Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγωνες

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγων

Post by Kuchiki_Byakuya »

Σόρρυ αλλά έπρεπε να ήταν μόνο του.
Adamaklas wrote:β) Είχα την ατυχία με την γιαγιά μου ( την παραπανω γιαγια ναι) να πάθει κάτι και να καλέσω ασθενοφόρο... και αντι να μου δώσουν καμια συμβουλή τι να κάνω γιατι είχα τρελαθει μου είπαν επακριβώς
- Τι ασφάλιση έχει η γιαγια
- Δεν ξερω γαμώτο το ασθενοφόρο ποτε θα ερθει τι να κανω?
- Μπορείτε να την ρωτησετε?
Να τον ρωτούσες πότε ήταν η τελευταία φορά που το ΕΣΥ επιδοτήθηκε (από τα λεφτά όλων άσχετα αν εργάζονται) γιατί τα λεφτά από τους ασφαλισμένους δεν έφταναν.

ΟΓΑ να λες, έχει καλή περίθαλψη και στη Λάρισα σιγά μην δεν το πιστέψουν.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγων

Post by Kyria_patatokeftou »

... Μυρωδιά δεν παίρνει ο κόσμος.
Μυρωδιά από τι? Εντάξει η συνωμοσιολογία σ'αυτή τη χώρα πάει σύννεφο.
Ακούσαμε ότι επίτηδες σκηνοθέτησε το επεισόδιο η παπαχρήστου για να μην την πιάσουν με ντόπα-οκ, πάει στο διάολο προετοιμασία και καριέρα, ενώ ποστάρει ένα ανέκδοτο που ανάθεμα και αν περίμενε κανείς να καταλήξει στον αποκλεισμό της.

Και για του λόγου το αληθές, η απόφαση του αποκλεισμού είναι απολύτως στηριγμένη στους κανόνες της ΔΟΕ.

http://www.olympic.org/Documents/Games_ ... London.pdf
http://www.olympic.org/Documents/olympic_charter_en.pdf

Βέβαια και αυτά που έγραψε ο eny παραπάνω έγιναν γαργάρα και είμαι πέρα για πέρα σίγουρη πως η νεο-ελληνική ψυχή δεν όρθωσε το ανάστημα και την αντίθεσή της από αγνή πρόθεση να προστατέψει τα ολυμπιακά ιδεώδη, τα είπαμε και παραπάνω..
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγων

Post by eΝy »

Kuchiki_Byakuya wrote:Δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν τα Πύθια για γυναίκες αλλά είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν μεγάλοι γυναικείοι αγώνες. Αν έχω γράψει ανακρίβεια παρακαλώ διορθώστε με.
Τα Πύθια ήταν ανδρικοί. Γίνονταν προς τιμή του Απόλλωνα.

Τα Ηραία ήταν οι γυναικείοι αγώνες.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγων

Post by crouch »

eΝy wrote:"Το Ολυμπιακό χωριό έχει γεμίσει με ξυπόλητους Ελληνες αθλητές. Μόλις τους βλέπουμε κάνουμε τους μαλάκες, γιατί φοβόμαστε ότι θα μας ζητήσουν δανεικά», τουίταρε η σημαιοφόρος της Γερμανίας Νατάσα Κέλερ, καθώς και μια Αγγλίδα αθλήτρια: "Ελπίζω οι πεινασμένοι Έλληνες, να μη φάνε όλο το φαί στο Ολυμπιακό χωριό" που λίγο αργότερα, υπό τον θόρυβο που προκλήθηκε στα social media, ξεκαθάρισαν και οι δυο: «Σεβόμαστε όλους τους ανθρώπους, δεν έχουμε ανάμειξη με την πολιτική» (Aυτούς δέν τους αποκλείσανε όμως από της εθνικές τους ομάδες,γιατί άραγε;)
Καλά μου φαινόταν ράδιο αρβύλα...

http://www.sport24.gr/Sports/OlympicGam ... 70524.html
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγων

Post by soti »

