Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Heihachi
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 143
Joined: Thu Apr 19, 2012 4:39 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Post by Heihachi »

Έχει γεμίσει η αγορά θερμοπομπούς και σε συνδυασμό με την τιμή του πετρελαίου έχουν μεγάλη ζήτηση, σε φάση να εχουν εξαντληθει απο τα μαγαζιά και να μπαίνεις σε λίστα αναμονής για να αγοράσεις.
Υπόσχονται γρήγορη και οικονομική θέρμανση.

Αλλά, είναι αποτελεσματικοί, ή είναι άλλη μια φούσκα?

Σε μια συζήτηση με εναν φιλο καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι για αντικατάσταση καλοριφερ/τζακιού στο σπίτι δεν κάνουν.
Ο λόγος είναι ότι εκπέμπουν ακτινοβολία, άρα ζεσταίνουν τα αντικείμενα και όχι την ατμόσφαιρα. Άρα και δεν ζεσταίνεται το δωμάτιο-αέρας του δωματίου, που είναι το ζητούμενο, αλλά ο τοίχος, το τραπέζι κλπ. Σύμφωνα με αυτούς που τα προωθούν αυτά με τη σειρά τους ανακλούν την ακτινοβολία και έτσι ζεσταινόμαστε... αλλά πόση θερμοχωρητικότητα μπορεί να έχουν τα αντικείμενα στα σπίτια μας?
Δηλαδή, όταν καθόμαστε θα νιώθουμε ότι ζεσταινόμαστε, αλλά όταν σηκωθούμε, πάμε σε άλλο δωμάτιο και επιστρέψουμε, θα είμαστε πάλι "κρύοι". Άρα είναι ιδανικό για καφετέριες, συνεδριακά κέντρα κλπ, όπου αυτός που κάθεται θέλει να ζεσταθεί όση ώρα είναι εκεί και δεν θα έχει κίνηση για να κρυώσει, αλλά όχι για σπίτι...

Τι λέτε? Καλά τα σκεφτήκαμε ή όχι? Αξίζει η αγορά τους?
Άλλοι τρόποι για να γλυτώσουμε το πετρέλαιο?
(πέρα από το κρύο καιρός για δυο)
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Post by Adamaklas »

Ε? εχεις δει ποτέ θερμοπομπό?
http://www.skroutz.gr/s/2638290/Clatronic-KH-3433.html

καταρχάς θα παρεις θερμοπομπό /convector . ειναι ακριβώς η ιδια λειτουργία του καλοριφέρ, απλά μια αντίσταση σε μορφή πλέγματος που θερμαίνει τον αέρα!
Με 15 ευρα και 2 -3 λαμαρινες ευκολα φτιαχνεις τον δικό σου. Απλα τραβα αγόρασε καλώδιο χρωμονικελίου ( nichrome) λυγα τα αλλα να μην ακουμπάνε, μέτρα ποσα μετρα θες για 220 volt ( εχει αντίσταση / μετρο ) , αλλιώς μπορείς να αγοράσεις και εναν ποτενσιόμετρο και ενα ρελε ευκολα και ωραια να ρυθμίζεις ποσο θα ζεσταίνει ( +2,5 ευρα).

δεν ειναι λάμπα αλογόνου/ πυρκεφι αεριου που εξηγείς εσυ!
User avatar
Heihachi
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 143
Joined: Thu Apr 19, 2012 4:39 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Post by Heihachi »

να σε δώσω ένα 20άρι να μου το φτιάξεις?
αν είναι να με ζεσταίνει δηλαδή.. :P

ισως το είπα λάθος τότε..
κοιτα, βασικα ειχαν πάει να ψάξουν οι δικοί μου, και ένας πωλητής τους είπε να ψάξουν να εχουν ένα υλικο, mica.
δεν ξέρω τι είναι...
απλά όσα τέτοια κοίταξα εγώ, λένε για υπέρυθρη θέρμανση.
μερικά λένε συνδυαστικός τρόπος θέρμανσης : κυκλοθερμική και υπέρυθρη..
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Post by Kuchiki_Byakuya »

Heihachi wrote:απλά όσα τέτοια κοίταξα εγώ, λένε για υπέρυθρη θέρμανση.
μερικά λένε συνδυαστικός τρόπος θέρμανσης : κυκλοθερμική και υπέρυθρη..
υπάρχουν πολλές τεχνολογίες. και αυτό που λέει ο αδάμος παίζει πολύ. μια απλή πυρακτώσεως.


http://en.wikipedia.org/wiki/Mica

Heihachi wrote:να σε δώσω ένα 20άρι να μου το φτιάξεις?
φίλε χειχάτσι, μόνο φωτάκι μην του πεις να φτιάξει.
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Post by BinLaden »

Εγώ στο σπίτι έκανα το εξείς (πέρα από το φυσικά όλοι στο σαλόνι, διπλά ρούχα, 2-3 παπλώματα τη νύχτα):

