Τι θα αλλαζατε αν ήσασταν τωρα 1ο ετος?

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Τι θα αλλαζατε αν ήσασταν τωρα 1ο ετος?

Post by ShadowMech »

Αν γυρνουσατε και παλιο στο πρωτο ετος τι θα αλλαζατε?
Τι θα κανετε που δε κανατε?
Τι δε θα ξανακανατε?

Εγω θα εκανα σιγουρα περισσοτερες δραστηριοτητες, μεσω του γυμναστηριου και οχι μονο. Η σχολη(ΕΜΠ γενικα) εχει ωδειο,μγυμναστηριο, χορευτικο ομιλο, ρητορικο ομιλο, θεατρικο... Θα θελα να δοκιμασω λιγο απ ολα και σιγουρα καπου θα κατασταλαζα.

Οποτε ερχεται και το τι δε θα εκανα: Το ξυσιμο του πρωτου-δευτερου ετους το βλεπω πλεον πολυ χαμενο χρονο...

Παιδια, αυτα τα χρονια εχουμε οσο ελευθερο χρονο δε θα εχουμε ποτε μας, ειναι κριμα να φευγει ετσι...

Επισης δε θα ξαπαρακολουθουσα το 1ο ετος... Ειναι αχρηστο... Γκαρουτσος, σειρες ασκησεων και τη κανεις με ελαφρα πηδηματακια...

Edit: Βασικο! Θα επιδιωκα να βγαινω απο τοτε (και) με παρεες εκτος σχολης... Βγειτε απο το ιδρυμα!
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι θα αλλαζατε αν εισασταν τωρα 1ο ετος?

Post by misfit »

Δεν ήμουν φανατικός της παρακολούθησης αλλά πραγματικά έχω μετανιώσει που μπήκα σε κάποια συγκεκριμένα μαθήματα το πρώτο έτος.
Επίσης δεν θα ξαναπάρω συγκοινωνίες για να είμαι πολυτεχνείο 8:30 χωρίς να συντρέχει πραγματικά σοβαρός λόγος!
Φυσικά και συμφωνώ με το θέμα του ελεύθερου χρόνου...δυστυχώς είμασταν πολύ άπειροι οι περισσότεροι για να διαχειριστούμε καλύτερα
το άπλετο αραλίκι μας!
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Τι θα αλλαζατε αν εισασταν τωρα 1ο ετος?

Post by TheHorde »

Αν και τώρα είμαι μόνο 2ο έτος :D νομίζω ότι θα ερχόμουν πολύ λιγότερο στη σχολή. πραγματικά μεγάλη σπατάλη χρόνου η παρακολούθηση σε μαθήματα όπως μαρουλάς και βαδαλούκα... απ την άλλη θα προτιμούσα να είχα ασχοληθεί περισσότερο με την κιθάρα ή με καμια άλλη δραστηριότητα.
My life for the Horde!
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Τι θα αλλαζατε αν εισασταν τωρα 1ο ετος?

Post by Mimo »

Εγω με τη σειρα μου, χμμμ αν ημουν 1ο ετος? Και τι δε θα αλλαζα :P Κατα πρωτον θα εμπαινα νωρις σε καποια ''κλικα'' και κατα δευτερον θα ημουν συστηματικος απο το πρωτο κιολας ετος. Με το που μπηκα ΕΜΠ ειχα το σκεφτικο οτι τωρα μπηκα και τωρα αραζω και ΜΑΚΑΡΙ να μην ειχα ξεκινησει το γαμωπαιχνιδο το wow που μου εφαγε 3 γ@μημενα χρονια!! Μερικες φορες σκεφτομαι οτι ισως να ηταν καλυτερα να ηταν καπως ποιο υπεχρεωτικα τα πραγματα σαν την εποχη του πατερα μου στα πανεπιστημια :P
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Τι θα αλλαζατε αν εισασταν τωρα 1ο ετος?

Post by sid »

αν ξαναγύριζα στο πρώτο έτος , θα αντικαθιστούσα την αβάσταχτη ελαφρότητα του ξύναι , με την αβάσταχτη ελαφρότητα του μείνε

όσο και αν θέλεις να φύγεις , κάποιες φορές πρέπει να μείνεις εκεί - γιατί αν μη τι άλλο θα έρθει η στιγμή που θα πρέπει πραγματικά να φύγεις και τότε δεν θα μπορείς


π.σ. 8-)
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Τι θα αλλαζατε αν εισασταν τωρα 1ο ετος?

Post by Minus »

θα εδινα εργασια στο μπεργελε!

τελικα αυτα τα 0.02 ποντακια στο διπλωμα μπορουσαν να κανουν τη διαφορα.

θα εμπαινα σε 'κλικες' (οχι κομματικες)

δεν θα πηγαινα σε χορους της ΔΑΠ (κυριως αλλων πανεπιστημιων)

δεν θα το ειχα παρει πανω μου (οτι περασαμε πολυτεχνειο και αρα γ@μ@με και βαραμε)

δεν θα παταγα χριστο αλλα θα διαβαζα συστηματικα μονος μου

γενικα αν ημουν ολα τα χρονια οτι ημουν στο 4ο και στο 5ο θα ηταν κουλ..