Μυρωδιά από τι? Εντάξει η συνωμοσιολογία σ'αυτή τη χώρα πάει σύννεφο.
Ποια συνωμοσιολογία κορίτσι μου, χωρίς παρεξήγηση. Ο Χατζημαρκάκης πέταξε βόμβα, η οποία εξαφανίστηκε από τα ΜΜΕ. Είπε ότι απευθύνθηκε υπηρησιακά τότε στο ΥΠΕΞ και ζήτησε διευκρίνηση το 2009 για τον προσδιορισμό του γλωσσικού ιδιώματος των Σκοπιανών, όπως το ονομάζουμε εμείς και ώστε προφανώς να μην επηρεάσει αρνητικά την θέση διαπραγμάτευσης μας με τον λόγο που θα έβγαζε εκεί. Έλαβε απάντηση από το ΥΠΕΞ ότι η Ελλάδα το ονομάζει και άρα το αναγνωρίζει ως "Makedonski". ΥΠΕΞ τότε ήταν η Μπακογιάννη η οποία είχε σχεδόν αυτονομηθεί και είχε χαράξει την δική της εξωτερική πολιτική. Είχε περάσει μάλλον τότε μυνήματα στους Σκοπιανούς ότι "θα γίνει η δουλειά", αλλά τους τα χάλασε ο Βούδας όταν στην σύνοδο κορυφής του ΝΑΤΟ έθεσε βέτο ενθυμούμενος ότι κάτι υπάρχει ανάμεσα στα σκέλια του. Κάτι που το πλήρωσε λίγο αργότερα. Λοιπόν, για να μην μακρυγορούμε, όταν αναγνωρίζεις "μακεδονική" γλώσσα, έμμεσα αναγνωρίζεις "μακεδονική" εθνότητα. Έχουν ρίξει στάχτη στα μάτια του κόσμου, ότι το πρόβλημα είναι η ονομασία. Το θέμα είναι να μην υπάρξει δημιουργία "μακεδονικής"-μη ελληνικής εθνότητας. Οι Μακεδόνες είναι Έλληνες όπως είναι οι Κρήτες, οι Πελοποννήσιοι, οι Θράκες και οι Κύπριοι. Το τί πιστεύουν ότι είναι ή θελουν να είναι οι βόρειοι γείτονες μας είναι δικό τους πρόβλημα, αρκεί να σεβαστούν ότι Μακεδόνας=Έλληνας. Όταν όμως το ελληνικό κράτος ή παράγοντες του εν μέρη τους δικαίωνουν, υπάρχει θέμα. Τεράστιο θα έλεγα. Και επειδή τώρα έχουν ξεκινήσει πάλι μαγειρέματα, μην τους χαλάσει την σούπα ο κόσμος. Γι'αυτό εξαφανίστηκαν αυτές οι δηλώσεις. Όσο για τη μυρωδιά, θα υπάρξουν (εδαφικές) ανακατατάξεις στην ευρύτερη περιοχή τους προσεχούς μήνες και τα επόμενα χρόνια και η Ελλάδα είτε είναι απούσα είτε μάλλον δήλωσε παραίτηση, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Κλείνω εδώ την παρένθεση, δεν είναι επί του θέματος. Μην ξεχάσω, ο Κούβελος είναι σύζυγος της Ντόρας ;)

Σχετικά με το στήσιμο επειδή ίσως η Παπαχρήστου φύσηξε πολύ την μύτη της. Απλά "παθαίνεις" μία θλάση στην προπόνηση και τελειώνει εκεί το έργο, αν έχεις υποψίες ότι σου την έχουν στημένη και θα σ'την πέσουν στους αγώνες. Ποιος ο λόγος να ξεφτιλιστείς δημόσια με όλο αυτό το σκηνικό. Το πολύ ξεκάρφωμα είναι κάρφωμα και δεν εννοώ την Βούλα, αλλά αυτούς που την έκοψαν.
Όσο για την συμφωνία με το Ολυμπιακό ιδεώδες, μπορείς να μου πεις που έκανε ΔΙΑΚΡΙΣΗ εις βάρους κάποιας χώρας ή ατόμου με βάση την φυλή του; Και το κυριότερο, εμείς το κάναμε θέμα, ΟΧΙ οι ξένοι. Συνεπώς "δικά" μας συμφέροντα εξυπηρετούνται.
6. Any form of discrimination with regard to a country or a person on grounds of race, religion, politics, gender or otherwise is incompatible with belonging to the Olympic Movement.
Σηκώνει πολύ συζήτηση κατά πόσο είναι ρατσιστικό το σχόλιο της. Το πως θέλουμε να το ερμηνεύουμε είναι άλλη υπόθεση.

υ.γ. Ο πατήρ της Ντόρας δεν έλεγε πριν 20 χρόνια, ότι σε 10 χρόνια οι Έλληνες θα ξεχάσουν το Μακεδονικό;;;
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγων

Post by Kuchiki_Byakuya »

eΝy wrote:
Kuchiki_Byakuya wrote:Δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν τα Πύθια για γυναίκες αλλά είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν μεγάλοι γυναικείοι αγώνες. Αν έχω γράψει ανακρίβεια παρακαλώ διορθώστε με.
Τα Πύθια ήταν ανδρικοί. Γίνονταν προς τιμή του Απόλλωνα.

Τα Ηραία ήταν οι γυναικείοι αγώνες.
Ευχαριστώ.


