Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Λakedaimonas »

Κάποια είναι μικρά, κάποια είναι μεγάλα, είναι όλα χνουδωτά και συνήθως αξιαγάπητα. Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι θέλουμε από ένα στο σπίτι μας!

Αναφέρομαι φυσικά στα κατοικίδια!!! Όντας φιλόζωος από μικρός, πάντα είχαμε κάποιο κατοικίδιο στο σπίτι. Ιδιαίτερα όταν είσαι μικρό παιδί έχεις την τάση να θέλεις να έχεις από ένα, ένα για κάθε είδος αν είναι δυνατόν!!! Από το σπίτι μου έχουν περάσει από σκυλιά και γατιά μέχρι χαμστεράκια!

Το κλασσικό πρόβλημα με το αποκτούσαμε ένα ήταν φυσικά πως να το βαπτίσουμε! Μιλάμε για ατελείωτες ώρες οικογενειακού brainstorming στην προσπάθεια ανεύρεσης ονόματος. Μπορεί να είχαμε το ζωντανό για κανα μήνα και να μην είχαμε αποφασίσει ακόμα πως να το πούμε!

Ορίστε κάποια από τα ονόματα με το οποία φωνάζαμε τα κατοικίδια μας :

- Για σκύλους
Ρόκυ(κλασσικό), Ντούσκο(?!), Μαυράκι(πήγαινε μόνο του και ψώνιζε παγωτό!),
Υβέτ(λόγο χρώματος ), Μπουμπού(έχει ιδιαίτερη αγάπη στον Minus) και Άρης(κλασσικό)

- Για γάτες
Λουλού ( 8-) ), Ραφαέλα ( not bad )

- Για χάμστερ
Snowball (νομίζω κλασσικό για άσπρο ποντίκι)

Κάτι μου λέει όμως ότι όλο και κάποιος θα είναι πιο ευφάνταστος από έμενα, για ρίξτε καμιά ιδέα να ξελασπώσουμε τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες κατοικίδιων από την σκοτούρα ανεύρεσης ονόματος.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by eΝy »

"Κόπρος" : Εύκολο και δισύλλαβο. Οι φθόγγοι ξεχωρίζουν καλά και το καταλαβαίνει εύκολα.

"Ζώον" : Επίσης δισύλλαβο, αν και αυτό το "Ζ" μπερδεύει κάπως. Το σίγουρο όμως είναι πως θα είναι μοναδικό, οπότε δεν θα μπερδεύεται στο πάρκο όταν θα είναι γεμάτο με "Ρεξ" και "Αζώρ".

"Κωλόσκυλο" : Μεγάλο μεν αλλά προφέρεται εύκολα και ο σκύλος μπορεί να το ξεχωρίσει. Αλλά θα πρέπει να αγαπάς πολύ το σκύλο σου για να μπαίνεις στην ταλαιπωρία να προφέρεις 4 ολόκληρες συλλαβές για να τον φωνάξεις.. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις αυτό το όνομα συνοδεύεται και από επίθετο: "γαμημένο" κωλόσκυλο.

"Μπίχλας" : Σταθερή αξία. Γρήγορο, εύκολο και σαφές.

"Ραν ταν πλαν" : Όνομα τιμητικός βαθμός που θα αποδοθεί από όλη τη γειτονιά σε μια σιωπηλή συμφωνία, αν και μόνον αν ο σκύλος πληροί μονοσήμαντα όλες τις τιμητικές προϋποθέσεις.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Don Molina »

Έκτορας: τιμητικό όνομα που απονεμήθηκε από την φαμέλια στα 2 πιο αρχοντικά σκυλιά που είχαμε έναν λύκο κι έναν ποιμενικό Πυρηναίων.

Μαξ: επίσης τιμητικό όνομα στα 2 πιο γαμάτα σκυλιά που είχαμε. Ο ένας κόλλεϊ (έφυγε εδώ και πολλά χρόνια) κι ο άλλος πατσαβουρέ West Highland White Terrier. Χαλαρά τα εξυπνότερα σκυλιά evah. Ο μεν πρώτος έμαθε στον αδερφό μου να περπατάει κάνοντας την περπατούρα ενώ ο δεύτερος έχει νταβαντζώσει κανονικότατα το σπίτι και κάνει ότι γουστάρει όποτε γουστάρει χρησιμοποιώντας όποιον γουστάρει. Εγώ for one δεν του αρνούμαι τίποτα (γαμώ το στανιό του!)


