Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by ShadowMech »

Nameless49532 wrote:όχι να τα βλέπετε αυτά τα βιντεάκια μη νομίζετε ότι μόνο στην ελλάδα υπάρχουν φοιτητές που σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο και σας πιάνει το σύνδρομο της ψωροκώσταινας.

εσείς που θέλετε πιο ανταγωνιστικό πανεπιστήμιο και ζηλεύετε τις σχολες στο εξωτερικό και στεναχωριέστε που δεν είμαστε στη λίστα με τα 200 καλύτερα, να ξέρετε ότι σε άλλες χώρες τα πράγματα είναι επίσης σκατά, με διαφορετικό κάπως τρόπο: υψηλά δίδακτρα, επιλογή μαθημάτων, εντατικοποίηση κλπ

το πανεπιστήμιο υποτίθεται ότι είναι κοινωνικός θεσμός παιδείας, όμως αυτό το παραμυθάκι έχει τελειώσει εδώ και καιρό, μια και είναι εντελώς προσαρμοσμένο στους νόμους της αγοράς (ναι αυτής της αγοράς που δημιούργησε την παγκόσμια κρίση) , έστω και αν στην ελλάδα μένει κάπως πίσω με συνελεύσεις, καταλήψεις, αριστερά στα πανεπιστήμια κλπ

και ύστερα αναρωτιέστε γιατί κάνουμε καταλήψεις..


για την σημασία του timing της κατάληψης συμφωνώ πάντως.
Δηλαδη κανετε καληψεις επειδη σε ενα ΤΕΧΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ η γνωση που παιρνουμε εχει (@@ εχει...) συνδεση με την αγορα? Wtf δηλαδη τι θα θελες, να φιλοσοφουμε περι της μηχανολογιας? Πως θα ηθελες να λειτουργει αυτος ο " κοινωνικός θεσμός παιδείας" που λες στο ΕΜΠ τελικα? Με παραδειγματα πλζ μπας και καταλαβουμε...
Σκεφτειτε λιγο ποσο στεκει αυτο που λετε στη ΠΡΑΞΗ πριν πιπιλισετε αυτο που σας λενε...

Ενταξει ρε Ηλια... Καθε (ΜΑ ΚΑΘΕ ΟΜΩΣ?) μεταρυθμιση φερνει την καταστροφη και τον απολυτο ολεθρο και γι αυτο πρεπει να υψωσουμε με θαρρος τα βυζια μας (ε... τα στηθη μας) εναντια στην εξουσια. (Για αντιπροταση ουτε λογος φυσικα... λες και ολα ειναι οκ ετσι) Οκ... Μηπως, λεω μηπως, κατανταει γραφικο? Ξερεις, οπως με το ψευτη βοσκο ενα πραμα...

Εγω απο αυτο το μπουρδελακι που ζω 5 χρονια τωρα με παραταξεις και καταλαψεις κλπ θα προτιμουσα να εχουν περασει οι μεταρυθμισεις αυτες, και ας ειχαν οντως καποια στραβα. Χειροτερο κακο ειναι αυτη η τρελα.
Και για να προλαβω σχολια, δε το λεω αυτο σκεφτομενος σαν παρτακιας, γιατι ετσι κ αλλιως εγω δε παρακολουθω συστηματικα, ουτε και εχω προβλημα σοβαρο να χαθει εξαμηνο αφου μενω αθηνα. Με ενοχλει ομως αφανταστα να βλεπω μια σχολη με προοπτικες και αξιολογα ατομα να χαντακωνεται απο καμποσες μετριοτητες που ουτε που ξερουν τι θελουν να κανουν στη ζωη τους περα απο το να αγωνιζονται ως αλλοι ζορο και wannabe che guevara. (Αν και καμποσοι απ αυτους εχουν τη δουλεια του μπαμπα να τους περιμενει... Αντε μην αρχισω να λεω ονοματα και γινουμε κωλος εδω μεσα)

Και για να το πω και αλλιως, αναγνωριζω την αναγκη μιας κοντρας μεσα στην συγκρουση συμφεροντων μεσα στην κοινωνια, αλλα αμα ειναι για να κρατας αυτη τη κοντρα να τα κανεις πουτανα ασε το ρε φιλε, πηγαινε για ψαρεμα, ετσι κ αλλιως απλα μια κοντριτσα κρατας , δε προσφερεις και τιποτα δημιουργικο σε αυτη τη κοινωνια.
Last edited by ShadowMech on Thu Nov 25, 2010 1:05 pm, edited 2 times in total.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Fmech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 39
Joined: Mon Mar 15, 2010 10:29 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by Fmech »

