Μυστήρια τηλεφωνήματα

Οτι δεν κολλάει στις υπόλοιπες συζητήσεις!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Μυστήρια τηλεφωνήματα

Post by Zoubulbasaur »

Αγαπητοί συνάδελφοι και συναδέλφισες και γενικώς συνφορουμίτες και συμφορουμίτισες. Ένα μήνα τώρα, ένας κοντινός μου φίλος αντιμετωπίζει ένα μικρό... πρόβλημα θα έλεγα και είχα την έμπνευση να το μοιραστώ μαζί σας ώστε να ακούσω γνώμες και σχόλια και (γιατί όχι?) προτάσεις λύσης, αν υπάρχουν βέβαια. Το εν λόγω παιδί εδώ και πάνω από 30 μέρες δέχεται στο κινητό του κλήσεις από απόρρητο νούμερο. Το περίεργο της υπόθεσης είναι το εξής: σ αυτές τις κλήσεις ο καλών δε μιλάει ποτέ και ακόμα πιο περίεργο είναι ότι από το ακουστικό του τηλεφώνου δεν ακούγεται ο παραμικρός ήχος, ούτε καν κάποιο βουητό, το παραμικρό! Τις πρώτες μέρες οι κλήσεις αυτές είχαν συχνότητα 2 φορές ΚΑΘΕ μέρα, ύστερα από καμιά εβδομάδα μειώθηκαν, αν και ακόμα συνεχίζονται. Πρόκειται άραγε για μια κακόγουστη φάρσα? Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια δυνατότητα σε τηλέφωνο ώστε να επιτυγχάνεται αυτή η σιγή, χωρίς κάποιο βουητό? (ρωτάω γιατί συνήθως αν πάρεις τηλέφωνο και χώσεις το τηλέφωνο κάτω από το μαξιλάρι, στο βάθος ακούγεται έστω και κάτι πολύ αχνό...νομίζω). Μπορεί να γίνει κάτι γι αυτό?
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
master
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 601
Joined: Thu Oct 21, 2010 6:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μυστήρια τηλεφωνήματα

Post by master »

Για να βρεις ποιος κάνει τις κλήσεις δηλαδή να σπάσεις το απόρρητο πρέπει να απευθυνθείς στην αστυνομία αλλά νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μήνυση ή κάτι τέτοιο και έτσι έχει νομική διαδικασία.

Αν υπάρχει κάποιος άλλος "παράνομος" τρόπος δεν ξέρω.
Η ηλιθιότητα έχει όρια. Απλώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπερνούν.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Μυστήρια τηλεφωνήματα

Post by eΝy »

OptimusZ wrote:Αγαπητοί συνάδελφοι και συναδέλφισες και γενικώς συνφορουμίτες και συμφορουμίτισες. Ένα μήνα τώρα, ένας κοντινός μου φίλος αντιμετωπίζει ένα μικρό... πρόβλημα θα έλεγα και είχα την έμπνευση να το μοιραστώ μαζί σας ώστε να ακούσω γνώμες και σχόλια και (γιατί όχι?) προτάσεις λύσης, αν υπάρχουν βέβαια. Το εν λόγω παιδί εδώ και πάνω από 30 μέρες δέχεται στο κινητό του κλήσεις από απόρρητο νούμερο. Το περίεργο της υπόθεσης είναι το εξής: σ αυτές τις κλήσεις ο καλών δε μιλάει ποτέ και ακόμα πιο περίεργο είναι ότι από το ακουστικό του τηλεφώνου δεν ακούγεται ο παραμικρός ήχος, ούτε καν κάποιο βουητό, το παραμικρό! Τις πρώτες μέρες οι κλήσεις αυτές είχαν συχνότητα 2 φορές ΚΑΘΕ μέρα, ύστερα από καμιά εβδομάδα μειώθηκαν, αν και ακόμα συνεχίζονται. Πρόκειται άραγε για μια κακόγουστη φάρσα? Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια δυνατότητα σε τηλέφωνο ώστε να επιτυγχάνεται αυτή η σιγή, χωρίς κάποιο βουητό? (ρωτάω γιατί συνήθως αν πάρεις τηλέφωνο και χώσεις το τηλέφωνο κάτω από το μαξιλάρι, στο βάθος ακούγεται έστω και κάτι πολύ αχνό...νομίζω). Μπορεί να γίνει κάτι γι αυτό?
Η καλύτερη λύση:

Το σηκώνεις και το αφήνεις στο γραφείο ανοιχτό, έτσι για να χρεώνεται ο άλλος. Suck my balls και έτσι. Σπάσιμο ψυχολογίας τέρμα.