3 μπουκάλες υγραερίου
μερικά μέτρα εύκαμπτου σωλήνα
μία βαλβίδα ελέγχου
ένας "πομπός" υγραερίου (φαντάσου σαν αυτό που έχουν οι σόμπες υγραερίου μπροστά)

Στο μπαλκόνι σε τυφλό σημείο οι φιάλες συνδεδεμένες παράλληλα, δύο ανοιχτες. Η σωλήνα περνά στο σπίτι από την τρύπα του air condition (βόλευε γιατί ήταν χαμηλά), με την βαλβίδα σοβατισμένη πάνω στην τρύπα. Ο "πομπός" (ή όπως λέγεται αυτό το μαραφετάκι) σε βάση πάνω από το τζάκι να στοχεύει στο σαλόνι, με δυνατότητα αφαίρεσης από τη βάση (για αισθητικούς λόγους, γκρινιάρες μάνες).

Κόστος εγκατάστασης γύρω στα 60e (ανάλογα βέβαια πόσο μεγάλο μαραφέτι θα βάλεις έχει και διάφορες τιμές απο 30 έως 90e). Η τρίτη μπουκάλα είναι εφεδρική σε περίπτωση που αδειάσουν οι άλλες μέχρι να τις ξαναγεμίσω. Τις πας σε μια βενζίνα με υγραέριο και σου δίνουν δύο άλλες γεμάτες. Με δύο μπουκάλες βγάζεις 2-3 βδομαδούλες άνετα με οικονομική χρήση. Επίσης σκεφτομαι επειδή σε κλέβουν λίγο στις φυάλες στην τιμή να πάρω μια mini μεταφερόμενη δεξαμενή, σαν αυτές στα αμάξια, γεμίζοντας έτσι κατευθείαν από την αντλία.

Φυσικά μπορείς να πάρεις μια.. έτοιμη σόμπα με 100-150e ανάλογα τη μάρκα και να τη μεταφέρεις όπως θες, αλλά οκ. Και πάλι θα κάνεις απόσβεση πάντως. Το αρνητικό είναι μια.. οσμή εάν είσαι πολύ κοντά. Πιστεύω ότι φέτος δε θα κάψουμε ούτε λίτρο πετρελαίου πάντως. Σαϊνια που μας κυβερνάτε.

Εγκρίνεται και η κατασκευή του Adamanklas, μπορείς επίσης να κοτσάρεις και δύο ανεμιστηράκια από το PC σου και να χεις ένα mini αερόθερμο με τον ίδιο τρόπο.

Κάτι ακόμα, που θα κάνω στις διακόπες. Μπορείς να αυξήσεις την απόδοση του τζακιού περνόντας σωλήνες με νερό ή απλώς αέρα με ένα μοτεράκι, και να πέρνεις κάτι από όσα χάνοντε στην καπνοδόχο. Δε ξέρω αν θα δουλέψει πάντως.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Post by Adamaklas »

Αυτο με το τζάκι το έχουμε εμεις σπίτι μας απο τοτε π μας το φτιάξανε :) βσκ περνανε κατι σωληνες, και ενω ειναι στο σαλονι το τζακι παει ζεστος αερας ( πολυς αερας και πολυ ζεστος) στην κουζινα ( π ειναι το αλλο μερος του σπιτιου) και γαμάει :)

Φιλε χειχάτσι , εχω ηδη παρα πολλες προσφορες για custom made πραγματα, που δεν προλαβαίνω αυτον τον καιρό! μολις τελειώσω τον optimus prime και την στολη του iron man θα σου πω!
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Post by castiel »

Adamaklas wrote:ιχάτσι , εχω ηδη παρα πολλες προσφορες για custom made πραγματα, που δεν προλαβαίνω αυτον τον καιρό! μολις τελειώσω τον optimus prime και την στολη του iron man θα σου πω!
και το λαμπάκι για το φρένο του αμαξιού του James Bond :P

πόσο ασφαλή είναι αυτά τα homemade που λέτε? ειδικά αυτό με το υγραέριο.. (είναι το αντίστοιχο gas που εχουν οι αμερικάνοι και έχουν τα gas leaks που εκκενώνουν κτήρια? )

Spoiler: show
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Post by BinLaden »

Προσωπικά πιστεύω είναι ασφαλές, αλλά για παν ενδεχόμενο γι'αυτό βρίσκεται έξω από το σπίτι σε καλά αεριζόμενο χώρο. Τις σόμπες τώρα δεν τις πολυ-έχω σε εκτίμηση, για αυτό όποιος έχει καλό είναι να κλείνει και την μπουκάλα παρέα και όποτε δε την χρησιμοποιεί να την έχει σε μέρος χωρίς πηγές ανάφλεξεις (πχ. μπάνιο). Πιο πολύ παίζει το ανθρώπινο λάθος παρά να τρυπήσει.

