Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Σας "ανάβουν τα λαμπάκια" όταν ακούτε απόφοιτο ΤΕΙ να δηλώνει Μηχανικός?

Ναι
117
67%
Όχι
57
33%
 
Total votes: 174

User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Λakedaimonas »

Πολλές φορές σε παρέες που έχω βρεθεί, έχω πιάσει με διάφορα παιδιά συζήτηση και όταν φτάνω στην ερώτηση "Τι έχεις σπουδάσει?", μου απαντούν "Μηχανολόγος Μηχανικός". Ευθής αμέσως ρωτάω "Μετσόβιο? ΑΠΘ? κλπ" για να λάβω την απάντηση "ΤΕΙ μηχανολογίας".

Έχοντας περάσει 5,5 χρόνια στους Μηχ.Μηχ. ΕΜΠ όταν μιλάω με κάποιον και μου λέει μηχανικός αντιλαμβάνομαι ότι έχει τελείωσει κάποιο πολυτεχνείο. Τα τελευταία χρόνια όμως οι απόφοιτοι των ΤΕΙ δηλώνουν μηχανικοι όπου και να βρεθούν, με όποιον και να μιλήσουν. Καλώς ή κακώς η εν λόγω χρήση της ειδικότητας του μηχανικού από παιδιά που έχουν βγάλει τουλάχιστον 5000 μόρια λιγότερα από εμένα, που για να πάρουν πτυχίο θα προσπαθήσουν λιγότερο από εμένα, μου χτυπάει ορισμένες ευαίσθητες χορδές. Πείτε με κομπλεξικό, πείτε με απαράδεκτο αλλά έτσι νιώθω και έτσι είναι.

Γιατί στο κάτω κάτω της γραφής, ο Τεϊτζής είναι ο άνθρωπος που θα βρεθεί "στο πεδίο της μάχης" είναι ο "πεζικάριος" που κάνει την δουλειά, είναι ένα εργαλείο και για αυτό ακριβώς τον λόγο στις σπουδές του περιλαμβάνονται τόσες πολλές ώρες εργαστηρίων.

Από την άλλη ο Μηχανικός είναι ο "Στρατηγός" της υπόθεσης, "ο εγκέγαλος", ένας ενεργών παράγοντας. Αυτός "σχεδίαζει" και ο "τεχνίτης-απόφοιτος ΤΕΙ" εκτελεί.

Δεν θέλω να υποβιβάσω κανέναν και ούτε να υποστηρίξω ότι κάποιος είναι καλός ή κακός λόγω κάποιου πτυχίου. Απλά παραθέτω κάποιες αλήθειες οι οποίες ισχύουν στην πραγματική ζωή.

Αυτό που επίσης θεωρώ απαράδεκτο είναι που τόσα χρόνια δεν έχει γίνει τίποτα για να ξεκαθαριστεί η θέση των ΤΕΙ από αυτή των Μηχανικών-Πολυτεχνείων.

Αυτό που αναρωτιέμαι λοιπόν είναι αν είμαι ο μοναδικός που όταν ακούει απόφοιτους ΤΕΙ να δηλώνουν μηχανικοί του ανάβουν τα λαμπάκια???
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Minus »

ασε φρικη συναδελφε

ειναι να μη σου αναβουν??????

δηλαδη ελεος, πρεπει να γινει προστατευομενη ονομασια και ο μηχανικος τωρα? ε?????????
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by misfit »

Συμφωνώ ότι είναι λάθος να εξισώνονται οι δύο αυτές κατηγορίες σπουδών-σχολών.Μηχανικός όμως δε γίνεται κάποιος μόνο από τις σπουδές,αλλά και από τον τρόπο σκέψης.Πιο συγκεκριμένα από το πώς θα σκεφτεί για να βγει από ένα πρακτικό αδιέξοδο,όπου αυτό δεν είναι απαραίτητα η βελτίωση ενός στροβιλουπερπληρωτή αλλά ακόμα και κάτι απλό και καθημερινό.
Ε λοιπόν κάποιος που το μυαλό του κόβει και σου κάνει στο τσακ-μπαμ μαστοριές και πατέντες για να ξεσκαλώσεις,γιατί να μην είναι μηχανικός?Και μπορεί από την άλλη ένας που έχει σπουδάσει Πολυτεχνείο να κάθεται μπροστά στο ίδιο πρόβλημα και να λέει "α κάτσε να υπολογίσουμε τις τάσεις,τις τριβές και την αντίσταση του αέρα",επειδή μόνο αυτά μας μαθαίνουν να κάνουμε.Δε μηδενίζω τις γνώσεις που μας παρέχει το ίδρυμα,ίσα-ίσα που γουστάρω!Θεωρώ όμως ότι πάσχουμε ως μηχανικοί από την πρακτική-χειρωνακτική σκοπιά του θέματος.Κι ένας μηχανικός καλό είναι να γνωρίζει ΚΑΙ από αυτά.
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Spyrοs »

Το πρόβλημα βρίσκεται στην έννοια της λέξης "Μηχανικός" στην καθομιλουμένη ...
Ο μέσος Έλληνας μηχανικό λέει το μπαρμπα-Μήτσο στο φανοποιείο της γειτονιάς ...

