Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Post by Λakedaimonas »

Τώρα που ανέβηκε όλο το υλικό στο youtube στο κανάλι http://www.youtube.com/user/StudentsNTUA θέλουμε να πούμε ένα ευχαριστώ στον Μιχάλη Βάθη aka KopanosAE επειδή :

1. παρείχε όλο τον εξοπλισμό που χρειάστηκε για να γίνουν οι συνεντεύξεις
2. ουσιαστικά αυτός έκανε την βιντεοσκόπηση
3. μεγάλο μέρος του video editing έγινε και από αυτόν
4. είχε καταπληκτικές ιδέες που πολλές φορές μας έβγαλαν από αδιέξοδα

Μιχάλη και πάλι ευχαριστούμε!!! Άντε τώρα που τελειώσαμε με αυτή την ιστορία ήρθε η ώρα να μας κονονίσεις ένα ωραίο τραπεζάκι στο Balux από αυτά που μόνο εσύ μπορείς. ;) 8-)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τώρα που ανέβηκε όλο το υλικό περιμένουμε τα σχόλια σας και τις απόψεις επί του θέματος.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Post by Silencer »

Παιδιά ότι και να λέτε, εγώ νομίζω ότι ο συνδυασμός του Σιμόπουλου κρατάει ένα πολύ πιο σοβαρό προφιλ. Καταρχήν προσέξτε με πόση άνεση απαντάνε εις βάθος στα πάντα. Απ αυτό καταλαβαίνεις ότι έχουν ψάξει το θέμα και δεν κατεβαινουν απλά για να κατεβούν.
User avatar
lenaki
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 118
Joined: Mon Mar 15, 2010 1:10 pm

Re: Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Post by lenaki »

Εγώ θα το βάφτιζα περισσότερο αέρα υπεροψίας. Ο συνδυασμός της Μιμίκου σε προδιαθέτει πολύ πιο θετικά με τον τρόπο που μιλάνε.
I thought I could live in your world
As years all went by
With all the voices I've heard
Something has died
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Post by Silencer »

Εσύ δηλαδή θα ψηφίσεις κάποιον που μιλάει πιο ευχάριστα στο αυτί και όχι κάποιον που έχει γνώση και πρόγραμμα?? :geek:


Καταλαβαίνουμε όλοι τώρα γιατί παίχτηκε μαλακία στα 50's όταν δώσανε δικαίωμα ψήφου στις γυναίκες! :mrgreen: :mrgreen:
Last edited by Spyrοs on Sat May 29, 2010 4:56 pm, edited 1 time in total.
Reason: Χαλάρωσε ...
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Post by Trist4n »

Μεγαλε παραλογιζεσαι.
Εσυ εισαι αυτος που παει να ψηφισει με βαση το φαινεσθαι κι οχι το ειναι, οχι το Λενακι.

Το οτι ο Σιμοπουλος απανταει με αερα, σιγουρια κλπ δε σου λεει οτι θα κανει καλυτερη δουλεια σαν πρυτανης, σου λεει απλα οτι ειναι εξασκημενος πολιτικαντης.

Δε θελουμε ενα λαμογιο πρυτανη με επικοινωνιακα προσοντα, θελουμε εναν ανθρωπο ο οποιος, ασχετως τι δειχνει, εχει τις ιδεες και τη διαθεση να βοηθησει το ιδρυμα.

Και δεν μπορεις να κρινεις ποσο καλα "το εχει ψαξει το θεμα", μπορεις μονο να κρινεις ποσο καλα φροντισε να ετοιμαστει για μια συνεντευξη.

Το ενα δεν αποκλειει το αλλο, αλλα το γεγονος οτι ο Σιμοπουλος κερδιζει τις επικοινωνιακες εντυπωσεις μαλλον σημαινει οτι ριχνει ΕΚΕΙ το βαρος, παρα στην ουσια.
I am going according to plan.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Post by Διάτανος »

χωρίς να ξέρω το πολιτικό παρελθόν κανενός από τους υποψήφιους , βλέπω διαρκώς μία επίθεση στον κ. σιμόπουλο εντός και εκτός του φόρουμ. Θα ήθελα να αιτιολογηθούν κάπως οι βαριοί χαρακτηρισμοί που ακούγονται γιατί εμένα ο συνδυασμός μ έκανε θετική εντύπωση μέσα από τα βίντεο
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Post by Trist4n »

Ουτε εγω γνωριζω εκτενως το πολιτικο παρελθον του ΣΙμοπουλου. Με δικα μου κριτηρια, σχηματισα προσωπικη αποψη, την οποια μαλιστα εχω δικαιολογησει αρκετα, νομιζω, παραπανω.