Από κει και μετά ας ελέγξει το λογαριασμό του να βεβαιωθεί ότι δεν είναι κάποιου τύπου scam για να χρεώνεται αυτός ο ίδιος με ληφθείσες κλήσεις.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μυστήρια τηλεφωνήματα

Post by Adamaklas »

εχεχχεεεχεχ και εγω προσφατα το ειχα αυτο το προβλημα, και εμενα τπτ δν ακουγοτανε πιστεψε με τπτ, αλλα τελικα δν εκανε τπτ μυστηριο αυτος που με καλουσε απλα δν μ μιλουσε ( ναι στο τελος εμαθα ποιος με επαιρνε τηλεφωνο) και επιτυγχανε απολυτη σιγη.

Τωρα αν θελετε να μαθετε ποιος ειναι ο μονος τροπος ( το εκανε καποιος γνωστος που ειχε οικογενεια και τον περνανε τηλεφωνο 4 το βραδυ) ειναι να βρεις δικηγορο και να καταθεσεις μυνηση παντως υπευθηνου ( ή οπως σκατα λεγεται ) και αν εχεις σοβαρο λογο ( π εσυ δν εχεις) με εισαγγελικη αρχη θα γινει αρση της
ανωνυμιας του καλωντος απο την εκαστοτε εταιρια. ( μπλα μπλα δν θα μαθεις ποτε δλδ) :) Ελπιζω να βοηθησα!
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Μυστήρια τηλεφωνήματα

Post by Zoubulbasaur »

Από κει και μετά ας ελέγξει το λογαριασμό του να βεβαιωθεί ότι δεν είναι κάποιου τύπου scam για να χρεώνεται αυτός ο ίδιος με ληφθείσες κλήσεις.
Πολύ ενδιαφέρον! Mπορείς να μου το αναλύσεις λίγο αυτό? :o Τι παίζει με το scam?
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μυστήρια τηλεφωνήματα

Post by boutsi »

Κλησεις τυπου scam απο οτι καταλαβα ειναι κλησεις που σε χρεωνουν επειδη τις απαντας. Πρεπει λοιπον να ελεγξει τον λογαριασμο του τηλεφωνου του μηπως υπαρχουν χρεωσεις μεσω αυτων των κλησεων. Εχω ακουσει κατι παρομοιο μεσω μηνυματων αλλα οχι μεσω κλησεων, αλλα μπορει να ειναι πιθανο.

Αν δεν ειναι scam συμφωνω με το σπασιμο νευρων και οσο αντεξει, αλλιως με υποβολη μηνυσης κτλ. δεν εχω ιδεα τι χρειαζεται και ποσο καιρο μπορει να παρει η ολη διαδικασια αρσης απορρητου.
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μυστήρια τηλεφωνήματα

Post by rest_in_pieces »

εγώ έχω παρατηρήσει ότι ο θόρυβος που ακούγεται στην συνομιλία σταματάει, αν από το ένα τηλέφωνο δεν ακούγεται τίποτα, δηλαδή: αν σταματήσω εγώ να μιλάω, και δεν υπάρχει κάποιος άλλος θόρυβος στον χώρο που είμαι, μετά από κάποια δευτερόλεπτα το κινητό μου δεν στέλνει καθόλου σήμα από την ομιλία μου, (μάλλον για οικονομία), και έτσι ο άλλος δεν ακούει ούτε τον θόρυβο που θα άκουγε λόγω του σήματος, ηλεκτομαγνητικό κλπ.
try katsaro pirouni
User avatar
iris
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Sat Jan 23, 2010 3:09 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μυστήρια τηλεφωνήματα

Post by iris »