Στα Αγγλικά οι όροι είναι πιο ξεκάθαροι:
Εμείς λεγόμαστε Engineers και οι εκ των ΤΕΙ Mechanics (ή Technicians).

Όταν κάποιος στην παρέα πει ότι είναι Μηχανικός ενώ έχει βγάλει ΤΕΙ το κάνει για να πουλήσει λίγο μούρη. Αν τσιμπήσεις και μπεις στο τρυπάκι να επιχειρηματολογήσεις όπως πχ. με αυτό το topic το έχασες το παιχνίδι! :| Άστους να χαίρονται, οι εργοδότες ξέρουν ποιός είναι τι και αυτό έχει σημασία!

Παρόλαυτά κι εγώ "Ναι" ψήφισα στο poll! :roll:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by blackjohnny »

Στην Ελλάδα, όπου παρεμπιπτόντως ισχύει το "είσαι ό,τι δηλώσεις" πολύ φοβάμαι πως επι της ουσίας η προφανής διαφορά που υπάρχει μεταξύ του τεϊτζή και του μηχανικού δε θα έχει αντίκρυσμα ισάξιο και ως ανταπόδοση στην αγορά εργασίας.Χωρίς να ξέρω παραδείγματα νομίζω πως οι περισσότεροι μηχανικοί στην Ελλάδα δε θα αμείβονται καλύτερα από τον αντίστοιχο τεϊτζή.Ίσως δε ο τεϊτζής σε πολλές περιπτώσεις να βρει και πιο εύκολα δουλειά, αφού ο εργοδότης του δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, του επιπέδου γνώσεων ενός μηχανικού.Ωστόσο θέλω κ εγώ να σταθώ στο ότι το να τελειώσεις μηχανικός δε συνεπάγεται απαραίτητα το ότι έχεις αποκτήσει τον τρόπο σκέψης του μηχανικού και ίσως ένας τεϊτζής να έχει τα προσόντα να αντεπεξέλθει καλύτερα σε μια δουλειά απο σένα που έχεις θεωρητικά περισσότερες γνώσεις και προσόντα.Επίσης..μια άλλη σημαντική παράμετρος που θέλω να επισημάνω κ εγώ είναι ότι πέρα από το ότι εμάς μας γαμάνε στα 5 χρόνια σπουδών ενώ αυτοί είναι χαλαροί..υπάρχει όντως μια ουσιαστική διαφορά αρμοδιοτήτων μεταξύ μηχανικού και τεχνικού...Ο ρόλος του μηχανικού είναι σαφώς ο σχεδιασμός ενώ του τεχνικού είναι η εφαρμογή του σχεδιασμού που έχει κάνει προηγουμένως ο μηχανικός.
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Don Molina »

Αν και εν γένει συμφωνώ με την τσαντίλα, να ρωτήσω μόνο πόσοι που βγαίνουν απο το ΕΜΠ είναι μηχανικοί, και πόσοι θα σχεδιάσουν ποτέ οτιδήποτε...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by blackjohnny »

+1
relax..it's over...you belong to me....
arkara

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by arkara »

Don Molina wrote:Αν και εν γένει συμφωνώ με την τσαντίλα, να ρωτήσω μόνο πόσοι που βγαίνουν απο το ΕΜΠ είναι μηχανικοί, και πόσοι θα σχεδιάσουν ποτέ οτιδήποτε...

Και όμως νομίζω ότι πολλοί από εμάς θα το κάνουν αυτό. Αλλά ακόμα και
έτσι να μην είναι, δεν μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα όλα.

Εμένα με ενοχλεί όχι μόνο που οι ΤΕΙτζίδες δηλώνουν μηχανικοί, αλλά και
ότι προσπαθούν να πάρουν και τις δικιές μας δουλειές.
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by blackjohnny »

arkara wrote:
Don Molina wrote:Αν και εν γένει συμφωνώ με την τσαντίλα, να ρωτήσω μόνο πόσοι που βγαίνουν απο το ΕΜΠ είναι μηχανικοί, και πόσοι θα σχεδιάσουν ποτέ οτιδήποτε...

Και όμως νομίζω ότι πολλοί από εμάς θα το κάνουν αυτό. Αλλά ακόμα και
έτσι να μην είναι, δεν μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα όλα.

