erasmus

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

erasmus

Post by nas »

παιδιά έχει πάει κανείς από εδώ erasmus να μας πεί πως ήταν? γενικότερα πιστεύετε ότι αξίζει? πήγε πέρσι μία ξαδέρφη μου στην πορτογαλία από την αρχιτεκτονική και μου είπε ότι ήταν πολύ καλή εμπειρία, αλλά στην ουσία έχασε ένα εξάμηνο. από ότι ξέρω πρέπει να χρωστάς ελάχιστα για να σε επιλέξουν.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: erasmus

Post by sid »

nas wrote: από ότι ξέρω πρέπει να χρωστάς ελάχιστα για να σε επιλέξουν.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS

Τα βασικά κριτήρια επιλεξιμότητας για τους φοιτητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα ERASMUS όπως αυτά ορίζονται στην σύμβαση μεταξύ των ιδρυμάτων και της Εθνικής Μονάδας Συντονισμού (Ε.Μ.Σ.) είναι τα εξής:

Α. Οι φοιτητές πρέπει να είναι υπήκοοι χώρας που συμμετέχει στο πρόγραμμα LLPerasmus ή να αναγνωρίζονται ως πρόσφυγες, απάτριδες ή μόνιμοι κάτοικοι από την χώρα στην οποία διαμένουν.

B . Οι φοιτητές θα πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι τουλάχιστον στο β΄έτος σπουδών και να έχουν ολοκληρώσει το πρώτο έτος σπουδών(ή τουλάχιστον τα 3/4 μαθημάτων του α΄ετους)

τσέκαρε εδώ(κλικ)

π.σ.
Αν απλώς επιθυμείτε
1.παράλληλα με το ε.μ.π. να κάνετε καμία διατριβή σε βορειοευρωπαικά μωρά
2.να ξεσκάσετε με ένα ταξιδάκι
3.παράλληλα με το ε.μ.π. να κάνετε καμία διατριβή σε μεσογειακά μωρά

μια πιο εύκολη και πάνω από όλα λιγότερο χρονοβόρα λύση είναι ο best(2ο κλικ)



π.σ. επισυνάπτω τραπεζικό λογαριασμό για να πληρωθώ για την διαφήμιση :P
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: erasmus

Post by Λakedaimonas »

nas wrote:παιδιά έχει πάει κανείς από εδώ erasmus να μας πεί πως ήταν? γενικότερα πιστεύετε ότι αξίζει? πήγε πέρσι μία ξαδέρφη μου στην πορτογαλία από την αρχιτεκτονική και μου είπε ότι ήταν πολύ καλή εμπειρία, αλλά στην ουσία έχασε ένα εξάμηνο. από ότι ξέρω πρέπει να χρωστάς ελάχιστα για να σε επιλέξουν.
Με τα ελληνικα δεδομένα χάνεις απλά τον πολύτιμο χρόνο σου. ΜΗΝ ΠΑΣ ΕΡΑΣΜΟΥΣ! Καλύτερα μια εκδρομούλα με το BEST. Και στο κάτω κάτω της γραφής δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος πολύ φοιτητόκοσμος περιμένει να πάει Erasmus-Orgasmus για να περάσει καλά.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: erasmus

Post by Don Molina »

Έλα ντε. Κράτα τα λεφτά που θα χαλάσεις το εξάμηνο όλο, και τράβα μια εκδρομή 10 μέρες να τα κάνεις όλα πουτάνα :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: erasmus

Post by nas »

βασικά δεν νομίζω ότι πάνε για να περάσουν καλά γιατί στην τελική μόνος σου πας και μέχρι να κάνεις εκεί φίλους και να προσαρμοστείς θα πάρει πιστεύω κάποιο χρόνο (έτσι μου έχει πει άτομο που έχει πάει), αλλά το βασικότερο είναι ότι ζείς 4 μήνες σε μιά άλλη χώρα και μαθαίνεις πως ζούν εκεί άνθρωποι, γνωρίζεις μια άλλη κουλτούρα και σαν εμπειρία πιστεύω μετράει αυτό από μόνο του. τώρα για τον χρόνο πιστεύω έχετε δίκιο. από όσο ξέρω μπορείς να περάσεις κάποια μαθήματα του εξαμήνου εκεί που θα πάς αλλά στην ουσία αυτό δεν γίνεται και από άποψη μαθημάτων είναι ένα χαμένο εξάμηνο.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: erasmus

