Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by Kuchiki_Byakuya »

castiel wrote:νομίζω ότι για να μάθεις (πιο ευκολα) να προγραμματίζεις, δεν πρέπει να είσαι σε αμφιθέατρο, αλλά μπροστά σε υπολογιστή, έτσι ώστε να κάνεις άμεσα αυτά που μαθαίνεις, να βλέπεις τα λάθη σου και γενικά να το ψάχνεις περισσότερο.
Σίγουρα ρε. Ειδικά για να μάθεις προγραμματισμό πρέπει να λιώσεις μόνος σου. Αλλά νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις να στα λέει ένας άνθρωπος βοηθάει από να τα διαβάζεις μόνος σου. Και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να κάνεις προσωπική δουλειά.

Αν μάθεις html μπορείς να αναλάβεις τοο φόρουμ για να μην είναι ο Χάρης μόνος του.
ShadowMech wrote:Βαρατε τον! :P
Όχιιιιιιιιιιιιιιιιιι.
castiel wrote:και φαντάζομαι στα μαθήματα που πηγαίνουν οι ηλεκτρολόγοι σε υπολογιστές, δε θα περισσεύουν θέσεις, είναι κρίμα να τρώω εγώ μια θέση, που το κάνω για την πλάκα μου, από κάποιον που είναι εκεί για το μάθημα.
Κάτσε στο πάτωμα. Δε θα παγώσει ο κώλος σου.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by Adamaklas »

#include <iostream>
{
Χρηστο, εχω εγω βιβλιο για C, C++ και java οποτε το θες !
return 0;
}
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by who »

[nerd mode on]

Adamaklas wrote:#include <iostream>

using namespace std;

int main( int argc, char **argv ) {

cout << "Χρηστο, εχω εγω βιβλιο για C, C++ και java οποτε το θες" << endl;

return 0;
}


[/nerd mode off]


Fixed Adam. :P
Last edited by who on Sun Feb 05, 2012 2:16 am, edited 3 times in total.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by Kitharistas »

who wrote:[nerd mode on]

Adamaklas wrote:#include <iostream>
{
cout << "Χρηστο, εχω εγω βιβλιο για C, C++ και java οποτε το θες" << endl; !
return 0;
}


[/nerd mode off]


Fixed Adam. :P
+1
Rock on buddies...
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by who »

Κάποιος δεν τα 'χει χρησιμοποιήσει τα βιβλία των C/C++... :P
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by Adamaklas »

ειπα να μν φανω τοσο νερντουλο γαμω το θεο μου...

+ ποιος ειπε οτι ξερω C ?! :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by ShadowMech »

Και η Python ειναι οντως ενδιαφερουσα επιλογη. Ειναι γλωσσα που στη λογικη της θυμισζει matlab, δηλαδη αμεση εκτελεση των εντολων οπως τις γραφεις και πχ τα νεα e-courses σχετικα με τεχνητη νοημοσυνη θα ειναι σε αυτη.

Οσο για την εξασκηση ψαξε για ασκησεις πχ "C++ exercises" / "C++ beginner chalenges" ή τεσπα κατι τετοιο. Θα σου δωσει υλικο για να εξασκηθεις δημιουργικα με τη γλωσσα. Σημαντικο ειναι παντως οτι μαθαινεις να το εφαρμοζεις, ακομα και αν δε πιανεις τη χρησιμοτητα του. Πχ θα μαθεις σιγουρα για classes. Μια ασκηση που σιγουρα θα μπορουσε να γινει και σε κλασικο Fortranοϊδη προγραμματισμο, κατσε κανε την αλλιως. Μη μενεις σε οτι ηδη ξερεις ;)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by sid »

Adamaklas wrote:ειπα να μν φανω τοσο νερντουλο γαμω το θεο μου...

