Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Λakedaimonas »

Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού "Στριθομπούμπουλας", εμένα αυτό το όνομα μου έρχεται τώρα.

Όσο για τα άλλα που ρωτάς πέρα από την αρχική κ@ύλα που όλοι νιώθουν όταν είναι ναι πάρουν κατοικίδιο να κάτσεις να σκεφτείς αν όντως θα ασχολείστε μαζί του, αν ναι fine by me.

Γενικά τα σκυλιά θέλουν τροφή δύο φορές την ημέρα, πρωί-βράδυ και δύο περίπου βόλτες την ημέρα, ακόμα και αν έχεις κήπο το καλύτερο είναι μια φορά την ημέρα να βγαίνει για βόλτα. Τώρα αν ασχοληθείς πολύ μαζί του τους πρώτους 14 μήνες θα δεθεί πολύ μαζί σου και αν έχεις την υπομονή ίσως και να του μάθεις κάποιες εντολές. Το βασικό συστατικό είναι να αγαπάς το ζωντανό και να μην το βλέπεις ως accessory. Άντε και καλός μπαμπάς!

ΥΓ. Ξεκίνα από τον κτηνίατρο, εναλλακτικά υπάρχουν οι φιλοζωικές, απλά εκεί δεν θα βρεις σκυλί σε μικρή ηλικία, αλλά δεν πειράζει. Συνήθως τα ζώα από τις φιλοζωικές είναι πιο ευγνώμονα γιατί έχουν φάει ζόρι ως αδέσποτα, ίσως στην αρχή να είναι λίγο φοβισμένο αλλά με τον καιρό και αν δέχεται φροντίδα θα ξεθαρρέψει.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Διφορούμενο
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 546
Joined: Tue Feb 09, 2010 10:20 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Διφορούμενο »

vAs wrote:(Btw όλοι στην οικογένεια το θέλουμε, εκτός από τη μάνα μου που απλά δεν είναι αρνητική :D ).
αφου ξερει η δολια η μανα οτι στο τελος αυτη θα το φροντιζει(κλασσικα εικονογραφημενα :P )

κι εγω ειμαι υπερ στο να προτιμησεις ενα αδεσποτο.αν ειναι κανε λιγο υπομονη, τωρα τον Μαιο ειναι η εποχη τους.
μονο σκεψου καλα ποσο ομορφα θα ειναι οταν θα μαζευεις τις βρωμερες σκατουλες του απο κατω και τις τριχες του απο τα ρουχα σου. δεν θελεις το καλοκαιρι να βρωμαει και να ζεχνει ο τοπος απο τα σκατα και τα κατουρα του σκυλου ουτε να του πιουνε το αιμα τα τσιμπουρια.οποτε θα πρεπει να φροντισεις εσυ(μαζι με την βοηθεια της υπολοιπης οικογενειας πιθανον)

αν παρολα αυτα νιωθεις οτι θα το αντεξεις τοτε να σου ευχηθω με το καλο να μεγαλωσει η οικογενεια σου κατα ενα τετραποδο

γενικα στην αρχη ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα μεχρι να μαθουν αλλά πιστεψε με αξιζει να ασχοληθεις. επειδη σιγουρα θα θυμωσεις μαζι του μην σηκωσεις χερι. παρε ενα χαρτι απο εφημεριδα και χτυπα το κοντα στο σκυλι (θελεις απλα να το τρομαξεις και να καταλαβει οτι αυτο που εκανε δεν ηταν σωστο κι οχι να το σακατεψεις) .

κι αν εχεις μπολικη ξηρα τροφη μπορεις να το μαθεις να κανει ομορφα κολπα (οπως να καθεται,να σου δινει το χερι του,να ξαπλωνει και αλλα πολλα). ειναι πολυ ευκολο να εκπαιδευσεις τα σκυλια (αν και αυτο ειναι κυριως θεμα εξυπναδας). btw τα θυλικα μαθαινουν πιο ευκολα.

εχει φαση το ολο σκηνικό αλλά εχει και καμποσες υποχρεωσεις.
μακαρι να παρεις τελικα ενα σκυλο και να το αγαπας. κι οταν κλεισεις καμια βδομαδα μαζι του τοτε θα βρεις και το ονομα που θα του ταιριαζει (εμεις πχ. ονομασαμε ενα Κερβερο γιατι απο κουταβι στηριζοταν με την πλατη του στις κασες απο τις πορτες.ειναι και εντονα ροτβαιλερ-ικο.δεν ηθελε και πολυ!)