Σου αναγνωρίζω οτι τα εξηγείς όμορφα και με το τρόπο που τα αναλύεις δεν θα διαφωνήσω, τουλάχιστον δεν θέλω να μπώ στη διαδικασία διότι έχουμε διαφορετική αντίληψη πραγμάτων (και όχι τόσο ιδεολογία). Το θέμα είναι όμως οτι αναφέρεσαι σε μια ιδέα που είναι εκτός τόπου και χρόνου και εντελώς ουτοπιστική, οι περισσότεροι στη σχολή μας που κάνουν καταλήψεις δυστυχώς δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4 και συγχώρεσέ με για την έκφραση. Αυτό που λες για την απουσία εργαστηρίων που συνέπεσε με πορεία δεν έχει γίνει ποτέ και σε τέτοια περίπτωση δεν είναι καθόλου δύσκολο να ρυθμιστεί κατάλληλα η κατάσταση ή να γίνει κάποια αναπλήρωση, αλλά προφανώς δεν είναι εκεί το ζήτημα μη κοροιδευόμαστε.. Πολύ λυπάμαι τα παιδιά που θα έπρεπε να έχουν τελειώσει τη σχολή τους πολλά χρόνια τώρα και να έχουν βγεί στο χώρο εργασίας αλλά αντί αυτού παλεύουν δήθεν για εργασιακά δικαιώματα, ενώ την ίδια στιγμή δεν γνωρίζουν τι θα πεί εργασία και δουλειά. Μπορώ και εγώ να το γυρίσω στο αραλίκι και να δικαιολογώ την ύπαρξη μου στη σχολή μέσω των καταλήψεων, γιατί δυστυχώς έτσι έχει εξελιχθεί η κατάσταση, και κατά αυτό το τρόπο ούτε τα σοβαρά άτομα που έχουν βγεί στους δρόμους ακούγονται.. Θα δούμε τώρα τι θα επιτευγχθεί από τη φετινή κατάσταση , γιατί πάλι μια από τα ίδια θα είναι... Και ένα quote από τον φίλο μας τον Dylan ;)
If your time to you
Is worth savin'
Then you better start swimmin'
Or you'll sink like a stone
For the times they are a-changin'.
Novus ordo seclorum
spirosway
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 88
Joined: Tue Aug 24, 2010 6:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by spirosway »

Αναρωτιέμαι αν αυτά που γράφετε κάποιοι τα πιστεύεται εσείς οι ίδιοι....
Πρώτα από όλα,αμφιβάλω αν στις πορείες πάει έστω και το 30% από αυτούς που ψήφισαν πλαίσιο (κατάληψης,πορείες κτλ)
Δεύτερον,οι Πρωτοετείς(κυρίως) και οι δευτεροετείς ψηφίζουν κατάληψη για να μην κάνουν μάθημα και για να πάνε για καφέ όπως η πληοψηφία που πέρασε από τα πρώτα έτοι(και αυτό δεν το λέω αρνητικά αλλά αυτό είναι η αλήθεια και ειδικά μετά από τόσο διάβασμα για τις πανελλήνιες)

υ.γ όλα τα άλλα περί άρθρων 16 κτλ κτλ τα έχω ακούσει 100 φορές.... :P
Επιπλεόν στις συνελεύσεις κάθε φορά βλέπουμε το "ίδιο έργο"...τσακώνονται οι μεν με τους δεν....
οι μισοί κάνουν φασαρία όταν μιλάνε οι άλλοι....
υ.γ2 Θα πω ακόμα μια φορά....η σχολή μας δεν είναι καφενείο....
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by KonTaz »

Aν δεν κάνω λάθος η σχολή έχει το λιγότερο 800 εγγεγραμμένους φοιτητές.Πώς γίνεται σε κάθε συνέλευση(φέτος τουλάχιστον,γιατί είμαι πρωτοετής και δεν έχω εικόνα από παλαιότερες χρονιές) να πηγαίνουν το πολύ 300 άτομα??
Οι υπόλοιποι τι κάνουν ακριβώς??
Γιατί αφήνουν την μειοψηφία να αποφασίζει για αυτούς??
Γιατί αφήνουν 150 άτομα να αποφασίσουν για την σχολή τους??