+ ποιος ειπε οτι ξερω C ?! :)

Α και,just saying, οι moderators ειναι για να βοηθανε οχι να trollαρουν. Αλλο e-pol και αλλο 9gag
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by Spyrοs »

castiel wrote:Μετά την εξεταστική λέω να κάτσω να ασχοληθώ λίγο σοβαρά μόνος μου με προγραμματισμό.
Επειδή βλέπω ότι περισσότερο θέλεις να κάνεις κάτι ενδιαφέρον προγραμματιστικά και όχι να μάθεις 100 ακόμα εντολές σε μια άλλη γλώσσα έχω 2 προτάσεις.

1) Αυτο το course: http://www.udacity.com/cs#101
Ξεκινάει σε 2-3 βδομάδες και θα κρατήσει 7 βδομάδες. Θα διδάξει αρχές προγραμματισμού και διάφορα τρικς, στα πλαίσια "Programming a Search Engine". Τα παραδείγματα/homeworks θα γίνονται σε Python που γενικά χρησιμοποιείται ΠΟΛΥ έξω. (Δεν είναι υποχρεωτικό να παραδίδεις τα homeworks, μπορείς απλά να παρακολουθείς!)

2) Σκέψου αν θα σε ενδιέφερε κάτι σε "hardware programming". Δηλαδή να μάθεις να προγραμματίζεις ένα μικροΕλεγκτή να κάνει διάφορα tasks. Μια τέτοια χομπιστική (και αρκετά φτηνή) πλατφόρμα είναι το Arduino (see image). Νομίζω έχει μια δική του γλώσσα που μοιάζει με C (+δικές του συνατήσεις) αλλά δε ξέρω περισσότερα. Προσωπικά θα αγοράσω ένα τον Απρίλιο για να μάθω; αν δεν είσαι σίγουρος ξαναμιλάμε τότε.

Image
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Ξεκίνημα με προγραμματισμό σε C++ ή Java

Post by SlasherG »

Spyrοs wrote:
castiel wrote:Μετά την εξεταστική λέω να κάτσω να ασχοληθώ λίγο σοβαρά μόνος μου με προγραμματισμό.
Επειδή βλέπω ότι περισσότερο θέλεις να κάνεις κάτι ενδιαφέρον προγραμματιστικά και όχι να μάθεις 100 ακόμα εντολές σε μια άλλη γλώσσα έχω 2 προτάσεις.

1) Αυτο το course: http://www.udacity.com/cs#101
Ξεκινάει σε 2-3 βδομάδες και θα κρατήσει 7 βδομάδες. Θα διδάξει αρχές προγραμματισμού και διάφορα τρικς, στα πλαίσια "Programming a Search Engine". Τα παραδείγματα/homeworks θα γίνονται σε Python που γενικά χρησιμοποιείται ΠΟΛΥ έξω. (Δεν είναι υποχρεωτικό να παραδίδεις τα homeworks, μπορείς απλά να παρακολουθείς!)
Πόσο συχνά θα γίνονται τα ''μαθήματα''? Γιατί θέλω κι εγώ να συμμετάσχω, αλλά φοβάμαι ότι με την εξεταστική, δε θα προλαβαίνω.

____
Edit: Άκυρο.. Μόλις γράφτηκα, και ξεκινά στις 20 Φεβρουαρίου, οπότε θα έχει ελαφρύνει ελάχιστα το πρόγραμμα... ..
___
Spyrοs wrote:2) Σκέψου αν θα σε ενδιέφερε κάτι σε "hardware programming". Δηλαδή να μάθεις να προγραμματίζεις ένα μικροΕλεγκτή να κάνει διάφορα tasks. Μια τέτοια χομπιστική (και αρκετά φτηνή) πλατφόρμα είναι το Arduino (see image). Νομίζω έχει μια δική του γλώσσα που μοιάζει με C (+δικές του συνατήσεις) αλλά δε ξέρω περισσότερα. Προσωπικά θα αγοράσω ένα τον Απρίλιο για να μάθω; αν δεν είσαι σίγουρος ξαναμιλάμε τότε.
Με την Arduino, έχει ασχοληθεί πολύ ένας παλιός συμμαθητής μου, τώρα στους ηλεκτρολόγους.. Χαρακτηριστικά, μου έδειξε αυτό:



____

Edit: μετά, βρήκα κι αυτό.. Λολ..
Spoiler: show
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”