρος τρόποι πληρωμής ;
Της Ε.Ε. εννοει προφανως.

Δεν ξερω τι εχει "ακουστει". Παντως εγω νιωθω ασφαλεστατος. Αν δεν πας σα προβατο σε σφαγη και κοιτας στοιχειωδως με ποιον εχεις να κανεις, πχ ποσα εχει πουλησει, τι score εχει, η τι εγγυησεις δινει στο σαιτ του, εισαι ΟΚ. Επιπλεον το paypal σε εξασφαλιζει αν γινει μαλακια σε δοσοληψια που το χρησιμοποιεις. Και στις περισσοτερες περιπτωσεις τα e-shops νοιαζονται τοσο για το καλο τους προσωπο που θα υποχωρησουν ακομα κι αν προκυψει καποιο θεμα απο τη δικη σου πλευρα.

Και υπαρχει και ο ονομος προστασιας καταναλωτη στην Ε.Ε. ο οποιος γενικα εφαρμοζεται, παιδες....
I am going according to plan.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ebay αγάπη μου

Post by ShadowMech »

Πραγματικα εξαιρετικο αρθρο παιδια!
Εγω το φοβομουν χωρις να το εχω πολυψαξει κιολας, αλλα οπως το βλεπω εδω αξιζει!
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: ebay αγάπη μου

Post by Don Molina »

Παιδιά ο φόβος είναι μαλακία απλά.
Φίλος παίρνει ανταλλακτικά για τέτοιο αυτοκίνητο από ebay:

Image

Μιλάμε για λεφτά!

Και οι συναλλαγές με κάρτες γίνονται αυτόματα μέσω κρυπτογραφημένων συνδέσεων που απλά δεν σπάνε λόγω Riemann.
Δηλαδή έλεος με τις ραδιοαρβύλες.
Δεν είναι ότι δίνεις τον αριθμό σου σε κάποιον άνθρωπο και μετά αυτός πάει και αγοράζει κόκα...
Απλά προσέξτε να έχει λουκετάκι πάνω στην γραμμή διευθύνσεων του browser και να είναι το url σωστό.
Από εκεί και πέρα go nuts.

Όσο για το τι κάρτα εξαρτάται καθαρά για το τι θέλετε να κάνετε.

Εγώ χρόνια χρησιμοποιώ προπληρωμένη της Eurobank γιατί έχει το πιο γαμάτο e-banking και είχα ήδη λογαριασμούς εκεί.

Έβγαλα και μία πιστωτική γιατί ήθελα να κάνω κάτι αγορές που με βολεύει να τις πληρώνω με δόσεις (ελέω ΟΤΕ που ξεκινάει) και όλα καλά.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
katerinaki2006
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 255
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:10 pm

Re: ebay αγάπη μου

Post by katerinaki2006 »

Παιδιά εγώ πήρα laptop από το ebay της Αγγλίας Dell Xps 1000 eurw μαζί με τα μεταφορικά και όλα με 3 χρόνια εγγύηση από την dell...Τότε που κοιτούσα για dell στην Ελλάδα ο φτηνότερος xps με τα χαρακτηριστικά που ήθελα είχε 1700 eurw! Γλύτωσα τα 700eurw που έδωσα για America!!Δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και μου ήρθε express...

Επίσης, έχω αγοράσει άπειρα πράγματα και από Αμερική... Και δεν είχα κανένα πρόβλημα.. Και φίλοι μου που ψωνίζουν ούτε αυτοί είχαν πρόβλημα! Αλλά πρέπει να το ψάξεις καλά! Και ΣΥΜΦΕΡΕΙ!

Τώρα ψάχνω για μια φωτογραφική.. Αλλά δεν μου έχει κάτσει ακόμα η καλή... Που θα πάει... :P :P
Μη μου τους κύκλους τάραττε!
Αρχιμήδης
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ebay αγάπη μου

Post by Trist4n »

Για φωτογραφικες μπες skroutz.gr. Βαλε οποιο μοντελλο θες και σου βγαζει τις καλυτερες τιμες στην Ελλαδα.
Υποψιν, αυτες οι τιμες ειναι και πανω κατω οι χαμηλοτερες στην Ευρωπη. Τα πραγματικα φτηνα καταστηματα φωτογραφικων μηχανων δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο Ebay. Το εψαξα κι απο διαδικτυο και δεν εχει πουθενα φτηνοτερα.

Συνιστω photoagora.gr , οπως ειπα. Το καταστημα ειναι Στουρναρη απεναντι απο την πυλη του Πολυτεχνειου.

Και στο 99% των κατηγοριων, συνιστω Panasonic.

Αν μου πεις και σε τι λεφτα θες να κινηθεις, μπορω να σου προτεινω και συγκεκριμενη φωτ. μηχανη. Πριν απο ενα μηνα αγορασα την καινουρια μου και το ψαξιμο που εριξα δεν περιγραφεται.....
I am going according to plan.
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”