Αυτά για τα αμιγώς κατοικίδια σκυλιά μας.
Κατά τ' άλλα είχαμε γάτες πολλές με διάφορα context-related ονόματα:
Ζαχαρίας: αρσενικός γάτος που γαμούσε όλη την γειτονιά κι αφού εξαφανιζότανε για σεξοσαφάρι γύρναγε σπίτι. Ονομάστηκε προς τιμήν ενός παλιού γείτονα του πατέρα μου στο Θέρμο, ο οποίος ήταν από τους μεγαλύτερους μπερμπάντηδες που πάτησαν το πόδι τους στην Αιτ/νία...
Σάμμυ: Γάτα Σιάμ εξ ου και τ' όνομα.

Για τα (πάρα πολλά) κυνηγόσκυλα του πατέρα μου ούτε λόγος. Από μαύρο Σέτερ που ονομάστηκε Κάρλος, μέχρι Πόιντερ που ονομάστηκε "Τσιτσιμπίλδας" (μην με ρωτάτε γιατί, ούτε ο πατέρας μου ξέρει).

Επίσης γέλιο έχουν άλλα κλασσικά ονόματα όπως Ιβάν, Σάρα κά.

Πιο κουλό όνομα μάλλον το "Μπρέσνιεφ" για τσοπανόσκυλο γείτονα. Ένα κτήνος που συνόδευε το κοπάδι και σκότωνε ότι κινούταν σε ακτίνα δράσης...




Πολύ πλάκα έχει να βγάζεις ονόματα και στα κουκλάκια/δώρα μιας κοπέλας. Ειδικά όταν της παίρνεις μπαλονάκι με ήλιο για πλάκα και το φωνάζεις Μπάμπη... :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Minus »

Εγω ειχα ενα δαλματιας, τον Ιβαν!

και καναρινια

Ναπολεοντας

Εξυπνουλης

Αιαντας

(και ηταν μονο καναρινια..!)
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Λakedaimonas »

Don Molina wrote: Πολύ πλάκα έχει να βγάζεις ονόματα και στα κουκλάκια/δώρα μιας κοπέλας. Ειδικά όταν της παίρνεις μπαλονάκι με ήλιο για πλάκα και το φωνάζεις Μπάμπη... :lol:
ή όταν παίρνεις ένα λούτρινο πρόβατο και το φωνάζεις "Ασπρομπουμπούλη".
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Διφορούμενο
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 546
Joined: Tue Feb 09, 2010 10:20 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Διφορούμενο »

Λakedaimonas wrote: Μπορεί να είχαμε το ζωντανό για κανα μήνα και να μην είχαμε αποφασίσει ακόμα πως να το πούμε!
με τον δικο μου κοντευουμε τον χρονο κατω απο την ιδια στεγη αλλά ονομα δεν του εχουμε βρει
αν και πολλα ονοματα εχουν προταθει που ταιριαζουν απολυτα με τον χαρακτηρα του οπως ειναι τα "βλακας","χοντρος" και "τι θες ρε;" ,ενω προσφατα προτειναν και το "Λολα".

βεβαια ακομα κι αν ειχε ονομα δεν νομιζω οτι θα ακουγε . πιο τζαναπετικο ζωο δεν εχει περασει ποτε απο τα χερια μου.

κι εμεις ειχαμε τουλαχιστον ενα κατοικιδιο[σκυλια,γατια,χελωνες(του νερου και της στεριας),παπιες,κοτες,χαμστερς,καναρινι,παπαγαλακια] νομιζω μονο ψαρια δεν ειχαμε
δεν δωσαμε ονοματα στα παπαγαλακια,χαμστερακια,χελωνες,παπιες,κοτες

ονοματα για ολα τα υπολοιπα: Μαυρος(λογω χρωματος-τι πιο πρωτοτυπο;),Γκαβος,Πιν,Μαρξ,Κερβερος,Ελιζα,Ιρμα,Αρσινοη,Σπαρτακος,Γκαβος(Νο2),Κοκκινης,Ραν ταν πλαν(για γατο),Μικρη κ.α.