Ναι, για το τζάκι από άλλους το έχω ακούσει, για αυτό θέλω να το φτιάξω. Αλλά το κάνουν όταν το φτιάχνουν όπως λές και περνάνε εσωτερικά, εγώ σκέφτομαι να τις περάσω στην έξοδο της καπνοδόχου ή στο πλάι. Plus, δε μπορώ να ξυλώσω το πάτωμα οπότε θα λειτουργεί τοπικά, δυστηχώς.
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Post by dpunis »

Καλή και "ζεστή" χρονιά παίδες.. Η αλήθεια είναι ότι ήταν το τελευταίο θέμα που περίμενα να δω να ανοίγει στο φόρουμ μας, αλλά δε βαριέσαι... Κάποιες έξτρα πληροφορίες που μπορεί να σας φανούν χρήσιμες:

1. Οι θερμοπομποί ζεσταίνουν τον αέρα κυρίως και μόνο κατά ένα μικρό ποσοστό ακτινοβολούν. Βασικά χαρακτηριστικά τους είναι ότι έχουν φυσική ροή αέρα και ότι έχουν μεγάλη επιφάνεια συναλλαγής θερμότητας στην αντίσταση (όχι απλά ένα καλώδιο,συνήθως αλουμινένια επιφάνεια) ώστε να μην ανεβάζουν τοπικά τον άερα σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και "μυρίζει καμένο". Είναι σαν το σώμα της φωτό και έχουν περίπου 100Ε/τεμ
Image

2. Ίδια λειτουργία με τους παραπάνω θερμοπομπούς κάνουν οι θερμοπομποί με απλό σύρμα που πάνε περίπου 20-40 ευρώ το τεμάχιο κι είναι όπως ο παρακάτω:
Image

Από τα παραπάνω 2, κανένα δεν συμφέρει σε σχέση με το πετρέλαιο για θέρμανση ολόκληρου του σπιτιού. Υπολογίστε 20λεπτά/KWh ηλεκτρικής ενέργειας και 11KWh/λίτρο πετρελαίου, 70% βαθμό απόδοσης εγκατάστασης. Επίσης υπολογίστε πως η κλασική μονοφασική παροχή της ΔΕΗ είναι 230*35Α = 8,05Kw οπότε max 3 σώματα εν λειτουργία, ώστε να μπορούμε να ανάψουμε και φώτα κλπ...

Αν ψάχνετε οικονομικό τρόπο θέρμανσης τότε οι λύσεις είναι κουβέρτες, ισοθερμικά βρακάκια, τμηματική θέρμανση χώρων, Air Condition με ρύθμιση στους 21-22 βαθμούς και τέλος οτιδήποτε άλλο καίει ρεύμα με βαθμό απόδοσης ίσο με μονάδα...

ΥΓ: Φίλε με τη πατέντα υγραερίου, έχε υπόψη πως οι σοβαρές σόμπες υγραερίου έχουν αισθητήρα οξυγόνου και απενεργοποιούνται αν τα επίπεδα πέσουν κάτω από ένα ασφαλές επίπεδο.

ΥΓ2: Όσο αφορά τα ανεμιστήρια στο τζάκι ως retrofit, πάρτε το βιβλίο της μεταφοράς θερμότητας, ή ανοίξτε το ίντερνετ αν βαριέστε, βάλτε κάτω τα νούμερα και απογοητευτείτε με την ησυχία σας :D (Μην λάβετε υπόψη τις επικαθίσεις, γτ τότε γίνεται δράμα)
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Θερμοπομποί - εναλλακτικοί τρόποι θέρμανσης

Post by rest_in_pieces »

dpunis wrote:
ΥΓ2: Όσο αφορά τα ανεμιστήρια στο τζάκι ως retrofit, πάρτε το βιβλίο της μεταφοράς θερμότητας, ή ανοίξτε το ίντερνετ αν βαριέστε, βάλτε κάτω τα νούμερα και απογοητευτείτε με την ησυχία σας :D (Μην λάβετε υπόψη τις επικαθίσεις, γτ τότε γίνεται δράμα)
Πολύ σωστός σε όσα λες, μόνο στο τελευταίο έχω αντίρρηση. Η πατέντα που παίζει είναι να περνάμε αέρα γύρω από το μπουρί της καμινάδας, οπότε να ζεσταίνεται και αυτός. 'Αρα, όσο πιο γρήγορα περνάμε τον αέρα, τόσο πιο καλά ψύχεται ο καπνός της καμινάδας. Ξέρω ότι έχει πολύ καλά αποτελέσματα από άποψη θέρμανσης. Από οικονομικής απόψεως, αν κάποιος αγοράζει τα ξύλα, δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει το τζάκι


Το άλλο που γίνεται είναι αυτό, για το οποίο δεν έχω εμπειρία.
Image
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”