Αν σου αρεσουν, ψηφισε τους. Δεν ειπε κανεις το αντιθετο. Ουτε εμενα με εχει κερδισει καποιος απο τους υπολοιπους, απλα υπαρχουν αρκετα, κατα τη γνωμη μου προφανη, σημεια οτι ο Σιμοπουλος ειναι ακαταλληλος για πρυτανης.
I am going according to plan.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Post by TiGinetai »

Αποχή.
Όσοι ήταν(κανείς από αυτούς που θα ψηφίσουν...) την τετάρτη στην παρουσίαση των πρυτανικών σχημάτων στην πρυτανεία θα καταλάβουν γιατί επιμένω στην αποχή.
Εκεί έπρεπε να είχαμε κάμερες.. :lol:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Post by Spyrοs »

TiGinetai wrote:Όσοι ήταν(κανείς από αυτούς που θα ψηφίσουν...) την τετάρτη στην παρουσίαση των πρυτανικών σχημάτων στην πρυτανεία θα καταλάβουν γιατί επιμένω στην αποχή.
Πες με δυό λόγια τι παίχτηκε plz! 8-)
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνεντεύξεις Υποψηφίων Πρυτανικής Αρχής από το e-polytexneio

Post by TiGinetai »

Spyros wrote:
TiGinetai wrote:Όσοι ήταν(κανείς από αυτούς που θα ψηφίσουν...) την τετάρτη στην παρουσίαση των πρυτανικών σχημάτων στην πρυτανεία θα καταλάβουν γιατί επιμένω στην αποχή.
Πες με δυό λόγια τι παίχτηκε plz! 8-)
Έγινε η παρουσίαση των σχημάτων. Πάνω κάτω είπαν ότι και εδώ. Για τα σχέδια τους κτλ.
Μετά ακολούθησαν ερωτήσεις από τους παρευρισκόμενους όμως οι περισσότεροι είχαν φύγει(και αν σκεφτεί κανείς ότι ούτε στην αρχή είχε τρελό κόσμο τότε καταλαβαίνει πόσοι είχαν μείνει στο τέλος) και έχασαν το καλύτερο κομμάτι. Όλοι είχαν δικαίωμα να κάνουν ερωτήσεις(είτε μέλη ΔΕΠ είτε φοιτητές). Έγιναν αρκετές από μέλη ΔΕΠ και μια από φοιτητή.
Έγιναν ερωτήσεις πάνω στην διαχείριση των οικονομικών, για την έρευνα και τα σχετικά.
Κάποια στιγμή η συζήτηση ψιλοξέφυγε αλλά είχε τρελό ενδιαφέρον καθώς έβγαζαν στη φόρα τα άπλυτα τους..πήρε το λόγο ο τωρινός αντιπρύτανης αν δεν κάνω λάθος(δεν θυμάμαι ονόματα), μίλησε για πολλά πράγματα σε έντονο ύφος, τα έχωσε σε πολλούς(κυβερνήσεις, υπουργεία, πρόσωπα, πολιτικές, αποφάσεις. Τα πάντα όλα!) και μετά από αυτά άρχισε να τα χώνει σε καθηγητές χωρίς να τους ονομάζει για διάφορες καταγγελίες και μηνύσεις που κάνουν μεταξύ τους με αποτέλεσμα το πολυτεχνείο να δίνει μεγάλα ποσά σε δικηγόρους, "αποζημιώσεις" κτλ. Πριν από αυτόν είχε μιλήσει μια καθηγήτρια από τους χημικούς και είχε αναφερθεί σε αυτό. Γι' αυτό μίλησε και ο αντιπρύτανης αλλιώς είπε ότι δεν θα μίλαγε! Εντωμεταξύ εγώ είχα μείνει κόκκαλο!
Μερικοί αναφέρθηκαν στο ίδιο το εκλογικό σύστημα.
Ο μόνος φοιτητής που μίλησε έκανε πολύ καλή τοποθέτηση εφ όλης της ύλης. Ουσιαστικά ήταν ένα δριμύ κατηγορώ στις πρώην και τις επόμενες πρυτανικές αρχές(για τις διάφορες αποφάσεις και θέσεις που έχουν πάρει οι παλιές). Όπως είναι φυσικό αναφέρθηκε στο εκλογικό σύστημα, στα ελαττώματα του(όπως το ότι δεν λαμβάνει υπόψιν την αποχή και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι..). Μίλησε για τη σχέση φοιτητών-πρυτανικών αρχών και έκανε διάφορες ερωτήσεις πάνω σε όλα αυτά.
Πολλοί κατηγόρησαν τις καταλήψεις και τους καταληψίες (ως η αρχή όλων των κακών..) και ρώτησαν ποια θα είναι η αντιμετώπιση τους. Δεν σταμάτησαν εκεί. Κατηγόρησαν ακόμα και τις απεργίες(της γσεε που συμμετέχουν μέλη ΔΕΠ, φύλακες και γενικότερα το προσωπικό του ΕΜΠ )και έκαναν ερωτήσεις πάνω σε αυτό. (Μετά από 2-3 μαζεμένες τέτοιες ερωτήσεις ήταν που μίλησε ο φοιτητής και με ωραίο λόγο τους έβαλε στη θέση τους. -σε νορμάλ πλαίσια-)

Πάντως οι ερωτήσεις ήταν το καλύτερο κομμάτι και πιστεύω ότι θα μπορούσε να είναι το πραγματικό "τεστ" για τον κάθε συνδυασμό ειδικά αν υπήρχε μεγαλύτερη συμμετοχή οπότε και πιο πολλές ερωτήσεις. Ακόμα και έτσι όπως έγινε ακούστηκαν πολλές απόψεις και έγιναν καλές ερωτήσεις.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι πάρα πολλά. :roll:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”