Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
katerina92
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 235
Joined: Wed Oct 13, 2010 5:09 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Post by katerina92 »

Στη αρχή ονειρευόμουν εφημερίδα. Από οικονομικής απόψεως όμως, μάλλον δεν είναι εποχή για τέτοια όνειρα, εφόσον το έντυπο συνοδεύεται από έξοδα και οποιαδήποτε προσδοκία υποστήριξης από το ίδρυμα θα είχε σημαντικές πιθανότητες να ματαιωθεί. Ακόμη και το κόστος να ήταν ελάχιστο, το ενδεχόμενο το εγχείρημα να συναντήσει εμπόδια και τελικώς να ναυαγήσει θα εξακολουθούσε να είναι μεγάλο.

Τις τελευταίες μέρες που το συζητάω, άρχισα να σκέφτομαι την ιδέα δημιουργίας ενός ηλεκτρονικού περιοδικού. Η πρόσκληση για εκδήλωση ενδιαφέροντος απευθύνεται σε πρώτο στάδιο σε κάθε φοιτητή ή απόφοιτο ΕΜΠ που έχει κλίση στο γράψιμο, σκέψεις ή ενδιαφέροντα να μοιραστεί και διάθεση να συμμετάσχει σε μία τέτοια κίνηση. Φυσικά δε θα είναι έντυπο - δε θα έχει όμως κόστος, αλλά άπλετο χώρο να φιλοξενήσει την έκφραση και έμπνευση όλων. Δεν έχω σκεφτεί την ακριβή διαμόρφωση του διαδικτυακού χώρου, καθότι ήθελα πριν να δω αν θα υπάρξει ανταπόκριση κι έπειτα τι είδους ενδιαφέρον θα εκδηλωθεί. Θα μπορούσε για παράδειγμα να υπάρχει στήλη τεχνολογίας, επιστήμης, εκδηλώσεων, θεάτρου/κινηματογράφου, φωτογραφίας, αθλητικών, κοινωνικού χαρακτήρα, ακόμη και στήλη που θα είχε να κάνει με τη διατροφή, την υγεία ή την άσκηση. Όλο αυτό προφανώς θα καθοριστεί στην πράξη, ανάλογα με τη διάθεση, τις κλίσεις και τις ιδέες όσων θέλουν να συμμετάσχουν. Ο χαρακτήρας του project είναι προφανώς μη-κερδοσκοπικός, ελεύθερος και η πρόταση ανοιχτή προς όλους. Οπότε αν έχετε φίλους/γνωστούς σε άλλες σχολές που θεωρείτε πως θα ήθελαν εξίσου να συμβάλλουν σε αυτή την απόπειρα , μη διστάσετε να τους διαβιβάσετε την πρόσκληση! Εκτός από την ομάδα των συντακτών, χρειάζονται εξίσου άτομα που θα βοηθήσουν στην κατασκευή και διαχείριση του ιστοτόπου. Επομένως όσοι έχετε γνώσεις ή εμπειρία στην κατασκευή ιστοσελίδων ή ακόμη τη διάθεση να ασχοληθείτε με αυτό το κομμάτι, προφανώς είστε παραπάνω από ευπρόσδεκτοι!

Επικοινωνείτε μαζί μου στο τόπικ, με πμ ή με mail στο pelekikat1[AT]gmail.com
*[AT] : @

Περιμένω τη γνώμη και τις ιδέες σας

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων,
Πελέκη Κατερίνα
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Post by cgkr »

The ΕΜΠ Κατάληψη Review

είναι εύηχο
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Post by Kyria_patatokeftou »

Να ξεκαθαρίσεις εσύ και όσοι θα ασχοληθείτε σοβαρά τι χαρακτήρα θα έχει το περιοδικό, τι ύφος, για ποιο λόγο θα θέλει κάποιος να το διαβάσει, για ποιο λόγο το κάνετε εσείς κλπ. Έτσι και απήχηση θα έχει, θα ξέρετε τι ζητάτε από κάποιον που θα θέλει να συμμετέχει και αυτός αν έχει πραγματικά την όρεξη να εμμείνει στην προσπάθεια.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Post by Adamaklas »

Αν εχει στήλη παιδί και νέοι γονείς εγώ και ο κουκουλοφλόρος ευχαρίστως θα ειμασταν συντάκτες.

Ο Αλλ θα γράφει και εγώ θα του κάνω edit :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Post by Kuchiki_Byakuya »

Kyria_patatokeftou wrote:Να ξεκαθαρίσεις εσύ και όσοι θα ασχοληθείτε σοβαρά τι χαρακτήρα θα έχει το περιοδικό, τι ύφος, για ποιο λόγο θα θέλει κάποιος να το διαβάσει, για ποιο λόγο το κάνετε εσείς κλπ. Έτσι και απήχηση θα έχει, θα ξέρετε τι ζητάτε από κάποιον που θα θέλει να συμμετέχει και αυτός αν έχει πραγματικά την όρεξη να εμμείνει στην προσπάθεια.
αυτό. ειδικά εσένα σε φοβάμαι σε στρατηγική. αν ξεκινήσεις σωστά θα τη βρεις την άκρη.