αλλα μηπως τα λαθη των 3ων πρωτων ετων με οδηγησαν στην καλοπεραση και την πληρωτητα????? (ναι συνολικα εχω καλες αναμνησεις απο τη φοιτ.ζωη, οχι απο τη σχολη)
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
arkara

Re: Τι θα αλλαζατε αν εισασταν τωρα 1ο ετος?

Post by arkara »

Εγώ σίγουρα θα το έπερνα καλύτερα από την αρχή όλο το πράγμα
Δεν θα τα είχα ξύσει 3 χρόνια..
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι θα αλλαζατε αν εισασταν τωρα 1ο ετος?

Post by Λakedaimonas »

Minus wrote: γενικα αν ημουν ολα τα χρονια οτι ημουν στο 4ο και στο 5ο θα ηταν κουλ..
πραγματικά στα τέλη του 3ου έτους ήρθε η απόλυτη συνηδητοποίηση, κάτι σαν την προγνωστική δυνατότητα του muad dib.

Τι θά έκανα στο πρώτο έτος αν ήμουν τώρα?
ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ αλλά αν είχα στο πρώτο έτος τα μυαλά που απέκτησα μετά το τρίτο έτος και τον αντίστοιχο τρόπο σκέψης σίγουρα θα έκανα πολυ πιο coooool πράγματα. όχι ότι περασα άσχημα βέβαια.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Τι θα αλλαζατε αν εισασταν τωρα 1ο ετος?

Post by katsimitros »

Ωραίο topic.

Για μένα, η απάντηση κυμαίνεται σε δυο βασικούς άξονες.

Πρώτος είναι να άλλαζα σχολή, επειδή εδώ μέσα τρώω στη μάπα τόσα μαθήματα που δε θα μου χρειαστούνε ποτέ στη ζωή μου(και μάλλον θα τελειώσω όταν πάω7ο ή 8ο έτος), και απλά είναι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Δεν το κρύβω ότι είμαι από αυτούς που διάλεξαν τους Μηχ. Μηχ. ΕΜΠ λόγω καλού χαρτιού, και όχι επειδή ήτανε όνειρο ζωής να γίνω μηχανικός...far from it.
Παρόλαυτά δεν έχω το κόλλημα να υποκρίνομαι όπως κάνει το μεγαλύτερο ποσοστό όσων βρίσκονται στη σχολή μας και λέγοντας ψέμματα στον εαυτό τους, είναι προσωρινά χαρούμενοι.Εύχομαι να είναι χαρούμενοι και σε 30 χρόνια...αν και το βλέπω πολύ χλωμό...ελάχιστοι εδώ μέσα κάνουν για μηχανικοί :D
Θα ασχοληθώ με οικονομικά όταν τελειώσω, και το χαρτί του ΕΜΠ είναι καλό...αυτός είναι ο μόνος λόγος που βρισκομαι εδώ.

Ο δεύτερος άξονας είναι και αυτός που ακολούθησα, δηλ. να μείνω στη σχολή παρά το γεγονός ότι δε με τρέλαινε,αλλά ούτε και τη μισούσα παράλληλα.
Προτείνω σε κάθε νέο στο ίδρυμα να μην παρακολουθεί πάνω από 2 μαθήματα εδώ μέσα,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να το κάνει...η παρακολούθηση είναι σχεδόν άχρηστη στα περισσότερα μαθήματα και αυτό διότι η παράδοση των μαθημάτων θυμίζει παράδοση μαθήματος σε δημόσιο λύκειο.
Επίσης όσοι δεν μένουνε κοντά στη σχολή ή στις εστίες και κινούνται με συγκοινωνία να ξέρουν ότι χάνουνε κατά μέσο όρο γύρω στις 2 ώρες την ημέρα.
Το τελευταίο που έχω να πω σε όλους, είναι να κάνετε παρέες με άτομα σωστά που ξέρουν να δίνουν και να πέρνουν...αν στο λύκειο είσασταν οι πρώτοι και αυτό επειδή είχατε μάθει να δουλεύετε μόνοι σας εδώ δεν ισχύει...
Βλέπω πανέξυπνα παιδιά να είναι γεμάτα στο τάληρο, και άλλους που ήξεραν τα κόλπα της δικτύωσης, όντας καταφερτζήδες και λιγότερο έξυπνοι να έχουνε καλύτερους βαθμούς.
Τέλος,όταν διαβάζουμε για να δώσουμε ένα μάθημα, διαβάζουμε για να περάσουμε το μάθημα...όχι να μάθουμε για αυτό.
Άλλο ξέρω Εργαλειομηχανές πχ, και άλλο περνάω το μάθημα Εργαλειομηχανές(τυχαία το επέλεξα).


Αυτά ;)
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι θα αλλαζατε αν εισασταν τωρα 1ο ετος?

Post by misfit »

"Τέλος,όταν διαβάζουμε για να δώσουμε ένα μάθημα, διαβάζουμε για να περάσουμε το μάθημα...όχι να μάθουμε για αυτό."

Δυστυχώς/ευτυχώς έχεις απόλυτο δίκιο...
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”