το καθε ενα ξεχωριστο, με τον δικο του χαρακτηρα απο γεννησιμιου του,με τα δικα του χουγια, με την δικη του ευφυια(άλλα την ειχαν μπολικη άλλα παλι οχι)
ολα ομως ηταν/ειναι ομορφα πλασματα
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Λakedaimonas »

Να σημειώσω ότι το Άρης αν και πολύ κλασσικό όνομα συνοδεύεται από πολλά παράγωγα όπως Φοβητσιάρης, Κλανιάρης, Μακλάρης, Ζουζουνιάρης, Μακελάρης, Ζημιάρης, Τεμπελάρης, Παπάρης και δεν συμμαζεύεται. Παράγωγα τα οποία ο σκύλος τα ακούει από το πρωί μέχρι το βράδυ.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by Don Molina »

Πάντως ο Μάξ ακούει και το μαλάκα... Όπως τα περισσότερα κατοικίδια νομίζω :mrgreen:

Επίσης ακούει και στο έλα-να-φας :lol: :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by misfit »

Θα συμφωνήσω ακράδαντα με το "ΚΟΠΡΟΣ"
Είναι δισύλλαβο και απ'όσο ξέρω είναι καλό να έχει μέσα το γράμμα "ρ" το όνομα του σκυλιού,το πιάνει καλύτερα ή κάτι τέτοιο!
Βέβαια μιλάω για σκυλιά της γειτονιάς κι όχι αποκλειστικά της οικογενείας.Βολεύει και είναι καλύτερα τόσο για την οικογένεια όσο και για το ίδιο το σκυλί!
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού...

Post by vAs »

Ελαφρώς άσχετο με το θέμα το ποστ μου, αλλά νομίζω δε πειράζει! Δεν άνοιξα νεο τόπικ σκοπίμως, γιατί θα καταλήξω στα περί ονόματος που συζητάτε.
Λοιπόν που λέτε, εδώ και δύο μήνες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω σκύλο. Αυτή τη στιγμή είμαι πιο κοντά από ποτέ. Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το θέμα, καθώς είδα ότι πολλοί από 'δω έχουν - είχαν κατοικίδια ή αντίστοιχες εμπειρίες. Απλά να σας δώσω τα δικά μου δεδομένα που θα "αφορούν" το κατοικίδιο. Το σπιτάκι του σκύλου θα είναι σε κήπο. Δηλαδή ο σκύλος θα μένει εκτός σπιτιού επί της ουσίας. Ζω σε μονοκατοικία όποτε δεν ενοχλεί κανένα, ούτε θα ενοχλείται από κανένα. Δεν είμαι το άτομο που θα φύγει για διακοπές για πολλέέέέέές μέρες, το ίδιο και οι γονείς μου, οπότε δύσκολα θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα το καλοκαίρι σχετικά με το ποιός θα το φροντίζει, αφού πλέον δε κάνουμε ταυτόχρονα διακοπές. Τώρα όσο για τη φροντίδα, εγώ διαθέτω τον περισσότερο χρόνο στην οικογένεια αλλά σε περίπτωση που κάποια μέρα είμαι πολλές ώρες εκτός, είμαστε 5 άτομα οπότε κάποιος θα μπει στη θέση μου!! (Btw όλοι στην οικογένεια το θέλουμε, εκτός από τη μάνα μου που απλά δεν είναι αρνητική :D ). Το σκέφτομαι πολύ γιατί από γνωστούς ξέρω ότι ειδικά στην αρχή σου βγαίνει το λάδι και όχι μόνο. Το βλέπω σα μία δέσμευση 15 χρόνων, και δε θέλω να κάνω καμία επιπολαιότητα, γιατί δεν υπάρχει "γυρισμός"! Θα είμαι υπεύθυνος για μία ζωή, πράγμα όχι εύκολο. Τέλος, δεν πρόκειται να δώσω χρήματα για ν' αγοράσω κουταβάκι απο pet shop γιατί έχω ακούσει τα χειρότερα για τη συμπεριφορά αυτών των "εμπόρων ζωών" (ο τόνος στο δεύτερο ω :!: ) προς τα ζωντανά. Έχω ένα γνωστό κτηνίατρο και λέω να αρχίσω από κει! Ό,τι θέλετε να μου πείτε σχετικά με τα κατοικίδια ζώα είναι ευπρόσδεκτο! Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα και με κράξει ο eNy, ΠΩΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ?!?!?! :mrgreen: :mrgreen:
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”