κι αν με το καλο παρεις τελικα ενα σκυλακι υπο την προστασια σου εδω ειμαστε να σου πουμε κανα δυο κολπα
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by vAs »

Σας ευχαριστλω πολύ και τους 2!!
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by kopanosAE »

Προσωπικά, δεν βλέπω κανένα σημείο στο ποστ σου που να βγαίνεις εκτός θέματος, και εκτός αυτού πιστεύω στην ελευθερία του λόγου, έτσι ακόμα κι αν δεν συμφωνώ με αυτά που λες, θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να τα λες!! ( :roll: lieeeee).

Τέλοσπάντων (ή πιο ορθά: "αφήνοντας το σπαμμιν...") πρέπει να σου πώ ότι καλά θα κάνεις να ΑΠΟΦΎΓΕΙΣ κάθε ζωντανό που κάποιος σου ΕΓΚΥΑΤΑΙ με χαρτιά σφραγίδες και υπογραφές πως είναι ΚΑΘΑΡΌΑΙΜΟ, γιατί κανείς δεν σου εγγυάται το ΤΡΌΠΟ που κατάφεραν οι ζωοτρόφοι (δεν είναι κτήνοι τα ζωντανά :roll:) να διατηρήσουν την ράτσα "καθαρή". Τα προσωπικά μου βιώματα εξιστορούν την ιστορία μιας οικογένειας που, αποφασίζοντας να πάρει ένα σκύλο, σκέφτηκε "αφού λέω να κάνω κάτι, θα το κάνω καλά!". Έτσι σκάει 200 χιλιάρικα (τότε... το 2000-2001 -με γρήγορους υπολογισμούς κάπου στα 900-1000 σημερινά ευρώ) για ένα *ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ* Λαμπραντόρ. Στα δύο χρόνια είχε τυφλωθεί 90%, στα τρία χρόνια 100%. Ο ζωογιατρός (...είπαμε κτήνοι δεν είναι) είπε ότι είναι κληρονομικό, και δημιουργείται επειδή ο κτηνοτρόφος ζευγαρώνει μάνα με γιο, κόρη με πατέρα και ξέρω γω τι άλλο.
Τώρα θα έπαιρνα μαζί το σκυλάκι μου να γυρίζουμε παρεούλα την πολυτεχνειούπολη, να μου κουβαλάει την τσαντούλα μου, να παίζουμε μαζί κρυφτό, να μου φέρνει πίσω τα κοκαλάκια που θα του πέταγα δίπλα στο πιο ωραίο γκομενάκι της βυζοπλατείας και να το τρώει μετά στα πόδια μας, καθώς θα συζητούσαμε για το "τι όμορφος, έξυπνος και τσαχπινογαργαλιάρης" είναι ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου...

Λίγες ακόμα σκέψεις μου επί του θέματος:
-FACT: τα θηλυκά έχουν περίοδο. FACT: σε εποχή αναπαραγωγής μαζεύουν την συμμορία της γειτονιάς :roll: .
-Τα εκπαιδευτήρια για τα σκυλιά είναι ακριβά και μπορούν να αντικατασταθούν με διάβασμα μερικών βιβλίων για εκπαίδευση σκυλιών. Παίρνεις τον τρόπο σκέψης από 3-4 βιβλία, και του μαθαίνεις παπάδες (αν δεν τυφλωθεί στην πορεία :roll: )
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Don Molina »

Tips από κάποιον που είχε περίπου 20 σκυλιά σε όλη του την ζωή (κάπου τόσα έχουνε περάσει κατά καιρούς μαζί με τα κυνηγόσκυλα του dad)


- Οι ράτσες είναι λοτταρία. Είχαμε Ποιμενικό Πυρηναίων κούκλο με χαρτιά, σφραγίδες κλπ ο οποίος έζησε υγιέστατος μέχρι τα 11 και πέθανε από τραυματισμό στα 12 (τον τελευταίο χρόνο ήταν αρκετά ανόρεχτος και κάπως αδύναμος). Όταν το πήραμε ζήλεψε η αδερφή της μάνας μου, πήρανε κι αυτοί ίδιο σκυλί (θυληκό για ζευγάρωμα αργότερα) λίγο αργότερα και κατέληξε με σοβαρά προβλήματα στα πίσω πόδια και τελικά ευθανασία (αφού άρχισε να έχει γενικά νευρολογικά κλπ). Επίσης το Westie που έχουμε τώρα είναι υγιέστατο (φτου φτου μην τον ματιάξω), και είναι Ρ Α Τ Σ Α Σ με χαρτιά, πατέρα και μάνα πρωταθλητές κλπ.
Επίσης οι ράτσες είναι ακριβές. Όχι 500€ ακριβές που κάνουνε τα Chiuaoua και χαίρονται οι μαλακισμένες που πήρανε trendy σκυλί, αλλά 1500€ ακριβές που κάνουν σκυλιά από σοβαρά εκτροφεία που αποφεύγουν αιμομιξίες και έχουν υγιή σκυλάκια. Αλλά μερικές ράτσες είναι και επιρρεπής. Για παράδειγμα πολύ δύσκολα θα βρεις Jack Russel που να τα φάει τα ψωμιά του υγιέστατο κι απροβλημάτιστο.