OptimusZ wrote:Αγαπητοί συνάδελφοι και συναδέλφισες και γενικώς συνφορουμίτες και συμφορουμίτισες. Ένα μήνα τώρα, ένας κοντινός μου φίλος αντιμετωπίζει ένα μικρό... πρόβλημα θα έλεγα και είχα την έμπνευση να το μοιραστώ μαζί σας ώστε να ακούσω γνώμες και σχόλια και (γιατί όχι?) προτάσεις λύσης, αν υπάρχουν βέβαια. Το εν λόγω παιδί εδώ και πάνω από 30 μέρες δέχεται στο κινητό του κλήσεις από απόρρητο νούμερο. Το περίεργο της υπόθεσης είναι το εξής: σ αυτές τις κλήσεις ο καλών δε μιλάει ποτέ και ακόμα πιο περίεργο είναι ότι από το ακουστικό του τηλεφώνου δεν ακούγεται ο παραμικρός ήχος, ούτε καν κάποιο βουητό, το παραμικρό! Τις πρώτες μέρες οι κλήσεις αυτές είχαν συχνότητα 2 φορές ΚΑΘΕ μέρα, ύστερα από καμιά εβδομάδα μειώθηκαν, αν και ακόμα συνεχίζονται. Πρόκειται άραγε για μια κακόγουστη φάρσα? Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια δυνατότητα σε τηλέφωνο ώστε να επιτυγχάνεται αυτή η σιγή, χωρίς κάποιο βουητό? (ρωτάω γιατί συνήθως αν πάρεις τηλέφωνο και χώσεις το τηλέφωνο κάτω από το μαξιλάρι, στο βάθος ακούγεται έστω και κάτι πολύ αχνό...νομίζω). Μπορεί να γίνει κάτι γι αυτό?

Γιατί δεν δοκιμάζει κάτι πιο απλό? Να ρωτήσει την πρώην του αν τον παίρνει τηλέφωνο? :-p Το 99% τέτοιων τηλεφωνημάτων νομίζω ότι είναι ή απο τίποτα πρώην ή από κάτι χαζά άτομα που νομίζουν ότι είναι ακόμα στο δημοτικό. Μου έχει συμβεί και εμένα. Βέβαια εμένα μου μίλαγαν αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω ποιος είναι. Μερικές φορές το άφηνα ανοιχτό χωρίς να μιλάω και μερικές άλλες απλά δεν το σήκωνα ή του το έκλεινα στα μούτρα. Αν παίρνουν τον φίλο σου τηλ και βράδυ, θα τον συμβούλευα να το κλείνει όταν κοιμάται. Δεν υπάρχει λόγος να χάνει τον ύπνο του. Και αφού όπως ξέρω άρση απορρήτου δεν μπορεί να γίνει παρά με εισαγγελική παρέμβαση, που προυποτέτει χρόνο και χρήμα...Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι υπομονή. Και η τύπισσα θα βαρεθεί να παίρνει και θα βρει κάναν άλλον να ασχοληθεί.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Μυστήρια τηλεφωνήματα

Post by castiel »

μερικά κινητά έχουν την δυνατότητα κατά τη διάρκεια της κλίσης να κλείνεις και να ανοίγεις το μικρόφωνο, έτσι ώστε αν θες να μην ακούγεσαι.. νομίζω ότι τότε δεν ακούγεται βουητό...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μυστήρια τηλεφωνήματα

Post by Kitharistas »

castiel wrote:μερικά κινητά έχουν την δυνατότητα κατά τη διάρκεια της κλίσης να κλείνεις και να ανοίγεις το μικρόφωνο, έτσι ώστε αν θες να μην ακούγεσαι.. νομίζω ότι τότε δεν ακούγεται βουητό...
το "βουητό" δεν έχει να κάνει με το αν έχεις ανοιχτό το μικρόφωνο ή όχι (νομίζω)
έχει να κάνει κυρίως με τα (ηλεκτρο)μαγνητικά κύματα που χρησιμοποιούνται στις τηλεπικοινωνίες και ειδικότερα νομίζω πως αν δεν έχεις κάτι να κάνει "παράσιτα" κοντά, δηλαδή να δέχεται, να εκπέμπει ή να αναζητεί παρόμοια σήματα πχ ραδιόφωνο του βουητό μειώνεται.. βέβαια μπορεί να λέω και βλακείες
Rock on buddies...
Post Reply

Return to “Περί ανέμων και υδάτων”