kalogeropoulou wrote:την ποικιλία θεμάτων του rolling stone
κυρίως την miley virus. με v. εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω τατουάζ στις πατούσες.

kalogeropoulou wrote:και ο σκάι σαν νέα τηλεόραση ξεκίνησε , πριν γίνει αυτό που αγάπησε ο βλαδιμίρ
ρε συ, όλες τις δημοσιογράφους πού τις βρίσκουν;;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
katerina92
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 235
Joined: Wed Oct 13, 2010 5:09 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Post by katerina92 »

Kyria_patatokeftou wrote:Να ξεκαθαρίσεις εσύ και όσοι θα ασχοληθείτε σοβαρά τι χαρακτήρα θα έχει το περιοδικό, τι ύφος
Αυτό θα εξαρτηθεί από του συντάκτες! Όπως είπα, δε έχω συγκεκριμένο πρότυπο στο μυαλό μου. Άλλωστε εμένα μπορεί να μου αρέσει να γράφω για κοινωνικά, σε άλλον για τεχνολογία και gadgets, σε κάποιον άλλο για πλοία ή αεροπλάνα κοκ
Οι στήλες και τα ενδιαφέροντα μπορούν να είναι άπειρα. Στο ηλεκτρονικό δε υπάρχουν αυστηροί περιορισμοί χώρου - όπως στο έντυπο. Το ύφος και ο χαρακτήρας πάλι θα προκύψουν από τους επιμελητές κάθε στήλης. Όπως είπα, όλα θα διαμορφωθούν στην πράξη. Απλά προέχει να δούμε τι ανταπόκριση υπάρχει και τι διάθεση. Προφανώς δε μπορεί να τρέξει από ένα άτομο. Χρειάζεται τουλάχιστον ένας μινιμουμ πυρήνας 5-6 ατόμων που προτίθενται να ασχοληθούν συστηματικά. Αυτό για να ξεκινήσει.
Kyria_patatokeftou wrote: για ποιο λόγο θα θέλει κάποιος να το διαβάσει
Για να ενημερωθεί, να διαβάσει προτάσεις, κριτικές, απόψεις - τη στήλη της οποίας του αρέσει ο τίτλος ή στην οποία γράφει ο αγαπημένος του συντάκτης
Για να ξεφυλλίσει φωτογραφίες, σκέψεις, ιδέες ... μέχρι και συνταγές μαγειρικής! Τα πάντα!
Για οποιοδήποτε λόγο θα μπορούσε να θέλει να διαβάσει κανείς ένα ηλεκτρονικό περιοδικό ή ένα μπλογκ
Kyria_patatokeftou wrote: για ποιο λόγο το κάνετε εσείς κλπ.
Γιατί είναι ωραία ιδέα. Γιατί δε θα μας προβληματίσει το κόστος. Γιατί προϋποθέτει συνεργασία, οργάνωση, ποικιλία θεμάτων και ενδιαφερόντων και μαθαίνεις μέσα από αυτά. Γιατί νομίζω δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στο ΕΜΠ και θα ήταν δημιουργικό να υπάρξει ένας τέτοιος χώρος έκφρασης.
Kyria_patatokeftou wrote:θα ξέρετε τι ζητάτε από κάποιον που θα θέλει να συμμετέχει και αυτός αν έχει πραγματικά την όρεξη να εμμείνει στην προσπάθεια.
Ιδέες, ενδιαφέροντα, απόψεις, αγάπη για το γράψιμο και σίγουρα διάθεση να ασχοληθεί! Εντάξει, ίσως και κάποια τεχνική υποστήριξη από τους έμπειρους περί ιστοτόπων!
User avatar
katerina92
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 235
Joined: Wed Oct 13, 2010 5:09 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Post by katerina92 »

Πλέον και επίσημα..!
http://e-kimolia.com/

Άντε να μαζευόμαστε & να εμπλουτιζόμαστε!
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ! :)
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Post by sid »

Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
alcor
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 37
Joined: Sun Dec 12, 2010 4:29 pm
Σχολή: Τοπογράφος

Re: Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Post by alcor »

katerina92 wrote:Πλέον και επίσημα..!
http://e-kimolia.com/

Άντε να μαζευόμαστε & να εμπλουτιζόμαστε!
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ! :)
Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, τη θεωρώ εξαιρετική ιδέα! Δεν ξέρω αν θα συμμετάσχω, αλλά υπόσχομαι ότι θα το σκεφτώ!
User avatar
katerina92
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 235
Joined: Wed Oct 13, 2010 5:09 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ηλεκτρονικό Περιοδικό!

Post by katerina92 »

Υπάρχει πρόθεση να συντονιστεί συνάντηση συντακτών μέσα στις επόμενες ημέρες. Όσοι ενδιαφέρεστε είτε ακόμη το σκέφτεστε , κάντε έναν κόπο να συμπληρώσετε τη φόρμα στο join us! Κι ελάτε να τα πούμε από κοντά! :D - Για όσους έχετε ήδη υποβάλλει τη φόρμα, θα σταλούν σχετικά μέιλ λίαν συντόμως!

~
http://e-kimolia.com/
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”