δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Post by adt »

καλησπέρα. πρόσφατα έμαθα ότι ένας φίλος μου είναι μέλος της mensa.Ο τύπος είναι η απόλυτη απογοήτευση. Οι γονείς του είναι μορφωμένοι και του παρείχαν όλες τις ευκαιρίες για να διακριθεί έστω και κάπου. Ο τύπος τέλειωσε οριακά το λύκειο και πήγε σε κολέγιο, ύστερα έμεινε επί χρόνια άνεργος. Έχω περάσει πολύ χρόνο μαζί του και δεν έχω παρατηρήσει κάτι το ιδιαίτερο όπως το να αποκτά γνώσεις και ικανότητες πιο γρήγορα από τον περισσότερο κόσμο που ξέρω. Γενικά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα του δείκτη νοημοσύνης και της mensa και δεν γνωρίζω τι παίζει.
Η ερώτηση μου είναι εάν υπάρχει κάποια έρευνα που να συνδέει τον δείκτη iq με την οποιουδήποτε τύπου επιτυχία...γιατί δεδομένου του παραδείγματος του φίλου μου δεν μπορώ να βρώ κάποια σύνδεση...
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Post by ιστορικός mech-eng »

ξερω πολλους ''επιτυχημενους'' που ειναι βλακες,να αρχισω?

btw η επιτυχια ειναι σχετικο μεγεθος που οριζεται με βαση τις αξιες του καθενα μας.
η ευφυια ειναι νοητικη ικανοτητα πανω απο το γενικο μεσο ορο.δλδ ποσο μπορει καποιος να σκεφτει πιο συνθετα απο το γενικο μεσο ορο,κ αυτο δεν προυποθετει καποιου ειδους μορφωση.ισως να την οξυνει περισσοτερο ,αλλα σπουδαζω/δουλευω/ειμαι καλος σε κατι δεν σε κανει να εισαι εξυπνος.
User avatar
TheMaster5928
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 35
Joined: Wed Jan 08, 2014 11:33 pm
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Post by TheMaster5928 »

Μπορει απλα να βαριεται !
The major difference between a thing that might go wrong and a thing that cannot possibly go wrong is that when a thing that cannot possibly go wrong goes wrong, it usually turns out to be impossible to get at and repair.
- Douglas Adams
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

Re: δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Post by adt »

ιστορικός mech-eng wrote:ξερω πολλους ''επιτυχημενους'' που ειναι βλακες,να αρχισω?

btw η επιτυχια ειναι σχετικο μεγεθος που οριζεται με βαση τις αξιες του καθενα μας.
btw συμφωνώ αλλά όπως και να την ορίσεις ο φίλος μου έχει αποτύχει... εκτός και αν την ορίζει βάσει του βαθμού αποτυχίας...

anyway η ερώτηση ήταν αν υπάρχει όντως κάποιο στατιστικό στοιχείο που να δείχνει κάποια σύνδεση, τύπου να παρουσιάζεται αυξημένο iq στους νομπελίστες , ή τους διάσημους αθλητές , τους επιτυχημένους επιχειρηματίες, τους κορυφαίους καλλιτέχνες ή όχι ...

...δεν ξέρω πως μετριέται το iq απλά μου φαίνεται ότι είναι κάτι σαν το ύψος ή το άνοιγμα των χεριών... μπορεί να τα διαθέτεις αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα είσαι καλός στο μπάσκετ ...
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Post by rest_in_pieces »

Υπάρχει ένα βίντεο, νομίζω TED, το οποίο έλεγε πως το IQ είχε ξεκινήσει να χρησιμοποιείται στο αμέρικα, ως τρανή απόδειξη του πως οι λευκοί είναι πιο έξυπνοι από τους μαύρους. Επειδή δηλαδή οι λευκοί είχαν παραπάνω εκπαίδευση σχολική κλπ, ενώ οι μαύροι όχι, είναι προφανές πως οι λευκοί είχαν πολύ υψηλότερα iq scores. Είναι προφανές όμως επίσης και το πως οι λευκοί δεν είναι πιο έξυπνοι από τους μαύρους.
Στο θέμα σου, πιστεύω πως η επιτυχία στην ζωή δεν έχει σχέση με την λογική σκέψη, αλλά με την διαισθητική, υποσυνείδητη σκέψη. Προσωπικά, από όλα τα λάθη που έχω κάνει στην ζωή μου, τα περισσότερα δεν θα τα είχα αποφύγει αν ήμουν πιο έξυπνος, με την έννοια που το εννοεί η mensa.

Spoiler: show
Πολύ ωραίο blog:
ironprison.blogspot.gr
try katsaro pirouni
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Post by ιστορικός mech-eng »

adt wrote:
btw συμφωνώ αλλά όπως και να την ορίσεις ο φίλος μου έχει αποτύχει... εκτός και αν την ορίζει βάσει του βαθμού αποτυχίας...

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!καλυτερο σχολιο που εχω διαβασει εδω μηνες!!! :P :P :P :P :P
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

Re: δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Post by adt »

ιστορικός mech-eng wrote:
adt wrote:
btw συμφωνώ αλλά όπως και να την ορίσεις ο φίλος μου έχει αποτύχει... εκτός και αν την ορίζει βάσει του βαθμού αποτυχίας...

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!καλυτερο σχολιο που εχω διαβασει εδω μηνες!!! :P :P :P :P :P
ρε σοβαρά τώρα δεν έκανα το τοπικ χωρίς λόγο...η MENSA δέχεται και καλά το πιο έξυπνο 2% δηλαδή 1 στους 50...προφανώς θα υπάρχει αρκετός κόσμος ...που έχει τις δυνατότητες για να μπεί
... αλλά ο συγκεκριμένος δεν είναι ούτε ο 1 στους 2 ... είναι πάντα ο δεύτερος ...
δεν με έχει παραξενέψει κάτι τόσο πολύ ποτέ ξανά στη ζωή μου... όπως και να έχει δεν βγάζει συμπέρασμα το τόπικ μου οπότε το εγκαταλείπω εδώ ...
User avatar
vasilhs25
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 84
Joined: Wed Oct 27, 2010 11:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Post by vasilhs25 »

Καλα ρε παιδακι μου. αν αυτος ειναι φιλος σου και εδω τον εχεις θαψει, αυτους που δεν πας τι τους κανεις?
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

Re: δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Post by adt »

vasilhs25 wrote:Καλα ρε παιδακι μου. αν αυτος ειναι φιλος σου και εδω τον εχεις θαψει, αυτους που δεν πας τι τους κανεις?
οκ άγνωστε άνθρωπε στο forum ,τα λόγια σου με άγγιξαν γι αυτό υπόσχομαι απο αύριο να μην ξανακάνω ποτέ κάτι τόσο κακό, και κυρίως σπάνιο, όπως το να κράζω κάποιον σε ένα forum... :twisted:
User avatar
ratchild
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 125
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:29 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: δείκτης ευφυίας mensa κτλπ

Post by ratchild »

Ενα τεστ κανεις κι αν αποτυχεις μπορεις να το ξανακανεις κτλ κτλ...χρειαζεται κι αυτη μελη παντως...για τις συνδρομες φυσικα.Αν εισαι εξυπνος το μονο σιγουρο το να σε δεχτουν στη mensa δε σε κανει πιο εξυπνο.κι επισης αν εισαι τοσο εξυπνος δεν εχεις να αποδειξεις τιποτα σε κανενα,ουτε καν στον ιδιο σου τον εαυτο.
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”