Οπότε αν θες σκυλάκι γενικά και δεν έχεις ερωτευτεί κάποιο συγκεκριμένο σε pet-shop που πέρασες, τότε μάζεψε κανένα κοπριτάκι κι όλα καλά. Ο χαρακτήρας του τζόγος είναι, ότι ράτσα και να 'ναι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλα τα Chiouaoua είναι μαλακισμένα._ Αν πάρεις και το μάθω θα φας ban :mrgreen:


- Υπομονή, υπομονή, υπομονή και υπομονή. Ξυδάκι, σφουγγαράκι και τρίψιμο όπου κατουράει για να μην ξανακατουρήσει και μην σου πάρει τον αέρα. Επίσης μην το πας σε εκπαιδευτή, μία φορά πήγαμε σκυλί και γύρισε απίστευτα τρομαγμένο κι αλλαγμένο. 1000 φορές να είναι ευθύνη σου και να σε ακούει γιατί είσαι φίλος παρά να σε ακούει γιατί έχει φάει βρωμόξυλο. Καλύτερα άσε τον πατέρα σου να είναι το αφεντικό (=bad guy) και εσύ προτίμησε το ρόλο του μεγάλου αδερφού. Εγώ πάντα έτσι έκανα και αν και με εκμεταλλεύοταν πλήρως τα σκυλιά μου, τουλάχιστον το ευχαριστιόμουνα που δεν τους χάλαγα ποτέ :oops:
Αλλά κάποιος σίγουρα θα πρέπει να είναι το αφεντικό γιατί αλλιώς θα πάρει θάρρος και δεν θα ησυχάζεται με τίποτα. Είναι σαν τα παιδιά και θέλουν προσοχή. Αν ενθουσιαστείς μπορεί μετά από 6 μήνες - 1 χρόνο να βαρεθείς, να στην σπάει κιόλας γιατί δεν το έμαθες σωστά και να λες στον εαυτό σου "έμπλεξα".


Γενικά αν το έχετε καλοσκεφτεί πάντως go for it. Αξίζει 100%.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Slevin
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 64
Joined: Thu Jan 21, 2010 5:53 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Athens

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Slevin »

Τον δικό μου τον λένε Ricky. Μπασταρδάκι είναι, τον μάζεψα στη 1η Γυμνασίου όταν το είχαν παρατημένο απέναντι από το Γυμνάσιο που πήγαινα, σε μια κούτα μαζί με τα άλλα 4 αδέρφια του. Πρέπει να έχει μέσα Λυκόσκυλο και Ροτβάιλερ.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Λakedaimonas »

Ονόματα να βλέπω να πέφτουν στο τραπέζι!

Ορίστε μερικά ακόμα...

Αττίλας, Σκούμπης, Snoopy, Ντρούπης...

Image

Image

Image

Image

Εγώ πάντως επιμένω στην λύση της φιλοζωικής νAs. Ηθικά είναι και πιο σωστό.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by maurh_8uella »

Μπρούνο, Ντρούνα, Τσάρος, Σάντυ, Λάρα... Παλαιότερα είχα και εγώ σκυλάκια στο σπίτι και κάτι καναρίνια στα οποία δεν δώσαμε ποτέ όνομα. Οι ευθύνες είναι πολλές για αυτό και δεν έχουμε πλέον, αφού κανείς δεν διατίθεται να τις αναλάβει. Θυμάμαι πάντως τον τρόπο που τα εκπαιδεύσαμε να μην τα κάνουν μέσα στο σπίτι. Μόλις γινόταν το κακό παίρναμε το εκάστοτε σκυλί και το βάζαμε να τα μυρίσει και του ρίχναμε μια-δυο ξυλιές στα καπούλια...
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Λakedaimonas »

Με όλα αυτά που διαβάζω δεν μπορώ να κρατηθώ...θα το γράψω...

Βαπτίζεται ο δούλος του θεού......rodrigo

φίλε μην με παρεξηγείς αλλά είσαι υπερβολικός στα όρια της τρέλας και το nickname σου άνετα θα το έδινα σε κάποιο κατοικίδιο μου...

ελπίζω να δεις το σχόλιο μου με εύθυμη ματιά, αν θες πάντως το σβήνω...

Image
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Διάτανος »

lol ρε...το παρακανες
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”