Εμένα με ενοχλεί όχι μόνο που οι ΤΕΙτζίδες δηλώνουν μηχανικοί, αλλά και
ότι προσπαθούν να πάρουν και τις δικιές μας δουλειές.

και το παίζουν οι και καλά αδικημένοι της όλης υπόθεσης...
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Λakedaimonas »

Ξέσπασε πόλεμος για τα δικαιώματα των ΤΕΙ
Αρχίζει η δημόσια διαβούλευση - σκληρή επίθεση από το ΤΕΕ
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Νίκος Μάστορας
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Πέμπτη 1 Απριλίου 2010

Πλήρη αντίθεση στα σχέδια προεδρικών διαταγμάτων για την κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων αποφοίτων από 23 Τμήματα ΤΕΙ (και 2 πανεπιστημιακά) που εκκρεμούσαν εδώ και χρόνια και δημοσιοποίησε χθες ο υφυπουργός Παιδείας Γιάννης Πανάρετος προκειμένου να αρχίσει η δημόσια διαβούλευση εκφράζει το Τεχνικό Επιμελητήριο (ΤΕΕ).

Το ΤΕΕ σε ανακοίνωσή του επιτίθεται στην κυβέρνηση κατηγορώντας την για απαξίωση των επιστημόνων, χαρακτηρίζει «απαράδεκτα» τα σχέδια του κ. Πανάρετου και κάνει λόγο για επικείμενη μετωπική σύγκρουση της κυβερνητικής πολιτικής με τους έλληνες επιστήμονες. Επίσης προαναγγέλλει ότι στις 15 Απριλίου θα συγκληθεί εκτάκτως σύνοδος πρυτάνεων και κοσμητόρων των Πολυτεχνικών Σχολών και του ΤΕΕ, ώστε να διαμορφωθεί κοινό μέτωπο. Αυτό που ενοχλεί κυρίως το ΤΕΕ και τους μηχανικούς των Πολυτεχνείων (σ.σ.: που εδώ και πολλά χρόνια έχουν ανοικτή διαμάχη με τους αποφοίτους Σχολών Μηχανικών των ΤΕΙ για τα επαγγελματικά δικαιώματα) είναι ότι στα σχέδια προβλέπεται μεταξύ άλλων ότι οι άδειες άσκησης επαγγέλματος θα χορηγούνται στο εξής «από ενιαίο φορέα που θα καλύπτει όλο το φάσμα των μηχανικών»- και κατά συνέπεια όχι αποκλειστικά από το ΤΕΕ. Γι΄ αυτό και στην ανακοίνωση τονίζεται ότι «είναι η πρώτη φορά κατά την οποία το ΤΕΕ πλήττεται με τόσο απροκάλυπτο τρόπο». Ωστόσο από την άλλη πλευρά, τα ΤΕΙ έχουν δηλώσει ότι θα ξεσηκωθούν αν δεν προχωρήσει η κατοχύρωση των αποφοίτων τους και έχουν ταχθεί υπέρ της εξαγγελίας του υπουργείου Παιδείας για ίδρυση ενιαίου φορέα.

Πηγή tanea.gr


Απλά υπέροχα! Αυτό που πάντα ήθελα!

Ισότητα ΝΑΙ ΙΣΟΤΗΤΑ!

Ισότητα με τον Τεϊτζή που αργεί να πάρει πτυχίο γιατί χρωστάει όλες τις "θεωρίες" (έτσι λένε ότι δεν περιέχει εργαστήριο) επειδή από μαθηματικά, φυσικές, στατικές κλπ δεν σκαμπάζει μια, αφού όταν εσείς διαβάζατε μαθηματικά και φυσική στο λύκειο αυτός ήταν καβάλα πάνω σε ένα παπί παρέα με γκόμενα που την είχε πηδήξει πριν λίγο.

Ισότητα με τον Τεϊτζή που φοιτεί σε σχολή τεσσάρων ετών αντί για πέντε.

Ισότητα με των Τεϊτζή που έβγαλε κατ ελάχιστο 4000 μόρια λιγότερα από εσάς στις πανελλήνιες (είπαμε αυτός γάμαγε και εσείς διαβάζατε).

Ισότητα με τον Τεϊτζή που αν του πεις να σου σχεδιάσει πτερύγιο στροβιλομηχανής θα σας ζωγραφίσει την αεροτομή του impreza.

Ισότητα με τον Τεϊτζή που αν του πεις πεπερασμένα, θα απαντήσει περασμένα ξεχασμένα.


Οπότε στην επόμενη γενική συνέλευση αλληλέγγυοι όπως πάντα στα αδέρφια μας από τα ΤΕΙ, συγγνώμη εννοώ στους συναδέλφους μας από τα ΤΕΙ, ωχ με συγχωρείτε πάλι ΑαααΤΕΙ.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”