Καλά. δεν νομίζω ότι ο αποκλεισμός ήταν για να μην γίνει γνωστό το θέμα με τον Χατζημαρκάκη. Η επικαιρότητα έχει πολλά θέματα για να καλυφθεί μια τέτοια πολύ σοβαρή δήλωση, και ώρες σχολίων μπορούν να γίνουν για να γεμίσει τηλεοπτικός και ραδιοφωνικός χρόνος, και ιντερνετικός χώρος.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγων

Post by soti »

Επειδή είσαι γάτος κουτσίκιε, εγώ δεν είπα ότι το έκαναν απαραιτήτως γι'αυτό το συμβάν, δεν το αποκλείω όμως. Είναι πολλά μέτωπα ανοιχτά αυτή την στιγμή, π.χ. ΑΤΕ, τα 11 δις έλλειμμα για φέτος, ΑΟΖ και πετρέλαια, κ.α. Ο παπατζής όταν ρίχνει τα χαρτιά στρέφει την προσοχή σου εκεί που θέλει αυτός, ώστε να κάνει την δουλειά του μακρυά και ανενόχλητος από το βλέμμα σου. Με αυτό το κριτήριο, η υπόθεση αποκλεισμού της Παπαχρήστου ήταν πολύ επιτυχημένη αφού κυριαρχεί για τρεις μέρες στην ειδησεογραφία. Όσο για τις δηλώσεις του Χατζημαρκάκη, δείξε μου εσύ κάπου μια σοβαρή αναφορά. Εδώ για ψύλλου πήδημα χαλάνε τον κόσμο τα ΜΜΕ, τώρα όμως σιγή. Και αν ήθελαν, θα μπορούσαν να πνίξουν το θέμα της Παπαχρήστου το ίδιο εύκολα. Δεν το έκαναν όμως. Τους έκατσε εκείνη την χρονική στιγμή (μια μέρα πριν) και κάποιοι αποφάσισαν να το εκμεταλλευτούν. Ξύπνισε στιγμές 2004 με Κεντέρη και Θάνου, αν και οι δύο περιπτώσεις είναι ποιοτικά εντελώς διαφορετικές. Σ'αυτό ίσως ποντάρανε κάποιοι και θέλανε να απασχολήσουν τον κόσμο.
Συνεπώς, προσωπική μου εντύπωση είναι ότι πρόκειται καθαρά για μια επιχείρηση αποπροσανατολισμού και κάποιοι αποφάσισαν να θυσιάσουν έτσι εύκολα την κοπέλα γι'αυτό τον σκοπό. Ο Κούβελος ως γαμπρός μιας εκ των τριών αγίων οικογενειών της ελληνικής πολιτικής ίσως να μην δυσκολεύτηκε πολύ για να συναινέσει σ'αυτό. Τον Χατζημαρκάκη δεν μπορούν να τον πιέσουν εύκολα, είναι Γερμανός Ευρωβουλευτής και όχι Έλληνας. Και υπάρχει πάντα και το αρχείο του Χριστοφοράκου της Μίζενς με τα 160 κάτι ονόματα Ελλήνων βουλευτών και τα κατιτίς δωράκια τους. Η οικογένεια είναι στάνταρ μέσα, οπότε ας ξεχάσουμε όλοι καλύτερα αυτές τις δηλώσεις ;)
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγων

Post by eΝy »

Μιλώντας για Ολυμπιακό Ιδεώδες...

Image
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγων

Post by Kuchiki_Byakuya »

eΝy wrote:Μιλώντας για Ολυμπιακό Ιδεώδες...
Μπράβο Durex. Πολύ έξυπνο. Εδώ το 8 μπήκαν ρωσικά τανκς στη Γεωργία και τους διάλυσαν. Χάρη ο λαός απαιτεί εξηγήσεις.
soti wrote: Τον Χατζημαρκάκη δεν μπορούν να τον πιέσουν εύκολα, είναι Γερμανός Ευρωβουλευτής και όχι Έλληνας.
όπως ο ίδιος αναφέρεται για τον εαυτό του είναι 'Έλληνας πολιτευόμενος στη Γερμανία'.

Σωστά όλα αυτά με τις ενδείξεις που δείχνουν ότι ο αποκλεισμός υπήρξε για να γίνει συγκάλυψη, αλλά αυτό δεν το πιστεύω. Τα μαζικά μίντια δεν ασχολήθηκαν τόσο με το θέμα όσο το ίντερνετ και κάποια ένθετα σε εκπομπές. και υπάρχουν πάρε πολλά θέματα για να γίνει αποπροσανατολισμός.

Πιστεύω ότι ο αποκλεισμός ήταν συνισταμένη πολλών παραγόντων, πιέσεων και επίδειξης δύναμης από όλους τους παράγοντες για να φανούν ενώ δεν κάνουν τίποτα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αποκλεισμος της Β. Παπαχρηστου απο τους Ολυμπιακους Αγων

Post by soti »

όπως ο ίδιος αναφέρεται για τον εαυτό του είναι 'Έλληνας πολιτευόμενος στη Γερμανία'.
Το γνωρίζω, ήθελα να τονίσω έτσι ότι δεν ανοίκει στο εγχώριο πολιτικό σύστημα και άρα δεν ελέγχεται απ'αυτό. Την ψυχολογία του την καταλαβαίνω απόλυτα, όμοια περίπτωση είμαι - χωρίς τα πολιτικά.
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”