Post by Λakedaimonas »

nas wrote:βασικά δεν νομίζω ότι πάνε για να περάσουν καλά γιατί στην τελική μόνος σου πας και μέχρι να κάνεις εκεί φίλους και να προσαρμοστείς θα πάρει πιστεύω κάποιο χρόνο (έτσι μου έχει πει άτομο που έχει πάει), αλλά το βασικότερο είναι ότι ζείς 4 μήνες σε μιά άλλη χώρα και μαθαίνεις πως ζούν εκεί άνθρωποι, γνωρίζεις μια άλλη κουλτούρα και σαν εμπειρία πιστεύω μετράει αυτό από μόνο του. τώρα για τον χρόνο πιστεύω έχετε δίκιο. από όσο ξέρω μπορείς να περάσεις κάποια μαθήματα του εξαμήνου εκεί που θα πάς αλλά στην ουσία αυτό δεν γίνεται και από άποψη μαθημάτων είναι ένα χαμένο εξάμηνο.
Θα σου πω στην στρατιωτική αργκό : "ΑΚΥΡΟ"

Αν θες να μάθεις πως ζουν σε μια ξένη χώρα συνδύασε το με κάποιο μεταπτυχιακό ή κάποια άλλη εκδρομή σε κάποιον φίλο στο εξωτερικό.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
katerinaki2006
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 255
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:10 pm

Re: erasmus

Post by katerinaki2006 »

Νομίζω ότι είναι θέμα για ποιο σκοπό πας... Εγώ σκεφτόμουν τώρα που είμαι 5ο έτος και τελειώνω με μαθήματα και διπλωματική να αφήσω 1 μάθημα και να πάω erasmus να ξεκουραστώ και να κάνω άλλα πράγματα που είναι εκτός μηχανολογίας...Το να πας ένα μεταπτυχιακό έξω ναι μαθαίνεις τη γλώσσα,κουλτούρα κλπ αλλα και πάλι έχεις υποχρεώσεις μαθήματα... Δεν είναι διακοπές.. Και επειδή έχω πάει αρκετά ταξίδια νόμιζω είναι διαφορετικό 10 μέρες τουρίστας και διαφορετικό 4 μήνες τουρίστας... Και δεν έχει να κάνει με το erasmus- orgasmus... :D Έχει να κάνει για ποιο σκοπό πας εκεί και τι είναι αυτό που θες να ζήσεις εκει το οποίο ίσως εντέλει να μη σου δωθεί η ευκαιρία να το κάνεις ποτέ... Και δεν νομίζω ότι 4 μήνες είναι χάσιμο χρόνου μπροστά στην αιωνιότητα...Μην τρελαθούμε...Εγώ ψηφίζω θετικά!!
Μη μου τους κύκλους τάραττε!
Αρχιμήδης
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: erasmus

Post by nas »

+1
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: erasmus

Post by Spyrοs »

katerinaki2006 wrote:Νομίζω ότι είναι θέμα για ποιο σκοπό πας... Εγώ σκεφτόμουν τώρα που είμαι 5ο έτος και τελειώνω με μαθήματα και διπλωματική να αφήσω 1 μάθημα και να πάω erasmus να ξεκουραστώ και να κάνω άλλα πράγματα που είναι εκτός μηχανολογίας...
Εεεμ για να πας Erasmus πρέπει να βρεις 4-5 μαθήματα που χρωστάς κοινά με το εκεί πρόγραμμα σπουδών ώστε να τα παρακολουθήσεις/δώσεις/περάσεις εκεί ...

Νομίζω το καλύτερο εξάμηνο για να πας Erasmus είναι το 6ο ή το 7ο. Αν περάσεις 2-4 μαθηματάκια εκεί και μετά γυρίσεις και προλάβεις και τη δική μας εξεταστική (κλασσικά θα έχουμε καθυστερήσεις) και περάσεις άλλα 4-5 εδώ, όχι απλά δε χάνεις εξάμηνο, είσαι και πιο μπροστά από τους υπόλοιπους! (Το κάνανε αυτό 2 παιδιά από το έτος μου) 8-)
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: erasmus

Post by eΝy »

Spyros wrote:Νομίζω το καλύτερο εξάμηνο για να πας Erasmus είναι το 6ο ή το 7ο. Αν περάσεις 2-4 μαθηματάκια εκεί και μετά γυρίσεις και προλάβεις και τη δική μας εξεταστική (κλασσικά θα έχουμε καθυστερήσεις) και περάσεις άλλα 4-5 εδώ, όχι απλά δε χάνεις εξάμηνο, είσαι και πιο μπροστά από τους υπόλοιπους! (Το κάνανε αυτό 2 παιδιά από το έτος μου) 8-)

Αδύνατον εάν είσαι παραγωγής.. Έχει 3 υποχρεωτικές εργασίες την εβδομάδα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”