Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Post by mama mafia »

Ως φοιτητές το κινητό τηλέφωνο αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μας.

Παντού, από το δρόμο μέχρι τις αίθουσες διδασκαλίας βλέπει κανείς φοιτητούδια με πονηρό βλέμμα να στέλνουν sms τσικι τσικι με αξιοθαύμαστη ταχύτητα, ή να το έχουν κάνει το καινούριο αξεσουάρ για το αφτί τους
(κοινωνικό μήνυμα: να χρησιμοποιήτε ακουστικά ειδικά όταν οδηγείτε)

Όμως λόγω των τελευταίων αλλαγών που συμβαίνουν στην κινητή τηλεφωνία (βλ γμται το whatsup κλπ) φαντάζομαι οι περισσότεροι έχουν βρεθεί σε δίλημμα (ίσως και σε τρίλημμα) για το ποιά εταιρεία να επιλέξουν

επίσης το άλλο ερώτημα που προκύπτει είναι σύνδεση, καρτοπρόγραμμα ή κάρτα??

τι συμφέρει καλύτερα?

ακούω απόψεις

(θα άνοιγα poll αλλά θα μπλέξουμε πολύ τα μπούτια μας γιατί είναι πολλές οι περιπτώσεις και οι υποπεριπτώσεις)

εγώ προσωπικά έχω ένα συμβόλαιο vodafone και ένα whatsup και με ενα 25ευρω το μήνα την έβγαζα τέλεια και μιλούσα με όλους. είχα πάρει και ένα κινητό με διπλή sim και όλα ήταν καλά.
με τις παρούσες συνθήκες σκέφτομαι ότι ίσως πρέπει να κρατήσω μόνο το ένα.

τελικά τι προτείνετε φίλοι εμπιτες ότι συμφέρει?

ή μήπως απλώς ήρθε η ώρα να πετάξω το κινητό μου γενικότερα? :P
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Post by Don Molina »

1) κομμένα τα SMS. Όποιος δεν έχει smartphone, δεν χρειάζεται να επικοινωνήσω μαζί του.
Data plans rule the world of 2011. Just catch up

2) Για τον θεό, 2/3 Έλληνες έχουν Cosmote. Προς άλλα δίκτυα μιλάω πλέον ούτε μισή ώρα τον μήνα, και λόγω FSAE και δουλειάς το κινητό φορτίζει 3 φορές την μέρα.

3) Η Vodafone είναι βασίλισσα στις πουστιές κρυφών χρεώσεων και γαμημένου τηλεφωνικού κέντρου. Ρώτησα 3 διαφορετικούς τύπους στο κέντρο τους και έναν σε κατάστημα και δεν ξέρανε να μου πούνε για το Passport πριν από ταξίδι.

4) Η Vodafone είναι χαλαρά ακριβότερη.

5) Από σήμα είναι εφάμιλλες αλλά στις περισσότερες περιοχές το 3G της Cosmote είναι καλύτερο. Επίσης αν και πιο φορτωμένο το δίκτυο λόγω περισσότερων συνδρομητών έχει πολύ καλές ταχύτητες.


ΥΓ. Όποιος σκέφτεται Wind ή έχει μετοχές της, ή του δίνει τσάμπα τηλέφωνο και γκόμενες ή απλά είναι παλαβός.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Post by Kuchiki_Byakuya »

Οι ''εταιρείες επικοινωνίας'' είναι οι πιο γαμημένες εταιρείες όλων των εποχών και σε γαμάνε όπου βρουν και μπορούν. Ειλικρινά το μόνο που χρειάζεται σε μια επιχείρηση τέτοιου είδους είναι το αρχικό κεφάλαιο σε μια μεγάλη αγορά.
1)Προσπαθούν συστηματικά και συνειδητά να κάνουν το δικό τους πρόβλημα και τη δική τους ανεπάρκεια, δική σου και να σου φορτώσουν τη λύση τους με φοβερή σπατάλη χρόνου.
2) Γραφειοκρατεία και ανεπάρκεια σε θέματα βάσεις δεδομένων που ξεπερνούν το Δημόσιο.
3) Κανένας σεβασμός στον πελάτη (κρυφές χρεώσεις, ψιλά γράμματα, συμβόλαια πολλών σελίδων) και γενικώς πουστιές.
4) Καρτέλ από τα λίγα
5) Προσθέστε τα δικά σας......

Σήματα καπνού να σωθούμε.
Τελικά είμαι πολύ σοφός που τους γράφω στα αρχίδια μου όλους τους πούστηδες και δεν έχω κινητό, Don Molina Sensei εγώ χρειάζομαι σκότωμα;

Δεν κάνω Bankai γιατί γράφω κάτω από τον Δάσκαλο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Post by Adamaklas »

αν ξανακουσω για μπανκαι....

Α μωρε και εσυ mama mafia παρε εκει ενα κινητο και ενα καρτοτηλεφωνο και παεναι στην ευχη του θεου σιγα το θεμα !

( οχι οχι μν θυμωωωωωνεις!!!!!)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Post by somekindofgrinder »

Ειχα Wind μεχρι περσι,επειδη ειχαμε καποιο ειδος εταιρικου (απεριοριστα ενδοοικογενειακα και 120 λεπτα προς ολα τα δικτυα).