Είναι τελείως παράλογο όλο αυτό το σκηνικό.Το καταστατικό μπορεί να δίνει την δυνατότητα να γίνονται συνελεύσεις για ψύλλου πήδημα αλλά δεν δίνει το δικαιώμα σε κανέναν να κλείνει την σχολή επειδή ξύπνησε στραβά το πρωί.Αυτό το καταφέρνουν αυτά τα 500 άτομα που απέχουν από τις συνελεύσεις με αποτέλεσμα ένα 10% να αποφασίζει για το υπόλοιπο 90%...
Την κάνω χωνί,αράζω.
Την κάνω τζαμάουα,είμαι τέλειος.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by ShadowMech »

Το καταστατικο οριζει ως απαρτια το 25% του εκλογικου σωματος (δηλαδη αυτων που πηγαν και ψηφισαν στις εκλογες)
Τωρα το κατα ποσο ειναι λογικο αυτο το ποσοστο ας μη το θιξω... Οπως και το ποσο λογικο ειναι να μετραει επι του ενεργου εκλογικυο σωματος, οταν η συνελευση και το ΔΣ(?) που προκυπτει απο τις εκλογες ειναι ανεξαρτητα σωματα. Γιατι εδω ειναι που λενε Γιαννης κερναει Γιαννης πινει.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by Nameless49532 »

ShadowMech wrote:
Σκεφτειτε λιγο ποσο στεκει αυτο που λετε στη ΠΡΑΞΗ πριν πιπιλισετε αυτο που σας λενε...
Το πιστεύεις δηλαδή ότι όλοι όσοι στηρίζουμε την οποιαδήποτε κινητοποίηση είμαστε φερέφωνα κάποιου κόμματος και απλά παπαγαλίζουμε ότι μας λένε :roll:
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
baselmich90
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 32
Joined: Fri Feb 19, 2010 12:35 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by baselmich90 »

Nameless49532 wrote:
ShadowMech wrote:
Σκεφτειτε λιγο ποσο στεκει αυτο που λετε στη ΠΡΑΞΗ πριν πιπιλισετε αυτο που σας λενε...
Το πιστεύεις δηλαδή ότι όλοι όσοι στηρίζουμε την οποιαδήποτε κινητοποίηση είμαστε φερέφωνα κάποιου κόμματος και απλά παπαγαλίζουμε ότι μας λένε :roll:
Επειδη αυτος που σου/του τα παπαγαλιζει ειναι φερεφωνο κομματος και υποκινουμενος, αυτοματα γινονται το ιδιο και ολοι οσοι τους στηριζουν
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by ShadowMech »

Nameless49532 wrote:
ShadowMech wrote:
Σκεφτειτε λιγο ποσο στεκει αυτο που λετε στη ΠΡΑΞΗ πριν πιπιλισετε αυτο που σας λενε...
Το πιστεύεις δηλαδή ότι όλοι όσοι στηρίζουμε την οποιαδήποτε κινητοποίηση είμαστε φερέφωνα κάποιου κόμματος και απλά παπαγαλίζουμε ότι μας λένε :roll:
Συνειδητα οχι. Οταν ομως βλεπω παιδια να υποστηριζουν με παθος, και επικληση στο συναισθημα ή την αυθεντια(?) για οσους θυμουνται τι λεω :P (χωρις να βασιζονται στη λογικη δηλαδη) , θεσεις που βγαινουν φαουλ με 2-3 ΛΟΓΙΚΑ επιχειρηματα ή μερικα παραδειγματα τοτε ναι, θεωρω οτι εχουν γινει φερεφωνα μιας αποψης (και οχι απαραιτητα κομματος), εστω και αθελα τους.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by Enositis »

Κοιτα ρε πουστη μου τι γαματη συζητηση εχασα...

Εγω αρχικα εχω να διατυπωσω ενα ερωτημα.
Πως καλειται μια γενικη συνελευση;Γιατι εχουν γινει 4 κι εγω μονο σε μια κληθηκα να υπογραψω για να μαζευτουν υπογραφες.

