Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
spooky
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 65
Joined: Wed Jan 19, 2011 1:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Post by spooky »

Ξέρει κανείς που θα πάω για να επικυρώσω έγγραφα για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό?
πχ διαβατήριο, αναλυτική βαθμολογία κτλ....?

Επίσης η σφραγίδα της Χάγης που απαιτείται? Διάβασα ότι πρέπει να μπει σίγουρα πριν την μετάφραση αλλά μου χρειάζεται κάπου αν δεν το ζητάει?

Ευχαριστώ, αν κάποιος ξέρει περισσότερες πληροφορίες για Gothenburg Σουηδίας ας με διαφωτίσει!!!
"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change".Charles Darwin
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Post by Zoubulbasaur »

Είμαι offtopic αλλά λέγοντας για Gothenburg έχεις στο μυαλό Chalmers University of Technology; Αν ξέρει κανείς κάτι για το συγκεκριμένο (πέρα απ όσα λέει το site του) ας στείλει κανένα pm γιατί το ψάχνω
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
spooky
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 65
Joined: Wed Jan 19, 2011 1:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Post by spooky »

Δηλαδή τι θα ήθελες να μάθεις?
"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change".Charles Darwin
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Post by Adramelch »

Αναφορικά με αυτό που ρωτάς, εξαρτάται από το εκάστοτε πανεπιστήμιο. Εμένα στο UPC, ακόμα και το πιστοποιητικό ισοτιμίας με Master, που στην αίτηση δηλώνει ρητά ότι θέλει σφραγίδα Χάγης για χρήση στο εξωτερικό, μου είπαν απλά να το μεταφράσω (τονίζοντας ότι αυτό ισχύει μόνο χαρτιά από πανεπιστήμια της ΕΕ και των συναφών χωρών - Ελβετία, Νορβηγία κτλ). Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ακόμα και σε άλλο διδακτορικό πρόγραμμα του ίδιου πανεπιστημίου μπορεί να μου ζητούσαν και τη σφραγίδα. Εγώ θα τους ρώταγα στη θέση σου, όπως ρώτησα και τους δικούς μου. Βέβαια για να είμαι ειλικρίνης, απέφυγα να αναφερθώ συγκεκριμένα στη σφραγίδα της Χάγης και ρώτησα κάτι του στυλ "will an official translation of the documents suffice or do I need to follow any additional procedures", για να μην τους βάζω ιδέες.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Post by Zoubulbasaur »

spooky wrote:Δηλαδή τι θα ήθελες να μάθεις?
Γι αρχή κατά πόσο το αναλυτικό και ελκυστικό site του chalmers απεικονίζει την πραγματική εικόνα του ιδρύματος.

Είναι οργανωμένο;
Το επίπεδό του (φοιτητές-καθηγητές-έρευνα) συγκριτικά με του ΕΜΠ σε τι φάση βρίσκεται;
Αν τα δυο παραπάνω έχουν θετική απάντηση τότε γιατί δεν είναι ψηλότερα στα rankings;*
Δικτυώνει τους (καλούς) φοιτητές του;
Θα κερδίσει κάποιος κάτι αν προσθέσει στις σπουδές του το Chalmers πάνω από ένα 5ετές δίπλωμα από NTUA και τι; (προφανώς εδώ πάει προσωπική άποψη)
Η πρακτική που περιλαμβάνει το πρόγραμμα σπουδών ρυθμίζεται από το πανεπιστήμιο;

Αυτά μου ρχονται τώρα... Κυρίως ψάχνω ν ακούσω καμιά εμπειρία από παλιούς του ΕΜΠ που πήγαν προς τα εκεί... Έστω και από παιδιά με γνωστούς εκεί (πιο εύκολο), για την ώρα δεν έχω βρει κάποιον.

*πριν σχολιαστεί η αναφορά στα rankings να προσθέσω ότι δε στέκομαι ποτέ σ αυτά, απλά όπως και να το δει κανείς δίνουν μια πρώτη εντύπωση...
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Post by Adramelch »

53ο παγκοσμίως στο Mechanical Engineering σύμφωνα με το Top Universities και 14ο στην Ευρώπη, δεν το λες χαμηλά.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
Pontios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 60
Joined: Sat Apr 24, 2010 10:11 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Post by Pontios »

Ξέρει κανείς αν τα πιστοποιητικά που δίνονται ως αντίγραφα του πτυχίου και η αναλυτική βαθμολογία ,τα οποία χορηγούνται για κάθε χρήση, είναι κατάλληλα και για χρήση στο εξωτερικό ή θα πρέπει να πάρω άλλο από κάποιο αρμόδιο υπάλληλο??
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Post by Adramelch »

Εξαρτάται από το ίδρυμα νομίζω. Εμένα και στο UPC, και στο κέντρο που δουλεύω αλλά και στο Υπουργείο Οικονομίας της Ισπανίας, το οποίο μου έδωσε την υποτροφία, δεν χρειαζόταν Apostille. Καλό θα είναι να τους ρωτήσεις απ'έξω απ'έξω.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
Pontios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 60
Joined: Sat Apr 24, 2010 10:11 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Post by Pontios »

Αυτό προσπαθώ αλλά ο τύπος δεν μου απαντά ξεκάθαρα.όπως και να χει του ξαναέστειλα. Χαχα για δες, για το UPM στέλνω :D .
Χωρίς Apostille το μετέφρασες μόνος σου?Γιατί στο μεταφραστικό απ ότι ξέρω δεν το μεταφράζουν χωρίς να έχει σφραγίδα Χάγης.

Ευχαριστώ φιλαράκι
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Έγγραφα Μεταπτυχιακού

Post by Adramelch »

Pontios wrote:Αυτό προσπαθώ αλλά ο τύπος δεν μου απαντά ξεκάθαρα.όπως και να χει του ξαναέστειλα. Χαχα για δες, για το UPM στέλνω :D .
Χωρίς Apostille το μετέφρασες μόνος σου?Γιατί στο μεταφραστικό απ ότι ξέρω δεν το μεταφράζουν χωρίς να έχει σφραγίδα Χάγης.

Ευχαριστώ φιλαράκι
Σε δικηγόρο το μετέφρασα αλλά νομίζω στο μεταφράζουν και στη μεταφραστική κι ας μην έχει Apostille (παρ'ότι λένε το αντίθετο στο site). Είχα μεταφράσει παλιά μια αναλυτική στη μεταφραστική (όλα τα μαθήματα περασμένα και εκκρεμμούσε η διπλωματική) χωρίς Apostille.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”