Ο λογαριασμος δεν επεσε ποτε κατω απο τα 40 Ευρω/γραμμη,μολονοτι οι συνομιλιες ηταν διαρκειας καρτοκινητου (το πολυ 2 λεπτα ανα κληση).

Ετυχε και περσι το καλοκαιρι μας πηραν απο τα κεντρικα της Cosmote,οπου και μας εδωσαν προσφορα για 22 Ευρω/γραμμη,με 1500 σμς και λεπτα προς Cosmote και 120 λεπτα και σμς προς αλλα δικτυα.

ΗΡΕΜΗΣΑ.

ΥΓ.Το μονο drawback στην ολη υποθεση,ειναι το απαισιο σημα της Cosmote.ΠΑΝΤΑ θα κανει διακοπες στο τηλεφωνημα,ιδιως μεσα στο σπιτι.Οποιος θελει καλό σημα,ας βαλει Vodafone ή Wind.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Post by sid »

Don Molina wrote: ΥΓ. Όποιος σκέφτεται Wind ή έχει μετοχές της, ή του δίνει τσάμπα τηλέφωνο και γκόμενες ή απλά είναι παλαβός.

το αιτιολογείς αυτό ;
(όχι τίποτα άλλο μου γυάλισε ένα συμβόλαιο της)

ΥΓ. και ο γεωργούλης στην διαφήμιση XL
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Post by Διάτανος »

γκοζμοτέ. φορτίζω το κινητό 15 φορές τη μέρα
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Post by mama mafia »

Kuchiki_Byakuya wrote:Οι ''εταιρείες επικοινωνίας'' είναι οι πιο γαμημένες εταιρείες όλων των εποχών και σε γαμάνε όπου βρουν και μπορούν. Ειλικρινά το μόνο που χρειάζεται σε μια επιχείρηση τέτοιου είδους είναι το αρχικό κεφάλαιο σε μια μεγάλη αγορά.
1)Προσπαθούν συστηματικά και συνειδητά να κάνουν το δικό τους πρόβλημα και τη δική τους ανεπάρκεια, δική σου και να σου φορτώσουν τη λύση τους με φοβερή σπατάλη χρόνου.
2) Γραφειοκρατεία και ανεπάρκεια σε θέματα βάσεις δεδομένων που ξεπερνούν το Δημόσιο.
3) Κανένας σεβασμός στον πελάτη (κρυφές χρεώσεις, ψιλά γράμματα, συμβόλαια πολλών σελίδων) και γενικώς πουστιές.
4) Καρτέλ από τα λίγα
5) Προσθέστε τα δικά σας......

Σήματα καπνού να σωθούμε.
Τελικά είμαι πολύ σοφός που τους γράφω στα αρχίδια μου όλους τους πούστηδες και δεν έχω κινητό, Don Molina Sensei εγώ χρειάζομαι σκότωμα;

Δεν κάνω Bankai γιατί γράφω κάτω από τον Δάσκαλο.
χαχα πόσο λατρεύω αυτά τα conspiracy theory σου! είχαμε όμως μεγάλο πρόβλημα να σε βρούμε..

all. koukoulofloros wrote:
Don Molina wrote: ΥΓ. Όποιος σκέφτεται Wind ή έχει μετοχές της, ή του δίνει τσάμπα τηλέφωνο και γκόμενες ή απλά είναι παλαβός.

το αιτιολογείς αυτό ;
(όχι τίποτα άλλο μου γυάλισε ένα συμβόλαιο της)

ΥΓ. και ο γεωργούλης στην διαφήμιση XL
περίμενα με αγωνία τη δική σου άποψη

συμφωνώ σε αυτό με τον ντον, είχα και εγώ wind παλιά και άλλαξα για προφανείς λόγους (αν και εμενα μαρεσει ο γεωργουλης)

(να κάνεις πρόγραμμα να μιλάς δωρεάν με το διάτανο)

αυτό που μου αρέσει στα συμβόλαια της cosmote είναι ότι έχει και προς σταθερά απεριόριστα οπότε ακόμα και αν κάποιος δεν έχει cosmote τον παίρνεις στο σπίτι- αν είναι σπίτι

οι λοιπές χρεώσεις είναι νομίζω πάνω κάτω ίδιες σε cosmote και vodafone απλώς σε συμφέρει να επιλέξεις αυτό που έχουν οι περισσότεροι

κάποιοι όντως παραπονιούνται για το σήμα της cosmote βέβαια, είναι τόσο χάλια?
με το whatsup είχα κι εγώ κάποια θέματα θυμάμαι, στην περιοχή ζωγράφου έπιανε μέτρια
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Post by eΝy »

Οχι, μια χαρα ειναι. Ισα ισα εχει και μεγαλυτερη καλυψη.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τι να επιλέξουμε

Post by sid »

mama mafia wrote:
συμφωνώ σε αυτό με τον ντον, είχα και εγώ wind παλιά και άλλαξα για προφανείς λόγους (αν και εμενα μαρεσει ο γεωργουλης)

(να κάνεις πρόγραμμα να μιλάς δωρεάν με το διάτανο)
ποιοί είναι αυτοί οι προφανείς λόγοι ;
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”