Α)Μιας που ειδαμε και τι εκαναν οι Αγγλοι φιλοι μας...αυτοι που στην 2η Γ.Σ. ενας συμφοιτητης μας στο αμφιθεατρο αποκαλεσε "αγγλακια" να αναρωτηθουμε.Αυτοι πως λειτουργουν;Γιατι αυτοι δεν εχουν κομματα...Αρα απλα ΟΛΟΙ αντιλαμβανονται οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τριπλασιασθουν τα διδακτρα.Αρα βγαινουμε στους δρομους.
ι)Δεν βγηκαν μονοι τους.Βγηκαν φοιτητες και μαθητες και καθηγητες και εργαζομενοι.
ιι)Απλα να αναφερω οτι ορισμενοι μαθητες υπερασπιστηκαν ενα βαν αστυνομιας που καποιοι που τα αγγλικα ΜΜΕ αποκαλεσαν vandals πηγαν να καψουν.Συμπερασματα δικα σας.Εγω απλα να πω μπραβο στ "αγγλακια".
ιιι)Οι Βρετανοι λοιπον κατεβηκαν ολοι μαζι.Αλλα ποτε το κανουν;ΟΧΙ 1 μηνα πριν για "ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ"(μαλακα μου ηρθε να σπασω το αμφιθεατρο οταν το ακουσα) προς την εξουσια.ΟΧΙ γιατι υπαρχει μια ΥΠΟΝΟΙα οτι θα περασουν αυτα τα μετρα.ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΜΗΝΥΜΑ.Εδω ρε παιδια...σας εχουμε συχαθει πια!Καναμε ΓΣ για να αποφασισουμ πως θα γιορτασουμε το πολυτεχνειο...κλεισαμε 2 μερες ετσι γιατι μας αρεσε...και μετα αλλες 3 για εορτασμο...

Β)Ενας προλαλησας ειπε οτι η πλειονοτητα οσων συνδικαλιζονται δεν ειναι επιμελεις φοιτητες.Κι εγω θα ηθελα να το χρησιμοποιησω σαν επιχειρημα...αλλα δε ξερω...δε μου καθεται καλα...οποτε απλα ας αναφερω οτι πολλοι οι οποιοι νοιαζονται για το ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ πτυχιο θα παρουν αδιαφορουν γιατο ΠΟΤΕ θα το παρουν.Απλη αναφορα συμπερασματα δικα σας.

Γ)Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιοι αγωνιζονται εναντιον της εναντικοποιησης λεγοντας οτι ¨"εγω το εμπ θελω να το βγαλω σε οσα χρονια γουσταρω" .Ναι ρε φιλε σεβαστο...αλλα γιατι κλεινεις τη σχολη μου και δε μ αφηνεις και μενα να τελειωσω στα 5 στα 5.5 ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΑ ΤΟΣΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΤΗ ΒΓΑΛΩ.Επειτα αφου εσυ εισαι ελευθερος οποτε θες να μην ερχεσαι γιατι εμενα μου απαγορευεις να ερχομαι;μπορεις να κανεις την πορεια σου χωρις να μου κλεισεις εμενα τη σχολη.
ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΜΕ ΚΕΝΑ ΚΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ

Δ)Ναι δεν περασε το Αρθρο 16 και περασαν ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ και αφησαν το 16 για μετα
ΜΑΓΚΕΣ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΑΝ ΑΠΟΤΥΧΟΥΜΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ Η ΣΧΟΛΗ ΜΑΣ ΔΙΩΧΝΕΙ;Ε?.

Ε)Κανε "εσυ" μεσα στο κατακαλοκαιρο μαθηματα.εγω δε γουσταρω...Και οποιος ειπε οτι το ΕΜΠ δεν ειναι εξεταστικο κεντρο τον γουσταρω απειρα.

ΣΤ)α και κατι τελευταιο...βλεπετε τι γινεται και στην αγγλια και στη γαλλια...κι εκει γινονται καταληψεις...και το φοιτητικο τουσ κινημα ειναι 10 φορες πιο ισχυρο και συνειδητοποιημενο...αλλα δεν εχουν ασυλο...;)

Ζ)Ο ΚΟκκαλης που εχει ιδρυσει το ΑΙΤ χαιρεται απιστευτα που κανουμε καταληψη.

Αυτα τα ολιγα
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by herculas »

Επαναλαμβάνω την ερώτησή μου .
Σε ποιό επίσημο έγγραφο , όχι σωματείο φοιτητών ούτε κατασταστικό ενώσεως φοιτητών , αναφέρεται το δικαίωμα κατάληψης της σχολής . Σήμερα επικοινώνησα με την πρυτανεία πάλι να μου δώσουν εξηγήσεις αλλά μάλλον πρέπει να πάω από εκεί .

Εξηγώ επίσης ότι και εγώ ως φοιτητής απαιτώ να έχω ανοικτή τη σχολή .
Τα λοιπά περί αγώνων κατά του μνημονίου και ότι η πορεία θα συνέπιπτε με εργαστήρια είναι αηδίες .
Οι ευθύνες βαραίνουν τον πρύτανη και τον πρόεδρο της σχολής , όταν η σχολή γίνεται άνδρο της μαλακίας κάποιων ,που ως επί το πλείστον συνάδελφε που θίχτηκες παραπάνω ,είναι κομματόσκυλα .
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”